אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המלחמה נגד המגדלים בכיכר אתרים: מחר הדיון בוועדה לשמירה על הסביבה החופית צילום: אוראל כהן

המלחמה נגד המגדלים בכיכר אתרים: מחר הדיון בוועדה לשמירה על הסביבה החופית

הדיון נקבע לאחר שעמותת התושבים המתנגדת למגדלים חשפה כי העיריה אישרה במקום תוכנית למגורים מבלי להחזיר את התוכנית לדיון נוסף בוועדה; סגנית ראש העיר מיטל להבי תומכת בעמדת התושבים ואף טוענת כי למרות התנגדות אונסקו בשל החשש לפגיעה בעיר הלבנה העיריה מעולם לא הסדירה זאת מול הארגון

26.06.2018, 19:53 | דותן לוי

מחר (ד') צפוי בוולחוף (הוועדה לשמירה על הסביבה החופית שתחת המועצה הארצית לתכנון ובנייה) דיון בתוכנית כיכר אתרים שיעסוק באפשרות היזמים להסב חלק מהבניה במקום לטובת מגורים. המאבק שעיקר התומכים בו מאוגדים תחת עמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים" נמשך כבר תקופה ארוכה, אך עלה מדרגה לאחרונה בין היתר בשל הסמיכות למועד הבחירות ברשויות המקומיות.

קראו עוד בכלכליסט

התוכנית הגיעה לוולחוף, בעקבות עתירה שהגישו המתנגדים לבית המשפט המחוזי בתל אביב שבעקבותיה פסקה השופטת כי תוכנית המגדלים של כיכר אתרים תחזור לוועדה לשמירה על הסביבה החופית (וולחוף) שתחת המועצה הארצית לתכנון ובנייה. הטענות העיקריות של המתנגדים לפרויקט הן כי התוכנית תחסום את הנוף לים ואת האוויר ותוביל לבעיות של תנועה, חניה, תחבורה נזקי רעש וזיהום אוויר. עוד טענו המתנגדים כי בניה למגורים במקום תנציח מצב שבו רק לעשירים שיש באפשרותם לרכוש דירה במגדל יהיה נוף לים שהינו משאב ציבורי, וכן כי היא מנוגדת לתוכנית המתאר.

הפירוק של כיכר אתרים, צילום: עוזי בלומר הפירוק של כיכר אתרים | צילום: עוזי בלומר הפירוק של כיכר אתרים, צילום: עוזי בלומר

מה שלבסוף הכריע את הכף ושכנע את השופטת להשיב את התוכנית לוולחוף היו הטענות ולפיהן התוכנית שבמהלך השנים התרחבה למגדלים של 40 קומות הכוללים מגורים, קיבלה את אישור הועדה המחוזית מבלי להגיע שוב לאישור הוולחוף הנדרש לאשר כל תוכנית בקו ה-300 מטר מהים.

כאמור, בתקופה האחרונה מצטרפים אנשי ציבור ובהם סגנית ראש העיר מיטל להבי לתמיכה במאבק התושבים ולהתנגדות לבנית המגדלים. במכתב שהעבירה להבי לוולחוף בטרם הדיון היא מנמקת את התנגדותה ואף את השינוי בעמדתה, היות ובעבר תמכה בתוכנית המגדלים, "גם אני תמכתי ביוזמה ואולם, בשנה האחרונה גברה בקרב נבחרי הציבור ואני בתוכם, האמונה כי יש לבחון מחדש את הפרדיגמה, לפיה בניית מגדלים בכיכר היא הפתרון האפשרי היחיד להסדרתה".

להבי מציינת את האלטרנטיבות שהוצגו בתחרות האדריכלים שיזמה עמותת התושבים, וכותבת כי בניה למגורים ממערב לרחוב הירקון עשויה להיות תקדים מסוכן שיפגע באופי הציבורי של המרחב החופי. עוד היא מציינת, כי מעולם לא נבחן הנזק הכלכלי שעשוי להיגרם מהקמת המתחם המסחרי לאזורים מסחריים אחרים שמנוהלים על ידי חברת "אוצר מפעלי ים" אשר אחראית על כל רצועת החוף בעיר.

כמו כן כותבת להבי במכתבה, כי הקמת המגדלים עשויה לפגוע בעיר הלבנה וכי באונסקו מתנגדים לכך. למרות עובדה זו היא מציינת כי למיטב ידיעתה העירייה מעולם לא הסדירה את הנושא מול אונסקו.

מעיריית ת"א נמסר בתגובה: פנייתה של מיטל להבי תמוהה לאור תמיכתה באישור התוכנית בועדה המקומית. נציין כי התקיימה התייעצות עם אונסק"ו ישראל והנושא יתואם איתם פעם נוספת לעת הצגת תכנית לועדה המקומית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות