אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'נרל אלקטריק תיפרד בספין אוף מחטיבת הבריאות צילום: בלומברג

ג'נרל אלקטריק תיפרד בספין אוף מחטיבת הבריאות

החברה האמריקאית פרסמה את פרטי התוכנית האסטרטגית החדשה שלה - מתכוונת להתמקד בעסקי התעופה והאנרגיה המתחדשת. עוד במסגרת השינויים, צמצום האחזקות בחברת שירותי הנפט בייקר יוז

26.06.2018, 13:52 | שירות כלכליסט

ג'נרל אלקטריק מתכוונת להיפרד מחטיבת הבריאות שלה - במהלך של ספין אוף שיהפוך את החטיבה לחברה עצמאית. במקביל מתכוונת החברה לצמצם את אחזקותיה בחברת שירותי הנפט בייקר יוז (Baker Hughes). כך מודיעה היום (ג') החברה, שמאשר למעשה דיווח שפורסם מוקדם יותר בוול סטריט ג'ורנל על הצעדים האמורים.  

קראו עוד בכלכליסט

מהלכים אלה של ג'נרל אלקטריק הם חלק מהתוכנת הכוללת שמוביל המנכ"ל ג'ון פלאנרי, המעוניין למקד את עסקי החברה בפעילות התעופה והאנרגיה המתחדשת.

מכירות חטיבת הבריאות היו אחראיות לכ-16% מהכנסות החברה בשנת 2017. החטיבה מייצרת ציוד תהודה מגנטי ושאר מכשור לבתי חולים, כמו גם ציוד למעבדות ולחברות ביוטק. בכוונת GE למכור 20% מהחטיבה, שהכנסותיה נמצאות במגמת עלייה. בשלב מאוחר יותר היא תעביר את הנתח הנותר לבעלי מניות קיימים. החברה הנפרדת תנוהל בידי המנכ"ל הקיים קיראן מרפי, כאשר הליך הניתוק יימשך כ-18 חודשים.

המהלכים הללו מגיעים בסיכומה של היערכות אסטרטגית מקיפה שהוביל המנכ"ל פלאנרי, בניסיון לחלץ את החברה מהמשבר העמוק שאליו הידרדרה בשנים האחרונות. בין היתר נאלצה ג'נרל אלקטריק לקצץ את הדיבידנד למשקיעים ובמקביל היא נערכת למכירת חלק משמעותי מהפעילות שלה.  מנייתה צנחה במחצית בשנה החולפת ומחקה למעלה מ-100 מיליארד דולר משווי החברה.

התוכנית הכוללת  הסופית, שגיבושה נמשך שנה, מוצגת היום בפני המשקיעים. טיבות האנרגיה והתעופה שבהן כאמור מתכוונת החברה להתמקד היו אחראיות בשנה שעברה ליותר ממחצית מההכנסות, שעמדו על 122 מיליארד דולר. מדובר בעיקר במכירות של טורבינות לתחנות כוח ומנועים ליצרניות מטוסים.

לפי התוכנית החדשה, ג'נרל אלקטריק תהיה חברה קטנה בהרבה מכפי שהיתה לפני עשור - אז כיכבו עדיין מכשירי החשמל שלה כמעט בכל בית אמריקאי. בשיאה החזיקה הקבוצה גם ב- NBC יוניברסל וניהלה ענקית פיננסים שהקצתה הלוואות בשלל תחומים. התוכנית מוצגת במקביל ליום ההיסטורי של הסרת מניית GE ממדד דאו ג'ונס, לאחר יותר מ-100 שנה במדד.

ג ג'ון פלאנרי מנכ"ל ג'נרל אלקטריק | צילום: רויטרס ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות