אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משבר הטייסים באל על: שתי טיסות בוטלו הבוקר צילום: עוזי בלומר

משבר הטייסים באל על: שתי טיסות בוטלו הבוקר

החברה ביטלה הבוקר את הטיסה מנתב"ג למומביי לאחר שמוקדם יותר בוטלה הטיסה לניו יורק. 9 טיסות כבר בוטלו בשבועיים האחרונים

28.06.2018, 10:51 | תומר הדר

שוב ביטולי טיסות בגלל משבר הטייסים באל על: לאחר תקופת רגיעה, בוטלו שתי טיסות ארוכות טווח - האחת לניו יורק והשנייה להודו. שתי הטיסות בוטלו, לפי אל על, "מסיבות מבצעיות", כלומר לא נמצאו טייסים שיאיישו את הטיסות בפועל. 9 טיסות כבר בוטלו בשבועיים האחרונים.

קראו עוד בכלכליסט

באל על טיסות מאוישות בדרך כלל מספר שעות לפני הטיסה, ולא ימים מראש מה שיוצר קשיים במציאת טייסים זמינים.וזאת עוד לפני כניסת תקנות טיס חדשות בעוד שלושה חודשים, אשר צפויות להגביל את שעות העבודה של הטייסים עוד יותר.

מוועד הטייסים נמסר כי טייסי אלעל עובדים עד קצה מגבלות החוק והסכם העבודה על מנת לקיים את לוח הטיסות העמוס של הקיץ אותו תכננה החברה ועל מנת לשרת את ציבור הנוסעים.

  , צילום: סיוון פרג צילום: סיוון פרג'   , צילום: סיוון פרג

ביום חמישי שעבר (22.6) בוטלה לראשונה טיסה לבריטניה, זאת לאחר שהתעכבה מספר שעות. אנשי צוותי אוויר אמרו אז ל"כלכליסט", הביטול אינו נובע מחוסר רצון של טייסים לאייש טיסות, כפי שהיה במשבר הקודם לפני שנתיים, אלא מאי יכולתה של אל על לאייש את הטיסות בטייסים, נושא שאליו מתייחסת החברה כ"נובע מסיבות מבצעיות".

ל

דבריהם, העומס המוטל על הטייסים בחודשי הקיץ, הוא על רקע הניסיון להתחרות בחברות הלואו קוסט במספר שעות הטיסה; זאת, לפני כניסתן לתוקף בנובמבר הקרוב של תקנות הטיסה החדשות, FTL, שיגבילו במידה ניכרת את משך הזמן שיותר בו לטייסים לעבוד, מה שמעלה חשש בקרב אנשי צוותי האוויר מפני חכירה של מטוסים מחברות זרות.

היקף ביטולי הטיסות אינו מתקרב לעת עתה לזה שהורגש לפני כשנתיים; עם זאת גורמים בחברה אינם שוללים עיכובים והפרעות נוספים. בהקשר זה יש להדגיש כי בשבוע שעבר נגרם מספר ניכר של עיכובים בטיסות מנתב"ג, אולם עיכובים אלה נגרמו בין היתר עכב שיבושי טיסה בצרפת שנבעו משביתה של פקחי טיסה.

בתוך כך, דווקא בתקופה סוערת זו קוראים ראשי אל על לעובדים להתייצב לדגל: באיגרת ששיגר השבוע המנכ"ל גונן אוסישקין לעובדים הוא הדגיש שעליהם לתת כתף כדי להביא לשיפור מצבה בהקדם, במיוחד לקראת חגי תשרי ההולכים וקרבים. רק השבוע הודיעה אל על כי לא תנסה עוד לפעול למיזוג עם ישראייר. אוסישקין התייחס לנושא באיגרת והדגיש: "לרכישת ישראייר יכלו להיות יתרונות לשתי החברות, אך כעת נפנה את מאמצינו לחיזוק מנועי הצמיחה שלנו, להמשך תוכנית ההתייעלות, ולדגש מיוחד לעסקי הליבה שלנו. נעשה את הדבר במקביל לשיפור חד במצוינות התפעולית שלנו שהיא תנאי בסיס ליכולתנו להתמודד בהצלחה עם אתגרים".

מגעים אחרונים או פוטנציאל לפיצוץ? שבועות ספורים בטרם חתימה על הסכם גישור בין טייסי אל על לבין החברה, עדיין קיימות בין הצדדים מחלוקות. כזכור, הנהלת אל על קנתה "שקט תעשייתי" מול טייסי החברה עד לחודש נובמבר הקרוב, אז ייכנסו לתוקף תקנות ה-FTL (קיצור של Flight Time Limitations) - תקנות בינלאומיות חדשות הקובעות בין היתר את היקף שעות המנוחה והפעילות של הטייסים ואת משך שעות הטיסה המותר.

קראו עוד בכלכליסט:

צוותי האוויר של אל על יצטרכו לשלם מס על האש"ל

אל על עלולה לאבד הבלעדיות לרכישת ישראייר

אל על מחליפה את הארוחה בחמגשית לכריך

לדברי גורמים בקרב הטייסים, דווקא בסיבוב הנוכחי גישתם של שני הצדדים מתונה בהרבה, בין היתר לנוכח העובדה שההסכם הנוכחי צפוי להיחתם מול גונן אוסישקין, מנכ"ל אל על הנוכחי שהחליף את דוד מימון. אוסישקין כיהן בעבר כסמנכ"ל מסחר בחברה, לאחר שבשעתו היה בעצמו טייס באל על. גם בראש הטייסים עומד כעת גורם הנחשב יחסית מתון: רן אלקבץ, שהחליף את הקברניט ניר צוק. צוק ומימון נודעו בעבר בהתנגשויותיהם ומתוארים על ידי גורמים בחברה כ"שניים שלא ייפגשו לעולם".

במהלך השבועות האחרונים בוטלו עד כה ארבע טיסות, ואילו טיסה אחת שהיתה אמורה להמריא הבוקר (ד') לבוסטון התעכבה. עם זאת, הן גורמים בקרב הטייסים והן גורמים באל על מדגישים שלא מדובר בשביתות, השבתות או ניסיון לפגוע בנוסעים, אלא במחסור הנובע ממספר מצומצם של אנשי צוות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות