אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשבוע הבא: הצבעה על תיקון לחוק שירות המדינה - "עבירת הקלטה בסתר" צילום: עמית שאבי

בשבוע הבא: הצבעה על תיקון לחוק שירות המדינה - "עבירת הקלטה בסתר"

ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה להצביע ביום ראשון על הצעת חוק שקובעת כי הקלטות של איש ציבור לא ישמשו ראיה בהליך משפטי, אלא בסייגים ובמגבלות מסויימות. ההצעה נתפרה בהתאם להדלפות עד המדינה ניר חפץ

27.06.2018, 13:01 | משה גורלי

ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה להצביע ביום ראשון הקרוב על הצעת חוק שקובעת כי הקלטות של איש ציבור לא ישמשו ראיה בהליך משפטי, אלא בסייגים ובמגבלות מסויימות. כך פורסם הבוקר בחדשות ערוץ 2. מדובר בהצעת חוק פרטית של חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ודוד אמסלם (הליכוד), והיא מגיעה ימים ספורים לאחר פרסום ההקלטות של עד המדינה ניר חפץ.

קראו עוד בכלכליסט

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי מדובר בתיקון לחוק שירות המדינה המכונה "עבירת הקלטה בסתר". לפי התיקון המוצע, מי שהשתמש בתפקידו ובקרבתו והקליט בסתר עובדי ציבור, נבחרי ציבור או בני משפחותיהם ללא ידיעתם או הסכמתם - עובר על חוק הגנת הפרטיות והקלטתו לא תשמש ראיה בבית המשפט. אולם, החוק מציע סייג חשוב לגבי ה"ניר חפץ" הבא: "זולת אם ההקלטה בוצעה במטרה לחשוף שחיתות או דבר עבירה פלילית...או בכדי למנוע פגיעה בזכויות עובדים". והנה עוד סייג: "הן (ההקלטות – מ.ג.) צריכות להגיע לגורמים המוסמכים לטפל בכך ובתוך פרק זמן סביר".

נתניהו וניר חפץ בימים יפים יותר, צילום: עמית שאבי נתניהו וניר חפץ בימים יפים יותר | צילום: עמית שאבי נתניהו וניר חפץ בימים יפים יותר, צילום: עמית שאבי

ההצעה נתפרה בהתאם להדלפות ניר חפץ והשאלה אם היא תבשיל לחוק שיחול על הדלפות אלה שבוודאי לא הגיעו לידי הרשויות בזמן סביר, אלא שמונה שנים אחרי ונועדו לשמש את חפץ בעסקת עד המדינה שחתם עם המדינה, ולא כדי לחשוף שחיתות שהוא עצמו היה חלק ממנה שנים רבות ולא הטרידה אותו, עד ששלף אותה כדי להציל את עורו. ואגב הקלטות חפץ - כלל לא ברור אם תוכנן ישולב ולאיזה תיק פלילי. חלק מהמעשים והעבירות הפוטנציאליות הן מעבר לתקופת ההתיישנות. לכל היותר הן יכולות לשמש כ"עדות שיטה" שמחזקת את התמונה הכללית שמתארת את התנהלותם של ראש הממשלה ורעייתו כפי שהם מתוארים בתיק המעונות שהוגש ואולי אף בתיקים הנוספים שעדיין נידונים.

היועץ המשפטי לממשלה, בהופעתו היום בוועדת חוקה, הסתייג משלל היוזמות שנועדו להגביל חקירות שחיתות - החוק הצרפתי, חוק ההמלצות, החוק להגבלת משך החקירות, החוק למנוע ערעור במקרה של זיכוי ועוד. עתה, הוא יכול לצרף עוד יוזמה לאוסף.

למרות שנראה שהצעת החוק נתפרה לעניין חפץ, הבהיר היוזם ח"כ בצלאל סמוטריץ' שמקור היוזמה היו הקלטות הנהג שהקליט את מעללי יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, וחבריו, בסיור ההוללות שלהם במועדוני הלילה בתל אביב. סמוטריץ הבהיר שהחוק יחול מעתה והלאה, ולא על הקלטות חפץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות