אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אירופה נגד טראמפ: מאיימת במכסים של 294 מיליארד דולר צילום: אי פי איי

אירופה נגד טראמפ: מאיימת במכסים של 294 מיליארד דולר

במסמכים שהגיש האיחוד האירופי למשרד המסחר האמריקאי נכתב שהמכסים שמתכננת ארה"ב על מכוניות וחלקי חילוף מתוצרתו הם חסרי הצדקה ובלתי הגיוניים מבחינה כלכלית

02.07.2018, 13:59 | שירות כלכליסט

עוד הסלמה במלחמת הסחר: האיחוד האירופי הזהיר את ארה"ב שהטלת מכסי יבוא על מכוניות וחלקי חילוף כפי שמתכנן הממשל תפגע בתעשיית הרכב שלו וצפויה להוביל להטלת מכסי תגובה על סחורות אמריקאיות מיובאות בהיקף של 294 מיליארד דולר.

במסמכים שהגיש האיחוד האירופי למשרד המסחר האמריקאי ביום שישי, נכתב שהמכסים על מכוניות וחלקי חילוף הם חסרי הצדקה ובלתי הגיוניים מבחינה כלכלית.

קראו עוד בכלכליסט

באיחוד מונהג מכס של 10% על מכוניות מיובאות, לעומת מכס של 2.5% בארה"ב. משרד המסחר האמריקאי פתח בחקירה בעניין ב-23 במאי בהתאם לחוק הביטחון הלאומי ועל פי הוראתו של הנשיא דונלד טראמפ, אשר חזר וביקר את האיחוד ועודף הסחר שלו מול ארה"ב.

טראמפ רמז בשבוע שעבר שארה"ב תנקוט בפעולה בקרוב, לאחר שאיים קודם לכן להטיל מכס של 20% על כל המכוניות שמורכבות באיחוד האירופי. זאת בהמשך למכסים אחרים שהטיל על סחורות מהיבשת, וצעדי תגובה של האיחוד האירופי עליהם.

נשיא ארה"ב  טראמפ, צילום: רויטרס נשיא ארה"ב טראמפ | צילום: רויטרס נשיא ארה"ב  טראמפ, צילום: רויטרס

ב-2017 ייצא האיחוד מכוניות בשווי 37.4 מיליארד יורו לארה"ב, בעוד מכוניות בשווי של 6.2 מיליארד יורו בלבד עשו את הדרך ההפוכה.

עם זאת, האיחוד האירופי מסר שלגבי מוצרים מסוימים, כמו משאיות, המכסים האמריקאים גבוהים יותר.

במסמכים שהוגשו בארה"ב, טוען האיחוד שחברות אירופיות מייצרות קרוב ל-2.9 מיליון מכוניות בארה"ב, ומעסיקות 120,000 עובדים – או 420,000 אם מכלילים בחישוב גם עסקי מכירת המכוניות וחלפים. ייבוא המכוניות לא הראה עלייה דרמטית בשנים האחרונות, וגדל ביחס דומה להתרחבות שוק הרכבים בארה"ב בכלל, עם ביקוש גובר שלא ניתן לו מענה ע"י הייצור המקומי לבדו.

כמו כן טוען האיחוד במסמכים שהוגשו שהמכסים על מכוניות וחלפים עלולים לפגוע בייצור המכוניות בארה"ב על ידי כך שיגדילו את עלויות הייצור של היצרנים האמריקאים. על פי חישובי האיחוד, מכס של 25% יביא להשפעה שלילית של 13-14 מיליארד דולר על התוצר האמריקאי ללא שום שיפור בדף המאזנים הנוכחי שלו.

בהנחה שצעדי התגובה האירופיים יהיו דומים לאלה שננקטו בתגובה למכסים שכבר הושתו על פלדה ואלומיניום, ניתן לצפות שסחורות בהיקף 294 מיליארד דולר – 19% מכלל הייצוא של ארה"ב, יושפעו כתוצאה מהם.

מוקדם יותר דווח כי ממשל טראמפ מכין הצעת חוק שתוביל לפרישה מארגון הסחר העולמי - במה שנתפס כעוד צעד שיביא להסלמה במלחמת הסחר העולמית ולהתרסה של הממשל האמריקאי נגד שותפיו המסחריים.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות