אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
AT&T היא השותפה העיקרית של ה-NSA בריגול אחרי כל העולם צילום: בלומברג

AT&T היא השותפה העיקרית של ה-NSA בריגול אחרי כל העולם

ענקית התקשורת האמריקאית מהווה חלק מרכזי בתשתית ביון האותות העולמית של ה-NSA. כל התעבורה שעוברת דרך רשת התקשורת שלה מנותחת ול-NSA יש אליה גישה ישירה דרך שמונה מתקנים ענקיים בארה"ב

26.06.2018, 14:01 | עומר כביר
ענקית הטלקום AT&T מספקת ל-NSA שירותי ריגול נרחבים כך דיווח אתמול (ב') אתר The Intercept. המידע שמועבר כולל את תעבורת הרשת שעוברת בשירותי התקשורת השונים שלה באמצעות מתקני ענק בשמונה ערים בארה"ב. המתקנים האלה משמשים לעיבוד כמויות אדירות של מידע מארה"ב ומשאר העולם.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הדיווח, שמתבסס על מסמכים מסווגים וגלויים של ה-NSA, ושיחות עם כמה עובדים לשעבר בחברה, המתקנים פועלים באטלנטה, שיקגו, דאלאס, לוס אנג'לס, ניו יורק, סן פרנסיסקו, סיאטל ו-וושינגטון די.סי. הם מהווים חלק מרכזי במערך הריגול של ה-NSA וסייעו לסוכנות לנטר במשך שנים מיליארדי אימיילים, שיחות טלפון ותכתובות צ'אט שעברו ברשת של AT&T בארה"ב.

"היקף הריגול על אדמת ארה"ב מאיים מאוד", אמרה ל-The Intercept אליזבת' גויטיין מ-Brennan Center for Justice. "זה חושף את המעקב במובנים של בניינים ומתקנים אמיתיים בערים שלנו, בחצרות האחוריות שלנו", הוסיפה גויטיין. 

AT&T מרגלת אחריכם בשביל ה-NSA, צילום: בלומברג AT&T מרגלת אחריכם בשביל ה-NSA | צילום: בלומברג AT&T מרגלת אחריכם בשביל ה-NSA, צילום: בלומברג

שיתוף הפעולה, מתקיים מזה עשורים ולפי מסמכים, ה-NSA רואה את AT&T כשותפה הנאמנה ביותר שלה. שמונת הבניינים משמשים לעיבוד מידע על לקוחות החברה וכן להעברת כמויות מידע גדולות מספקיות אינטרנט אחרות, בהן גם ספקיות זרות, שמסתייעות בתשתית של ענקית התקשורת האמריקאית כדי להתמודד עם עומסי מידע. שמונת הבניינים מהם מתבצע המעקב משמשים כמוקדים מרכזיים לניהול תשתית זו.

יש לציין ש-AT&T מספקת תשתיות רשת לרוב ספקיות האינטרנט בעולם בעיקר עבור תעבורה המיועדת לארה"ב ויבשת אמריקה. למשל, כל מי שגולש לאתר של חברה אמריקאית או שמאוחסן בארה"ב, כגון CNN, אמזון או פייסבוק, עובר דרך תשתית הסיבים של AT&T, גם אם הוא גולש מישראל, יפן או צרפת. 

"ה-NSA יכולה לאסוף לא רק מידע של לקוחות AT&T, היא מקבלת גם גישה למידע שעובר בין הרשת של AT&T לרשתות של חברות אחרות", אמר מארק קליין, טכנאי לשעבר בחברה שעבד בה במשך 22 שנה. "זו דרך יעלה לבצע מעקב מקוון, כי יש סיכוי סביר שמתישהו במהלך היום, השבוע או השנה יעבור שם המידע של כולם".

ריגול "בהתאם לחוק"

ה-NSA סירבה להתייחס לשימוש במתקני AT&T, אך ציינה שפעילות מודיעין האותות שלה מתקיימת בהתאם לחוק שנחקק בקונגרס ושהן החוק והן מדיניות הסוכנות מחייבים אותה להגן על הפרטיות ועל זכויות האזרח של אזרחי ארה"ב. מ-AT&T נמסר בתגובה: "החוק מחייב את החברה לספק מידע לממשל ולרשויות אכיפת חוק בהתאם לצווי בית משפט ודרישות חוקיות אחרות. אנחנו מספקים עזרה וולנטרית לרשויות אכיפת חוק במקרה של סכנה לחיי אדם ובמצב חירום מידיים אחרים. בכל המקרים, אנחנו מוודאים שבקשות הסיוע תקפות ופועלים בהתאם לחוק".

שמונת המתקנים מובלטים במפה סודית ביותר של ה-NSA, שמציגה את המתקנים בארה"ב שעליהם נסמכת הסוכנות לצורך תפעול אחת מתוכניות הריגול המרכזיות שלה, FAIRVIEW.  החברה היחידה שמעורבת בתוכנית, שנוצרה ב-1985 וכוללת ניטור תקשורת מכל העולם, היא AT&T.

בעבר דיווח הניו יורק טיימס שב-2003 שילבה הסוכנות בתוכנית שיטות מתקדמת לריגול מאסיבי, ובתוך חודשים ספורים אספה באמצעותן 400 מיליארד רשומות של תקשורת ופעילות מקוונת. הבניינים של AT&T שמשמשים את הסוכנות כוללים מבנה נטול חלונות בשכונת הל'ס קיטצ'ן בניו יורק, שממוגן מפני מתקפה גרעינית; מבנה בטון דמוי מבצר במרחק של כ-800 מטר מגבעת הקפיטול; וגורד שחקים עמיד לרעידות אדמה בשיקגו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות