אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרב האינטרסים על החלב: חשש במסווה של לוחמנות צילומים: אלכס קולומויסקי, מיקי נעם אלון

קרב האינטרסים על החלב: חשש במסווה של לוחמנות

אחרי שניסיון שר האוצר לנהוג בשיטת הפרד ומשול בין הרפתנים למחלבות כשל, וכשברקע עתירה לבג"ץ של מחלבת טרה, ייפגשו היום הצדדים, שלכל אחד מהם יש מה להפסיד, בניסיון להגיע להסכם ארוך טווח אשר כולם מעוניינים בו

01.07.2018, 08:54 | נורית קדוש

היום ייפגשו נציגי הרפתנים עם משרד האוצר בנסיון למצוא פתרון למשבר הענפי בשוק החלב. בפגישה ישתתפו גם נציגי משרד החקלאות. מחיר המטרה, מחיר החלב הגולמי לליטר, יעלה הבוקר ל־2.05 שקל. אך מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו לא חתם על העלאתו. במועצת החלב טוענים כי אין צורך בחתימתו של בן אליהו ועל המחלבות לשלם בהתאם לתעריף החדש, בעוד המחלבות אוחזות בפרשנות משפטית שונה ולפיה אין תוקף להעלאת המחיר ללא חתימת בן אליהו.

קראו עוד בכלכליסט

ענף החלב מוסדר ומפוקח לאורך כל שרשרת הערך של המוצר. הרפתנים מוגנים באמצעות מחיר מטרה המתעדכן אחת לרבעון, המחלבות נדרשות לשלם לרפתנים את מחיר המטרה ולמכור לקמעונאים את מוצרי החלב המפוקחים, במחיר המתעדכן רק באישור שרי האוצר והחקלאות. עלייה מתמשכת במחיר המטרה מתחילת 2017 הובילה את המחלבות לדרוש מכחלון לאשר את המלצת ועדת המחירים להעלות את מחיר המוצרים המפוקחים ב־3.4%. סירובו, הוביל את מחלבת טרה בשבוע שעבר לעתור לבג"ץ, שלא לאשר את העלאת מחיר המטרה היום, ללא העלאת המחיר לצרכן. הדיון בנושא, בפני השופט נעם סולברג, נקבע לשבוע הבא ועד אז, ינסו הצדדים להגיע להסכם.

הפרד ומשול

מבחינת שר האוצר משה כחלון, העלאת מחירים לצרכן היא קו אדום, שאותו לא יאפשר לחצות. על רקע זה ניסה בשבוע שעבר לעשות "הפרד ומשול" ולסגור עם הרפתנים על עסקה בלי תיאום עם משרד החקלאות והמחלבות. כחלון התעלם מכך שענף החלב מוסדר בחוק ומנוהל תחת הסכם התייעלות שאמור להתחדש לקראת 2025-2020 וניסה לייצר מצב שבמסגרתו הרפתנים ימשיכו ליהנות מהתייקרות החלב הגולמי, תוך שהם מפקירים את המחלבות.

במסגרת המהלך הציע האוצר שבמקום שמחיר המטרה יעלה הבוקר, הרפתנים יורידו את מחירו. הפחתת המחיר "תשתיק" את המחלבות, שספגו תוספת הוצאות בכ־200 מיליון שקל מהעלאת מחיר המטרה; הרפתנים, יקבלו בתמורה הסכם ענפי לשנים 2025-2020, שבמסגרתו ממילא הסכימו להפחית 23 אגורות לליטר במחיר המטרה. ההפחתה המיידית שביקש כחלון היתה אמורה להתקזז עם ההפחתה העתידית לה נדרשו. למעשה, כחלון ערבב בין העליות במחיר המטרה שכבר קרו ומחייבות שיפוי למחלבות, לבין הפחתה עתידית במחיר המטרה שנועדה לאפשר למחלבות להתמודד עם פתיחת השוק לייבוא פטור ממכס. קבלת ההצעה של האוצר, אמנם תיתן מענה לבעיה המיידית של המחלבות, אך תייצר להן בעיה מורכבת לשנים הבאות.

להפקיר את המחלבות

התחושה העולה היא כי לכחלון אין בעיה להפקיר את המחלבות. להפך, התעלמות מדרישתן להתאמת מחיר מוצרי החלב למחיר חומר הגלם, מציירת אותו כמי שנלחם לטובת הצרכנים. אולם הרפתנים, לא יכולים להרשות לעצמם לפגוע בצורה לא מידתית במחלבות, שלמעשה הן הלקוחות שלהם.

ההסכם שניסה להגיע אליו כחלון התפוצץ, והרפתנים חזרו לנקודת המוצא ועדכנו את המחלבות שמחיר המטרה יעלה כמתוכנן. בשלב זה קפצה על העגלה מחלבת טרה, עם עתירה לבג"ץ. זה מהלך מפתיע, על רקע היותה של טרה המחלבה הקטנה בענף. נוכח חלקה הקטן של טרה בשוק הגבינות הקשות ייתכן שהעתירה נועדה לדחוף את הצדדים לאשר את הסכם כחלון, ממנו תיפגע בעיקר תנובה.

מחיר מטרה נזיל

כשלון המהלך של כחלון הוביל את משרד החקלאות לנהל ביום חמישי שעבר מגעים עם נציגי הרפתנים ומועצת החלב, בסיומה הוחלט לראשונה לבדוק אותה מחדש ולמשוך את החלטת ועדת היישום, הקובעת את מחיר המטרה. זאת, לטובת דיון מחודש בהחלטה ובחינת הצורך בהעלאת המחיר. צעד זה של משרד החקלאות חשף את הבעיה שבקביעת מחיר מטרה, שנראה שניתן "לשחק" בו בהתאם לצורך ולרצון הרפתנים. הדיון בעתירת טרה, ייאפשר לפתוח לעומק את חישוב מחיר המטרה ולפגוע ברפתנים. לכן, ניתן להעריך כי האינטרס שלהם עתה הוא להתפשר ולמצוא פתרון שייתר את הדיון. לצד אינטרס זה, נאלצים הרפתנים לשמור גם על אינטרס המחלבות שעלולות להפר את הברית ההיסטורית בין הצדדים ולפעול רק לטובת האינטרס שלהן.

זו אולי הסיבה שהובילה את הרפתנים לדיון חירום אחר הודעת משרד החקלאות על בחינה מחודשת של מחיר המטרה, ונציגם הודיע כי המחיר לא רק שיעלה, אלא בשיעור גבוה מן האמור. הבוקר יתכנסו הצדדים לדיון עם רצון משותף להגיע להבנות שיאפשרו הסכם ארוך שנים עם הרפתנים, פיצוי למחלבות ושמירה על המחיר לצרכן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות