אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שנתיים אחרי הסדר מגה: הנושים הרגילים קיבלו רבע מהחוב צילום: דנה קופל, עמית שעל

שנתיים אחרי הסדר מגה: הנושים הרגילים קיבלו רבע מהחוב

דו"ח של נאמני מגה חושף כי הנושים הרגילים והבלתי מובטחים, שלרוב לא מקבלים הרבה בתיקי הבראה, קיבלו כבר 150 מיליון שקל. שיעור ההחזר הסופי ממתין לערעור הנאמנים שמקווים להגדיל לעצמם את שכר הטרחה

01.07.2018, 08:46 | ענת רואה

שלושת נאמני מגה, אודי גינדס, גבי טרבלסי ואמיר ברטוב, צפויים לחלק עוד 54 מיליון שקל לנושים הרגילים של הרשת, מה שלדבריהם יעלה את ההחזר הממוצע לכלל הנושים ל־58% ולנושים הרגילים מ־21% ל־28% מהחוב כלפיהם – כך עולה מדו"ח תקופתי שהם הגישו לביהמ"ש, שנתיים אחרי שרשת מגה נמכרה ליינות ביתן.

קראו עוד בכלכליסט

גובה החוב לכלל הנושים עומד על 1.28 מיליארד שקל, ועד כה הוחזרו 744 מיליון שקל. סכום זה כולל תשלום של 338 מיליון שקל ששילמה החברה־האם לשעבר רבוע כחול, שהיתה ערבה לחובות מגה. היקף החוב לנושים הרגילים מסתכם ב־710 מיליון שקל, ועד כה הוחזרו להם 150 מיליון שקל, וכאמור 54 מיליון שקל נוספים יוחזרו עד סוף יולי. לעובדי מגה הוחזר כל החוב, 112 מיליון שקל. הנושים הרגילים הם הספקים הקטנים שלא היה להם כסף לביטוח אשראי. הספקיות הגדולות של מגה, כגון אסם ותנובה, היו מבוטחות בידי שתי חברות ביטוח אשראי וקיבלו כמעט את כל כספן בחזרה, והמבטחות עצמן היו גם הן מגובות בערבויות מהחברה־האם.

נאמני מגה גבי טרבלסי, אהוד גינדס ואמיר ברטוב. ממתינים שהעליון יכריע בנוגע לשכר טרחתם, צילום: יריב כץ נאמני מגה גבי טרבלסי, אהוד גינדס ואמיר ברטוב. ממתינים שהעליון יכריע בנוגע לשכר טרחתם | צילום: יריב כץ נאמני מגה גבי טרבלסי, אהוד גינדס ואמיר ברטוב. ממתינים שהעליון יכריע בנוגע לשכר טרחתם, צילום: יריב כץ

הנאמנים התחייבו שהנושים הרגילים יקבלו 55% מהחוב כלפיהם, כשדרישת שכר הטרחה של הנאמנים עמדה על 153 מיליון שקל, לפי תחשיב שנטען שתואם את התקנות של 15% מהסכום שיחולק לנושים. מאחר שהשופט אילן שילה דחה את דרישתם, ופסק להם 26 מיליון שקל כשכר סופי, המשמעות היא שההפרש, כ־127 מיליון שקל, ינותב לנושים הרגילים ויגדיל את החזר החוב שלהם. עד כה המספרים טרם עודכנו, והדבר משקף כנראה את ציפיית הנאמנים שביהמ"ש העליון יקבל את הערעור שהגישו על שכר הטרחה שלהם ויגדיל אותו בהיקף ניכר.

ניתן לומר שתיק מגה צפוי להסתיים בהצלחה, בעיקר בהשוואה לתיקים אחרים מאחר שבמרבית המקרים אין שיקום כלכלי לחברות והנושים הרגילים לא מקבלים אגורה או מקבלים אחוז זעום מהחוב שכל מטרתו לסלול את דרכו של הנאמן או המפרק לעמוד בדרישות שיאפשרו לו לקבל שכר גבוה.

עו"ד אודי גינדס: "הרשת הבריאה, מעסיקה את עובדיה ושולמו לנושים כ־750 מיליון שקל. בסך הכל ישולמו לנושים כמיליארד שקל. יינות ביתן משלמת את התשלומים בהתאם להסדר ללא דופי. עד כה שולמו כ־250 מיליון שקל, והיתרה משולמת בפריסה עד 2021. הספקים ונותני השירותים נהנים כיום מהמשך עבודה עם הרשת, וגם נפרעים בהסדר כ־55%, מה שמגלם כיסוי של חלק נכבד מהעלות הגולמית והתפעולית שלהם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות