אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי צריך מנהיג בכלל? ברזיל היא הפייבוריטית הברורה לזכייה צילום: גטי אימג'ס

מונדיאל 2018

מי צריך מנהיג בכלל? ברזיל היא הפייבוריטית הברורה לזכייה

מה למדו שחקני הסלסאו משיטת אכילת הבשר הברזילאית, קוטיניו נהפך ללב הפועם של הברזילאים וניימאר סוף סוף שיחק היטב. 7 הערות על העלייה של ברזיל לשמינית הגמר

27.06.2018, 23:54 | אוריאל דסקל

1. צ'יצ'ה, מאמן נבחרת ברזיל, בחר שלא לבחור קפטן לנבחרת ברזיל. הסיבות לכך מורכבות וקשורות למבנה המדינה, התרבויות הרבות בה וגם מחסור במנהיג אחד בולט בסגל. תיאגו סילבה, למשל, קרס מול צ'ילה במונדיאל 2014 ובכה בזמן הפנדלים - לא בדיוק חומר שממנו עשויים קפטנים. ניימאר כוכב גדול מדי בשביל לעשות מה שקפטן צריך לעשות - שזה בעיקר לדאוג לחבריו לקבוצה. שאר השחקנים לא במעמד גבוה מספיק או חזקים מספיק כדי להיות הקפטן. אז צ'יצ'ה, איש מבריק בעל יכולות תקשורת גבוהות ואינטלגנציה רגשית גבוה, החליט להעביר את הסרט בין כל השחקנים. מאז שהוא המאמן, לברזיל יש קפטן אחר בכל משחק. ייתכן שזה מהלך שמתחבר למשהו מאוד ברזילאי.

קראו עוד בכלכליסט

"ברזיל היא היחידה בעולם שמשתמשת בשיטת הרודיזיו", מסביר ריקרדו סיטון, עיתונאי שמלווה את נבחרת ברזיל בשנים האחרונות. "רודיזיו זו שיטת אכילת הבשר הברזילאית. כשאוכלים בשר יש מספר מנות, שיפודים כאלו וסטייקים קטנים, אתה אוכל משהו ואז אוכל משהו אחר, ואז אוכל משהו נוסף. אין מנה אחת. אז מצד אחד, מבחינת קפטנים - אתה אומר, איזה יופי, מתחלקים באחריות, זה נהדר וזה מעניין. פעם תיאגו סילבה, פעם מרסלו, פעם מיראנדה. כולם קפטנים. מצד שני, זו הקבוצה היחידה במונדיאל שאין לה קפטן. ואין לה קפטן בגלל שאין לה באמת מנהיג. מי מנהיג? קוטיניו? הוא מתבייש מהצל שלו. ניימאר? יש לו בעיות אחרות. תיאגו סילבה? הוא עדיין צריך להוכיח את עצמו כמנהיג. כיוון שאין מנהיג ברור - אולי מרסלו היחיד שקרוב לזה - האחריות מפוזרת בכל הסגל, וזה טוב לעכשיו. אבל באמת שאין מנהיג אחד".

ניימאר ותיאגו סילבה במשחק מול סרביה הערב. מי המנהיג?, צילום: גטי אימג ניימאר ותיאגו סילבה במשחק מול סרביה הערב. מי המנהיג? | צילום: גטי אימג'ס ניימאר ותיאגו סילבה במשחק מול סרביה הערב. מי המנהיג?, צילום: גטי אימג

הרודיזיו עובד. בינתיים. מצד שני, לא נראה שברזיל לא באמת עמדה מול מבחן שבחן את יכולת המנהיגות של שחקניה - בעיקר בזכות יכולות טכניות ואיכויות נדירות עם הכדור.

2. קוטיניו אולי לא מנהיג אבל בכל הקשור ללקיחת אחריות ליצירת מצבים - הוא השחקן הכי חשוב בברזיל. למרות שהסרבים שמרו עליו לעיתים עם 2-3 שחקנים בסביבתו - מתוך הבנה שהוא הלב והיוצר העיקרי בקישור הברזילאי - קשר ברצלונה יצר שלושה מצבי הבקעה ובישל את השער הראשון והחשוב לפאוליניו. קוטיניו מעורב ב-3 מ-5 שערים של ברזיל במונדיאל. 2 שערים ובישול אחד. והוא גם עשה עוד כמה דברים מרהיבים מול סרביה - כולל ההתקפה הזו.

קוטיניו, צילום: איי פי קוטיניו | צילום: איי פי קוטיניו, צילום: איי פי

3. מסירה מצוינת תלויה 50% בתנועה של מקבל הכדור ו-50% ביכולת המוסר לשחרר כדור במהירות הנכונה ולמקום הנכון. השער של פאוליניו היה דוגמה קלאסית לכך. כשקוטיניו היה עם קצת חופש בקישור, גבריאל ז'זוס לקח איתו ממרכז ההגנה הסרבי שני שחקני הגנה באדום, פאוליניו זיהה את החלל מול השער ורץ מעומק המגרש לכיוון הרחבה. קוטיניו זיהה אותו ועם כדור רך מצא אותו. פאוליניו, אולי השחקן הכי מושמץ בקיץ שעבר אחרי שעזב את סין, הצטרף לברצלונה, נכשל בתרגיל הקפצת כדור מול המצלמות, כבש בנגיעה מצוינת. שער ראשון שלו במונדיאל 2018.

4. ניימאר, אולי בגלל שאחרי שני משחקים רשמיים סוף סוף נכנס לקצב משחק אחרי היעדרות של כמה חודשים מהמגרשים, שיחק נגד סרביה את המשחק הטוב ביותר שלו במונדיאל 2018. הוא התמקד בפעולות בצד שמאל ולא נכנס לרגליים של קוטיניו וז'זוס - אלא בעיקר לקח הרבה אחריות על האגף אחרי פציעתו של מרסלו. ניימאר הטריד את ההגנה הסרבית בכמעט כל מהלך ואף אחד לא נגע יותר פעמים ממנו בכדור - 119 פעמים (קוטיניו יצא בדקה ה-80). זה כמעט פי 2 יותר נגיעות מאשר שחקן אגף ימין, וויליאן. ניימאר היה יעיל, מסר 4 מסירות מפתח ובישל את השער לתיאגו סילבה - השער השני. ניימאר מעורב ב-19 שערים ב-18 ההופעות האחרונות שלו בנבחרת ברזיל (10 שערים, 9 בישולים) אבל חשוב יותר - הפעולות שלו נהפכו ליעילות יותר.

ניימאר. נגע הכי הרבה פעמים בכדור בנבחרת ברזיל, צילום: אי אף פי ניימאר. נגע הכי הרבה פעמים בכדור בנבחרת ברזיל | צילום: אי אף פי ניימאר. נגע הכי הרבה פעמים בכדור בנבחרת ברזיל, צילום: אי אף פי

5. תיאגו סילבה היה השחקן הברזילאי הטוב ביותר על פי המדדים של TwelveFootball - חברת הסטטיסטיקות המתקדמות בכדורגל. הוא עשה 16 פעולות הגנתיות חשובות (חטיפות, הרחקות, חסימות בעיטה) - כולל תשע מהן ברחבה שלו, כולל הצלת שער (אף אחד לא עשה יותר פעולות הגנתיות חיוביות ממנו). מלבד זאת, כבש את השער השני בנגיחה מקרן של ניימאר. תיאגו סילבה היה המנהיג בהגנה ואחרי השער ניגש להודות לניימאר - שחקן שרב איתו מוקדם יותר בטורניר נגד קוסטה ריקה (ניימאר איבד שליטה וקילל את סילבה. "זה העציב אותי מאוד"). אבל סילבה, כאמור, הראה בגרות, התגבר על העלבון ונתן קרדיט לשערו לניימאר. זה היה שער שעצר מומנטום חיובי של סרביה. אחריו הסרבים הניפו את הדגל הלבן.

ניימאר במשחק מול סרביה, צילום: אי אף פי ניימאר במשחק מול סרביה | צילום: אי אף פי ניימאר במשחק מול סרביה, צילום: אי אף פי

6. ברזיל, למרות קשיים נגד שווייץ וניצחון ברגעים האחרונים נגד קוסטה ריקה, נראתה נגד סרביה כמו שנבחרת "גדולה" צריכה להיראות. דומיננטית, זורמת ואיכותית הרבה יותר מהיריבה שלה. השלישייה הקדמית שלה היא אולי הכי טובה שנשארה בטורניר, צוות הקשרים ההגנתיים (קאסימירו ופאוליניו) מספקים הגנה להגנה איתנה גם כך. כמו כן, רק שני קשרים ייצרו יותר מצבים למשחק מאשר קוטיניו (מסוט אוזיל וקווין דה ברוינה). הפציעה של מרסלו מעיבה מעט על הניצחון - אבל כרגע הפייבוריטית הברורה לזכייה במונדיאל, בזכות איזון, מסורת ואבק כוכבים, היא ברזיל (שמאז 1970 עולה משלב הבתים).

7. אבל... ארגנטינה, עם חאבייר מאסצ'רנו כמנהיג דומיננטי שמוכן לדמם על המגרש ולא מוותר בשום תאקל, גירדה ניצחון מול ניגריה. גרמניה, בלי מנהיג דומיננטי בסגל שאיבד את בסטיאן שוויינשטייגר ופיליפ לאהם, נחנקה והפסידה על הקשקש משחק שהיתה אמורה לנצח כדי לעלות לשמינית הגמר. ברזיל, כאמור, עדיין לא הגיע לרגע הזה שבו היא צריכה שמישהו שיסחוב אותה בעצמו. ואולם, ייתכן שאולי לא תגיע לרגע הזה - החברים הטובים בצהוב יסתדרו בלי מנהיג אחד. סומכים על הרודיזיו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות