אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ועדת הטייקונים" לבנק לאומי: הגישו בתוך שבועיים מידע על האשראי שהענקתם ללווים גדולים צילום: אוראל כהן

"ועדת הטייקונים" לבנק לאומי: הגישו בתוך שבועיים מידע על האשראי שהענקתם ללווים גדולים

היו"ר ברודט והמנכ"לית רוסק עמינח התבקו להעביר את החומר הקשור בהלוואות לקבוצת אליעזר פישמן, לאפריקה ישראל, לאי.די.בי, וכן לקבוצת דלק שבבעלות יצחק תשובה

28.06.2018, 13:16 | צבי זרחיה

ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), יו"ר "ועדת הטייקונים" לחקירת מתן האשראי ללווים גדולים, פנה ליו"ר בנק לאומי דוד ברודט ולמנכ"לית הבנק רקפת רוסק עמינח בבקשה למסור לוועדה בתוך 14 יום מידע על האשראי שהוענק לקבוצת אליעזר פישמן, לאפריקה ישראל, לאי.די.בי, וכן קבוצת דלק ואיש העסקים יצחק תשובה.  

קראו עוד בכלכליסט

לפני כשבועיים פנה כבל בעניין אל ראשי בנק דיסקונט וההערכה היא שבקרוב, לאחר שבוועדה ילמדו את החומרים שיצטברו אצלה - תבוצע פנייה דומה גם לבנק הפועלים.

בהתייעצות של צוות הוועדה הוחלט שנציגי בנק לאומי יהיו הראשונים שיזומנו לחקירה בוועדה.

ראש הוועדה, איתן כבל, צילום: עמית שאבי ראש הוועדה, איתן כבל | צילום: עמית שאבי ראש הוועדה, איתן כבל, צילום: עמית שאבי

בפנייה אל בנק לאומי ציין כבל כי "נבקש לקבל מידע ומסמכים המתייחסים לכל החברות המוחזקות או הקשורות אליהן ובכלל זה גם לחובותיהם האישיים של אליעזר פישמן, לב לבייב, נוחי דנקנר ויצחק תשובה. ככל שלדעתם מידע או מסמך סודי - נבקשים להודיענו באילו תנאים ניתן יהיה להסיר מעליו את חובת הסודיות".

בין היתר התבקש בנק לאומי להעביר לוועדה פרוטוקולים דו"חות ומסמכים פניימים של הבנק משנת 2003 ואילך, תנאי אשראי ויתרות חוב של קבוצות הלווים לגבי כל שנה בנפרד ודו"חות ביקורת פנימית וחיצונית.

מימין: נוחי דנקנר ורקפת רוסק עמינח (ארכיון), צילום: אוראל כהן מימין: נוחי דנקנר ורקפת רוסק עמינח (ארכיון) | צילום: אוראל כהן מימין: נוחי דנקנר ורקפת רוסק עמינח (ארכיון), צילום: אוראל כהן

יציון כי הבנקים ובנק ישראל מתנגדים למסור דו"חות ביקורת ספציפיים על לווים בשל חיסיון. בוועדה פועלים לקבל דו"חות ויתרות חוב של הלווים הגדולים למרות ההתנגדויות.

בשבוע שעבר הופיעה המפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר בפני הוועדה. לפי שעה לא ברור איזה חומר יסכימו בנק ישראל והבנקים להעביר ואם המידע שיעבירו אכן יוכל לסייע לוועדה במילוי תפקידה.

הוועדה הוקמה בקיץ 2017. היא קיימה 2 ישיבות שבהן שמעה את נציגי ארגוני החברה האזרחית וחברי הכנסת. הוועדה שכרה יועצים ובהם פרופ' ניתאי ברגמן, פרופ' אשר בלס ועו"ד רמי תמם. הכנסת יוצאת לפגרה בעוד 3 שבועות, כך שהישיבה של הוועדה בהשתתפות ראשי בנק לאומי תיערך בפגרה או עם תחילת כנס החורף באמצע אוקטובר 2018.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות