אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר לקריאה ראשונה: ההוצאות הפרטיות של רה"מ יהיו פטורות ממס צילום: שאול גולן, איי פי

אושר לקריאה ראשונה: ההוצאות הפרטיות של רה"מ יהיו פטורות ממס

הצעת החוק הפרטית שהגיש ח"כ מיקי זוהר משווה את התנאים של ראש הממשלה לנשיא המדינה. ההצעה מתייחסת רק לשאלת מיסוי ההוצאות ולא לשאלה המהותית יותר - אילו הוצאות ימומנו על ידי המדינה ואילו לא. ח"כ מיקי רוזנטל: "מיקי זוהר נשלח מטעם משפחת נתניהו לחלוב עוד ועוד מהקופה הציבורית לטובת הוצאותיה הפרטיות"

25.06.2018, 12:54 | עמרי מילמן

לאחר דיון סוער בוועדת הכספים אושרה היום (ב') לקריאה ראשונה הצעת החוק הפרטית של ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) הפוטרת ממס את כלל ההוצאות וההטבות (תשלומים, שירותים וטובות הנאה המשולמים או הניתנים מאוצר המדינה לראש הממשלה בקשר למילוי תפקידו, למעט משכורת - ע"מ) שמקבל ראש הממשלה מהמדינה.

על פי החוק נדרש היום, ראש הממשלה מחויב לשלם מס על הוצאות פרטיות שממנת לו המדינה, אולם הצעת החוק - שמשווה את התנאים שלו לאלו של נשיא המדינה - תעניק לו פטור גורף. על פי ההערכות שהוצגו בדיון ההטבה החדשה שמסדר זוהר לנתניהו תחסוך לנתניהו בין 100 ל-200 אלף שקל בשנה שיכוסו על ידי משלם המיסים.

קראו עוד בכלכליסט

למעשה, הצעת החוק מתייחסת רק לשאלת מיסוי ההוצאות ולא לשאלה המהותית יותר - אילו הוצאות ימומנו על ידי המדינה ואילו לא. לשאלה זו נדרש צוות בינמשרדי בשנה שעברה בעקבות עתירה שהוגשה על ידי עו"ד שחר בן מאיר, על כך שנתניהו אינו משלם מס על טובות הנאה שמקבל. אותו צוות חילק את הבית הפרטי לשלושה סיווגים: חלקים בבית הפרטי שהם לצורכי תפקיד, כמו משרד; חלקים פרטיים כמו חדר שינה או אמבטי; וחלקים מעורבים כמו מטבח או גינה. הצוות קבע שאת אלו שלמטרות פרטיות צריך למסות, אלו שלצורכי תפקיד מובהק לא צריך למסות ואת החלקים המעורבים - צריך למסות בהתאם לימי הנוכחות ובהתאם לשימוש. כמו כן קבע הצוות שהוצאות שאי אפשר לייחס לחלק ספציפי, צריך לחלק ביחס לחלקי השטחים. בנוסף נקבע שהוצאות שכל מטרתן היא השבחת המעון הפרטי - הן טובת הנאה.

מאחר ומדובר בהשוואת התנאים בין הנשיא לראש הממשלה, הציעו חברי הכנסת מהאופוזיציה שבית הנשיא יציג את ההוצאות הממומנות וכנגד אלו ישוו את התנאים עבור ראש הממשלה - הצעה שלא נענתה.

רש הממשלה בנימין נתניהו על רקע המעון בקיסריה, צילום: שאול גולן, איי פי רש הממשלה בנימין נתניהו על רקע המעון בקיסריה | צילום: שאול גולן, איי פי רש הממשלה בנימין נתניהו על רקע המעון בקיסריה, צילום: שאול גולן, איי פי

לאור טענתו של ח"כ מיקי לוי שהוצאות הבריכה של משפחת נתניהו ממומנות על ידי המדינה, הודה החשב של משרד רה"מ אלי ביטן שהוצאות המים במעון הפרטי של רה"מ בקיסריה אכן עדיין ממומנות על ידי המדינה. כאשר שאלת המיסוי עלתה בהקשר זה הבהיר נציג רשות המסים, כי "כל עוד המדינה תשלם הוצאה מסוימת, היא תהיה פטורה ממס, ללא קשר לשאלה האם היא פרטית או לא".

היועצת המשפטית של משרד רה"מ שלומית-ברנע פרגו הודתה למעשה שלמרות שהנוהל לכאורה אמור להביא לכך שראש הממשלה ישלם מס על השימושים הפרטיים שבמעונו הפרטי בקיסריה, בפועל זה לא קורה. "אני סבורה שהנוהל, נותן מענה. הנוהל מאז 2001 דיבר על השתתפות המדינה בהוצאות שנעשות עבור המעון הפרטי. אם ראש הממשלה נמצא שם לצורך מילוי תפקידו". לדבריה, "זו אכן שאלה פרשנית, אך אין קושי רב לענות עליה, זה די ברור שאם ראש הממשלה נמצא שם בין אם לצורך תפקידו ובין אם לחופשה הוא עדיין ממלא את תפקידו כראש ממשלה".

מימין: ח"כ מיקי רוזנטל וח"כ מיקי זוהר, צילום: עומר מסינגר מימין: ח"כ מיקי רוזנטל וח"כ מיקי זוהר | צילום: עומר מסינגר מימין: ח"כ מיקי רוזנטל וח"כ מיקי זוהר, צילום: עומר מסינגר

במהלך הדיון אמר ח"כ מיקי רוזנטל: "מיקי זוהר נשלח מטעם משפחת נתניהו לחלוב עוד ועוד מהקופה הציבורית לטובת הוצאותיה הפרטיות. לא יאמן, אפילו כתב האישום נגד הגברת לא עוצר בעדם. יתכן שנכון היה לפטור את ראש הממשלה ממס על חלק מההטבות המגולמות בשכרו, אבל לא יתכן שנעשה זאת לפני שאנו קובעים אחת ולתמיד הפרדה ברורה בין הוצאותיו הפרטיות לאלו הציבוריות".

"במשפחת נתניהו מאמינים שהם משפחת אצולה"

"במשפחת נתניהו באמת מאמינים שהם משפחת אצולה ומשך שנים מסרבים בכל תוקף לעשות זאת", המשיך רוזנטל. "לשיטתם, אם אין טייקון שמשלם, עלינו הנתינים לממן. את הרכב והאבטחה ראוי לשלם, את המים בבריכה הפרטית ושאר הוצאות חיי הנהנתנות בווילה בקיסריה ממש לא. ח"כ זוהר ושאר חנפני ראש הממשלה הביאו את הכנסת לשפל מביך, הכול על מנת לספק את תאוותם של הנתניהוז'".

בתום הדיון דרש יו"ר ועדת הכספים משה גפני שנציגי הממשלה, משרד המשפטים, רשות המסים, בית הנשיא ומשרד רה"מ יקבעו נוהל המסדיר אילו הוצאות ממומנות. חברי הכנסת מהאופוזיציה דרשו כי הנוהל שיסדיר את מימון ההוצאות יוגש לוועדת הכספים לפני שזו תאשר לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק, אולם גפני סירב להתחייב לדרישה זו.

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד): "החוק המטורלל שמקדם ראש הממשלה בחסות חבריו בליכוד מביא את ההשחתה הציבורית לגבהים חדשים שלא הכרנו. לא יתכן שהוצאותיהם הפרטיות של ראשי ממשלה על מעונם הפרטי יהיו פטורים ממס לכל חייהם. הם אינם קיסרים ואינם מלכים. הם מבצעים תפקיד ממלכתי לזמן קצוב ובמהלכו מדינת ישראל מממנת להם ובצדק מעון רשמי בירושלים שדואג לכל צרכיהם. זוהי פשוט הכנסת יד גסה וחצופה לקופה הציבורית. צריך להבין שהליכוד מקדם את החוק במחטף מהיר מבלי שיש בחוק נוהל כתוב וברור להפרדה בין הוצאות פרטיות לציבוריות. החוק הזה יאפשר גניבה בחסות החוק של כסף ציבורי שצריך להיות מופנה למקומות אחרים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
מעתה אל תשאל "מה אני יכול לעשות בשביל המדינה"...
כמה הלכלוך של משפחת נתניהו יכולה להגיעה? הרי בכסף הזה אפשר לעזור לניצולי שואה, לנכים, לקשישים עניים שמתדפקים על בתי תמחוי. ביבי צריך להיות מוחלף בבחירות הבאות, העניין הוא שההכרעה נמצאת בליכוד. מכיוון שהמועמד הראוי לכהן כראש ממשלה הוא גדעון סער. הוא איש ישר, מוכשר מאוד, שתרם למדינה בפרויקט אופק חדש ובתוספות שכר למורים כשהיה שר החינוך, בנוסף חוקק חוקים לטובת הביטחון והפוליטיקה. הוא האיש הראוי ביותר כיום להנהיג את המדינה. והיה לו את האומץ לחזור לליכוד.
ליאורה  |  18.07.18
לכל התגובות