אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקץ לנשק: הסתיימה מלחמת הפטנטים בין אפל וסמסונג צילום: phoneArena

הקץ לנשק: הסתיימה מלחמת הפטנטים בין אפל וסמסונג

לאחר שבע שנות מלחמה משפטית והאשמות הדדיות בגניבת פטנטים בתחום המובייל, הגיעו אפל וסמסונג להסכם פשרה חשאי. המאבק החל עוד בימי ג'ובס, שהכריז מלחמת חורמה על אנדרואיד. עתה נראה שכל הצדדים הפסידו - והיחידים שיצאו מורווחים הם עורכי הדין

28.06.2018, 11:38 | עומר כביר
הקץ לנשק: אפל וסמסונג הודיעו סיום מלחמת הפטנטים הארוכה שניהלו השתיים מזה כשבע שנים. זאת, לאחר ששתי החברות חתמו על הסכם פשרה במשפט הפטנטים שפתח את המלחמה, והוא התיק המשפטי האחרון שעוד נותר פתוח במאבקים בין החברות. פרטי הסכם הפשרה לא פורסמו, אך גם אם שולם סכום כלשהו למי מהן הוא ככל הנראה לא יכסה את ההוצאות המשפטיות שהיו כרוכות בניהול המאבק הממושך.

קראו עוד בכלכליסט

העימות עם סמנסונג הוא אחת הירושות הבולטות שמייסד אפל, סטיב ג'ובס, הותיר לחברה. הוא החל ב-2011, זמן קצר לפני מותו של ג'ובס, שביקש לצאת למלחמת חורמה באנדרואיד שלתחושתו העתיקה מאפל פיתוחים ששילבה באייפון. השלב הראשון של התביעה נגד סמסונג, שהיתה המתוקשרת ביותר, הסתיים בהחלטת מושבעים לפסוק לאפל פיצויים בסך מיליארד דולר.

הגלקסי S5 של סמסונג והאייפון 6 של אפל, צילום: phoneArena הגלקסי S5 של סמסונג והאייפון 6 של אפל | צילום: phoneArena הגלקסי S5 של סמסונג והאייפון 6 של אפל, צילום: phoneArena

עם זאת, בערעורים והליכים נוספים, שכללו גם דיון בבית המשפט העליון של ארה"ב, שונה הסכום. בהחלטה האחרונה, מחודש שעבר, פסקו מושבעים פיצויים בסך 539 מיליון דולר. המטרה העיקרית של אפל בהגשת התביעות היתה לחסום את יבוא מכשירי גלקסי מבוססי אנדרואיד של סמסונג לארה"ב. ואולם, התארכות ההליכים והתקדמות הפיתוח הפכו במהרה את הטכנלוגיה שעמדה בלב התיק למיושנת ואת דגמי המכשירים שעלו על המוקד ללא רלוונטיים. תחת זאת, התמקדה אפל בניסיון לסחוט פיצויים מרתיעים, כאשר בשלב מסוים טענה שנזקיה נאמדים ב-2 מיליארד דולר (סמסונג, מנגד, סברה שהנזקים עומדים על 28 מיליון דולר בלבד).

עתה זונחות שתי החברות את העימות המיותר ללא הישגים ראויים לציון. "מתאבקי הסומו עייפו מקרבות ההאבקות", אמר לבלומברג עו"ד פול ברגהוף ממשרד עוה"ד McDonnell Boehnen Hulbert & Berghoff. "שתיהן עייפות ושמחות להפסיק לשלם לפרקליטים חיצוניים. יכול להיות שלעולם לא נדע מי מצמצה ראשונה, מי קיבלה את ההחלטה"

סטיב ג סטיב ג'ובס | צילום: בלומברג סטיב ג

ואולם, אם בכל זאת צריך לסמן זוכה הרי שמדובר בסמסונג: מטרת אפל היה לבלום את החדירה של אנדרואיד וליצור הגמוניה מוחלטת בשוק הסמארטפונים. מאמצים אלו כשלו לחלוטין: סמסונג היא יצרנית הסמארטפונים הגדולה בעולם, ולאנדרואיד נתח שוק של 85.9%. אפל, לפחות יכולה להתנחם בכך שהאייפון הוא עדיין דגם הסמארטפון הנמכר בעולם.

"אם הייתי צריך לאפיין את זה, זה לא השיג כלום", אמר לניו יורק טיימס ברייאן ג'יי לאב, פרופ' למשפטים מאוניברסיטת סנטה קלרה. "קרוב לעשור של דיונים משפטיים, תשלומים של מאות מיליוני דולרים לעורכי דין, ובסוף היום שום מוצר לא יצא מהשוק. אפל כשלה להשיג יתרון תחרותי על פני סמסונג ויצרניות אחרות בתביעות שהגישה נגדן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
אפל יציבה רק בארה"ב בלבד וגם שם היא מפסידה לקוחות בצעדים גדולים...
שאר העולם... אנדרואיד ביחס של 80% ל-20% של אפל. כן העיקר סיני ולא סמסונג. אז די כבר מכור אפל שצריך את הסם בוקר, צהרים וערב. בדיוק כמו הנושא של מחשבים שאפל היא סביב 9% מסך המחשבים כל השאר... תמלא את הסיפור בעצמך. כן בסרטים אפל לרוב לוקחת את החוזים למרות שמספר לא קטן של סדרות אמריקאיות התחיל לקבל SURFACE של מיקרוסופט. אז די כבר די. שכל אחד יקנה את מה שמתאים לו במחיר שהוא מוכן לשם לשם כך.
מחשב אישי  |  30.06.18
1.
לסמן זוכה הרי שמדובר בסמסונג: ?
לא. סמסונג הוכרזה שוב ושוב בבתי המשפט בארה"ב כחברה נוכלת. סמסונג הפסידה כתוצאה מנוכלות מליארדי דולרים בייצור ומכירת 600 מיליון מעבדים למכשירי אפל, ותמשיך להפסיד מיליארדים. סמסונג הולכת להפסיד עשרות מיליארדים ולאבד ייצור ומכירת מסכי OLED לאפל שחתמה על הסכם עם LG... סמסונג איננה אנדרואיד. לסמסונג נתח שוק של 23% בלבד מתוך אותם 85.9% ויצרנים סיניים מזנבים במכירות סמסונג בעוד אפל יציבה.
מנשה  |  28.06.18