אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הריצה למשחק החמישי צילום: איי אף פי

המונדיאל של דסקל

הריצה למשחק החמישי

קווינטו פרטידו - המשחק החמישי - נהפך למושא תשוקה בלתי אפשרי עבור נבחרת מקסיקו. עד שהגיע מאמן קולומביאני שהתחנך בארה"ב ואנגליה ועובד במשך יותר משנה על שינוי המוח והגוף של השחקנים

02.07.2018, 10:33 | אוריאל דסקל

אחרי שמקסיקו העפילה למונדיאל ברוסיה בספטמבר 2017, המאמן של הנבחרת, חואן קרלוס אוסוריו הקולומביאני בן ה-57 ישב עם אנשי ההתאחדות המקסיקנית כדי לראות איך מבלים את העונה הקרובה בהכנת השחקנים לאירוע הענק. לפי ESPN הרעיון המקורי של אוסוריו וההתאחדות היה לשלוח לשחקנים דיסק און קי עם כל האינפורמציה ששחקן צריך - אבל אוסוריו רצה להגדיל את כמות הידע והנתונים שהוא יעביר לשחקנים ובסופו של דבר פותחה פלטפורמה און ליין ל-40 השחקנים המקסיקנים שהיו בסגל המאוד מורחב למונדיאל. "מדובר באחת התוכניות המעמיקות ביותר בעולם הכדורגל" אמר אוסוריו ל-ESPN. "יש ארבעה פקטורים: צמיחה מנטלית, תזונה ודיאטה, ניתוח היריבות ותוכנית חיזוק וכושר".

התוכנית המיוחדת לשחקנים שלו הכעיסה חלק מהמאמנים שלהם במועדונים. סרג'יו קונסיסאו, מאמן פורטו, למשל, אף מתח ביקורת פומבית על אוסוריו על כך שהוא מעמיס עבודה על השחקנים המקסיקנים שלו (הקטור הררה, דייגו רייס, חזוס 'טקאטיטו' קורונה ומיגל לאיון). אבל אוסוריו הצליח להעביר את מה שהוא רצה לשחקניו. הוא התעקש על זה. זה האופי האובססיבי שלו.

חואן קרלוס אוסוריו, מאמן נבחרת מקסיקו, עם שחקניו., צילום: איי אף פי חואן קרלוס אוסוריו, מאמן נבחרת מקסיקו, עם שחקניו. | צילום: איי אף פי חואן קרלוס אוסוריו, מאמן נבחרת מקסיקו, עם שחקניו., צילום: איי אף פי

אימונים בליברפול

האופי האובססיבי שלקח אותו עד לליברפול כדי ללמוד כדורגל מאחת הקבוצות הגדולות בעולם בזמנו. לפי סיפור שהתפרסם בליברפול אקו, אוסוריו עבר לבית סמוך למגרש האימונים של ליברפול, במלווד, כדי שיוכל מדי יום - במשך שנתיים - לראות אימונים של הקבוצה באדום.

זה קרה ב-1997. אוסוריו הלך ללימודי מדעי הספורט באוניברסית ג'ון מורס בליברפול. הוא עזב את אישתו ומכר את חדר הכושר שהיה בבעלתו בניו יורק כדי לצאת ללימודים באנגליה. את האימונים של ליברפול ניסה לראות דרך חור בגדר לפני שפנה לבית משפחת מקמאנוס, שמתגוררת בסמוך למגרש האימונים, וביקש שולחן או סולם כדי שיוכל לעמוד עליו ולראות את האימונים מעבר לגדר. בסופו של דבר שכר חדר ממשפחת מקמאנוס וגר איתם במשך שנתיים. "יש משהו מיוחד בו שאי אפשר לתאר" אמר מקמאנוס לאקו. "יום אחד הוא דפק לנו בדלת כדי לקבל שולחן, ויום למחרת הוא כבר גר איתנו. הוא הראה לשני הילדים שלי שבשביל להצליח צריך להיות מכוון מטרה". באימונים של ליברפול צפה עשרות פעמים ורשם כל תרגיל ותרגיל שראה.

אוסוריו השיג את רישיון האימון UEFA A מההתאחדות לכדורגל האנגלית והמשיך לקריירת אימון (התחיל כמאמן כושר) בעיקר בצפון ודרום אמריקה אבל גם במנצ'סטר סיטי (בין השנים 2001-2015). את התואר הראשון עשה באוניברסיטת סאות'רן קונטיקט בארה"ב (1990) ומאז הלך לעשרות השתלמויות אצל מאמני כדורגל כגון אלכס פרגוסון וגם אצל מאמנים כגון מייק בויל (גורו הכושר האמריקאי), ורן גאמטה, מאמן מהירות וכושר שעובד עם חלק מהספורטאים המובילים בעולם וחואן קרלוס סנטנה - מומחה לקשר בין מהירות תגובות כימיות וגורמים חיצוניים. הוא גם ישב יום שלם עם חוס הידיניק, מאמן דרום קוריאה שלקח את הנבחרת האסייתית עד לחצי גמר מונדיאל 2002. "כשאמרתי להידיניק על התוכניות שלי הוא הופתע שמאמן לטיני מחפש איך לשפר את הכושר של השחקנים בגלל שיש לנו את הנטייה לחשוב שאנחנו יכולים לפתור כל סיטואציה עם כישרון - וזה פשוט לא נכון" אמר אוסוריו.

לאימון מקסיקו הגיע ב-2015 כשהמטרה הברורה היתה להעפיל למונדיאל ולשבור את המחסום המנטלי המקסינקי שנקרא שם "קווינטו פרטידו" (המשחק החמישי). "הבלוק המנטלי" שגורם למקסיקנים להפסיד כבר 6 מונדיאלים ברציפות בשמינית הגמר (לפני רבע הגמר - המשחק החמישי). לשם כך, אוסוריו הביא את המאמן המנטלי הבאסקי עמאנואל איבאררונדו - אחרי תבוסה 0-7 לצ'ילה בקופה אמריקה - והוא עיצב תוכנית "צמיחה מנטלית" לא רק למונדיאל, אלא לאורך העונה. איבאררונדו לקח את השחקנים למבנים עתיקים של האצטקים כדי "למלא את השחקנים באנרגיות" אבל זו אנקדוטה קטנה למסע מנטלי שהעביר את השחקנים בשיחות אישיות רבות ותרגילים פסיכולוגיים רבים שהכין לכל שחקן בנפרד. השיטות שלו, בין השאר, הובילו לניצחון הראשון שלהם בארה"ב במוקדמות המונדיאל מאז 1972. לאורך השנה, איבאררונדו פגש את כל השחקנים ו"פיתח איתם שפה משותפת".

איבאררונדו לא מתראיין הרבה אבל בראיון ל-ESPN חשף: "כשאני עובד עם קבוצה אני אוהב לייצר חללים שבהם יש הרבה מתח. אז אנשים יכולים להראות פגיעות לחלוק פחדים, דאגות, תשוקות, חלומות, געגועים, מטרות, אתגרים. כשקבוצה חולקת הכל מבפנים, זה יראה מבחוץ".

במובן הזה, השיטה שלו מזכירה את זו של המאמן המנטלי של הפועל באר שבע, איתן עזריה, שמדבר על כך שיש "לדבר על הכל ולצפות לבעיות שאולי יהיו וגם עליהן לדבר".

60 תרגילים לכל שחקן

אוסוריו, מצידו, הכין 60 תרגילי כושר מותאמים לכל שחקן כדי שיחזור עליהם לאורך העונה עד המונדיאל. כל תרגיל נקרא על שם שחקן מקסיקני אחר, כך שהשחקנים יכולים לדבר עליהם בקלות ("עשיתי 10 חזרות של חאבייר הרננדס). כל השחקנים הקליטו את התרגילים ושלחו בפלטפורמה שפיתחו בהתאחדות המקסיקנית.

למשחקים בשלב הבתים אוסוריו התכונן יותר מחצי שנה ביחד עם שחקניו. "עיצבנו תוכנית לפני 6 חודשים" אמר אחרי הניצחון המפתיע על גרמניה. "והתוכנית עבדה".

במקסיקו לא כולם חיבבו את המאמן עד המונדיאל - בעיקר בגלל שענה תשובות "מאוד אנליטיות" לפי מבקריו במדינה שבמרכז אמריקה. אבל השחקנים מכנים אותו "גאון". הוא עצמו אף פעם לא מפסיק לנסות ללמוד ולאסוף דברים ממאמנים שונים. שון רייט פיליפס, האנגלי הבינלאומי לשעבר שעבד עם אוסוריו במנצ'סטר סיטי, אמר ל-ESPN: "הפילוסופיה שלו ייחודית - אני זוכר שכשהתאמנתי אצל ז'וזה מוריניו בצ'לסי, הוא היה נשאר איתי בקשר ושואל אותי הרבה שאלות על המתודות של הפורטוגלי".

אולי הסיפור שהכי מדגים את ההכנה המנטלית-גופנית האדירה של המקסיקנים למונדיאל הזה הוא על מה שהמקסיקנים יאכלו ברוסיה.

הנבחרת הביאה עימה 2 טון מזון ממקסיקו אבל לא בשר בקר, שמיוצר במקסיקו עם הורמון הגדילה Clenbuterol, שנחשב לאחד מהחומרים האסורים לספורטאים. חזרת הבשר הלא מקסיקני לתזונת השחקנים נתנה להם "בוסט" פסיכולוגי לקראת המשחקים בשלב הבתים. "שחקנים מבקשים את הקסאדיות והטאקו שלהם וזה עוזר פסיכולוגית בגלל שזה מחזיר אותם הביתה" אמר ל"גרדיאן" בטריס בולוסה, התזונאית הצמודה של נבחרת מקסיקו מאז 2017, שהיתה חלק מהצוות המקצועי שהוביל את מקסיקו לאליפות העולם עד גיל 17 ב-2011 ולזכייה במדליית זהב בלונדון 2012. "הבאנו הרבה אוכל וגם הבאנו שף שמבשל כל דבר כמו שכל שחקן רוצה. שחקנים אוהבים את זה. אנחנו יוצרים טאקו בטעם תהילה". ואולי עם הגישה הפרטנית והמקצועית בכל תחום - מקצועי, גופני, מנטלי - לצד תמיכה פאנטית מקהל אדיר ונדיר - המקסיקנים יכולים לטעום תהילה על אמת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות