אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השופט בדימוס משה גל מונה ליו"ר הוועדה למינוי דירקטורים בבנקים צילום: יאיר שגיא

השופט בדימוס משה גל מונה ליו"ר הוועדה למינוי דירקטורים בבנקים

גל יחליף את השופטת בדימוס איילה פורקצ'יה ויעמוד בראש הוועדה שממליצה על מינוי דירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה דוגמת דיסקונט ולאומי

01.07.2018, 11:56 | רחלי בינדמן

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג מינתה, בהתאם להמלצת שרת המשפטים איילת שקד, את שופט בית המשפט המחוזי (בדימוס), משה גל, ליושב ראש הוועדה למינוי דירקטורים בתאגידים בנקאיים.

גל יחל לכהן כיו"ר הוועדה ב-23 ביולי. הוא יחליף את שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), איילה פרוקצ'יה, שתסיים את תקופת כהונתה השנייה במועד זה. שני חברי הוועדה הנוספים המכהנים כיום בוועדה הם: השר לשעבר חיים אורון וח"כ לשעבר האלוף פרופ' יצחק בן ישראל. תקופת חברותו של בן ישראל בוועדה תסתיים החודש, וטרם מונה לו מחליף.

נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג אמרה: "אני מבקשת להודות לשופטת בדימוס איילה פרוקצ'יה על תרומתה החשובה לביסוס המנגנון למינוי דירקטורים בבנקים ללא שליטה. הוועדה בהובלתה ביצעה את עבודתה בנאמנות, ביסודיות, ובמקצועיות ללא פשרות, מתוך הכרה בחשיבות תפקידה ובצורך להבטיח את טובת ציבור המפקידים ובעלי המניות בבנקים אלו. אני מברכת את משה גל על מינויו ומאחלת לו הצלחה בתפקידו".

השופט בדימוס משה גל, צילום: יאיר שגיא השופט בדימוס משה גל | צילום: יאיר שגיא השופט בדימוס משה גל, צילום: יאיר שגיא

על פי התיקון לחוקי הבנקאות ממארס 2012, נגיד בנק ישראל ימנה ועדה למינוי דירקטורים בתאגידים בנקאיים. לוועדה יש שלושה תפקידים: בבנקים בלא גרעין שליטה, תפקידה הוא להציע מועמדים לכהונה כדירקטורים לאסיפת בעלי המניות; בכל בנק (בין אם יש בו גרעין שליטה ובין אם לאו), אם פחת מספר הדירקטורים מהמספר הראוי בנסיבות המתוארות בחוק, או אם לא עמד הרכב הדירקטוריון בכל דרישות הדין, מוסמך המפקח להורות לבנק לכנס אסיפה כללית לשם מינוי דירקטורים לתיקון הפגם. אם לאחר שני סבבים של כינוס אסיפה כללית כאמור לא תוקן הפגם, תמנה הוועדה דירקטורים למשרות הפנויות לצורך השלמת הרכב הדירקטוריון. 

לאחרונה חטפה הוועדה מפח נפש כאשר התברר כי המועמד שאותו סימנה לראשות בנק דיסקונט, ירום אריאב, לא עבר את אישור האסיפה הכללית של הבנק ולא מונה כלל לדירקטור, וזאת בשל התנגדות מצד בעלי המניות הזרים של הבנק.

על פי החוק, הוועדה מונה חמישה חברים. החברים הקבועים הם היו"ר – שופט בדימוס של בית המשפט העליון או של בית המשפט המחוזי שמציע שר המשפטים לאחר התייעצות עם נשיא בית המשפט העליון, ושני חברים שהם אנשי משק וכלכלה או שהם אנשי סגל אקדמי בכיר במוסדות להשכלה גבוהה בתחומים הנוגעים לעניין, או מי שהיו אנשי סגל כאמור, שמציע יו"ר הוועדה בהתייעצות עם יו"ר רשות ניירות ערך; החברים המתחלפים הם שני דירקטורים המכהנים כדירקטורים חיצוניים בבנק הספציפי שהוועדה דנה בעניינו, שמציעים חברי הוועדה הקבועים בהתייעצות עם המפקח על הבנקים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות