אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוני מובייל בוחנת נסיגה משווקי המזה"ת ואפריקה צילום: רפאל קאהאן

סוני מובייל בוחנת נסיגה משווקי המזה"ת ואפריקה

חטיבת הסמארטפונים של הענקית היפנית סובלת מירידה בהכנסות מזה כארבע שנים, בעוד מתחרותיה הסיניות צומחות במהירות; החברה שוקלת לעזוב לחלוטין את השווקים האמורים, ביניהם ישראל - מה שישפיע על פעילות אלקטרה, יבואנית סוני מובייל בארץ

02.07.2018, 15:42 | רפאל קאהאן

סוני מובייל, חטיבת הסמארטפונים של ענקית האלקטרוניקה היפנית, שוקלת את המשך פעילותה בשווקי המזה"ת ואפריקה. המהלך נחשף במקור בהדלפה שפרסם אוון בלאס, אותו אישרה הנהלת החברה. צעד שכזה יתאים לאסטרטגיית סוני החדשה, שתתמקד בשירותי בידור מקוונים ובפלייסטיישן ותצמצם את פעילות הסמארטפונים שלה.  

קראו עוד בכלכליסט

מיתוג הפרימיום של סוני מובייל וההתעקשות שלה לייצר מכשירים שאינם תואמים את דרישות השוק, הגם שמציעים טכנולוגיות ותצורות מעניינות ומקוריות, לא הצליח להקסים את המשתמשים. החברה הודתה לאחרונה שמכירות מותג האקספריה נמוכות מהציפיות והראו ירידה שנתית קבועה בהכנסות כבר 4 שנים.

סמארטפון האקספריה XZ2 של סוני, צילום: ניצן סדן סמארטפון האקספריה XZ2 של סוני | צילום: ניצן סדן סמארטפון האקספריה XZ2 של סוני, צילום: ניצן סדן

למשל, ב-2017 מכרה סוני מובייל כ-13.5 מיליון מכשירים לעומת כ-14,6 מיליון שנה קודם לכן, מול כמעט 40 מיליון ב-2014. לשם השוואה, יצרניות המובייל הסיניות נהנו ברבעון הראשון מצמיחה מסיבית של כ-36%, כמעט כפול מהרבעון המקביל אשתקד.

ומה בישראל?

יכול להיות שהיציאה משווקי אפריקה והמזה"ת נועדה לאפשר לסוני להתמקד בשווקים המערביים העשירים, בהם יכולים לקוחות להוציא כ-1,000 יורו על מכשיר ה-XZ2 פרימיום שלה שיושק בעוד מספר שבועות. החברה אישרה שיש לה תוכנית פעולה חדשה עבור השוק האירופי, אך יהיה עליה להיות יצירתית במיוחד כדי להחזיר את חטיבת המובייל לפסי צמיחה.

עדיין לא ידוע כיצד ישפיע צעד נסיגה שכזה על השוק שלנו. אלקטרה סחר, יבואנית סוני מובייל, הכחישה את הדיווחים ומסרה ל"כלכליסט": "נציגי סוני מובייל נמצאים איתנו בקשר יומיומי ואין כל שינוי בנוגע לשיווק והפצת המותג בישראל".

ואולם, הפסקה או צמצום של פעילות המובייל באזורנו תשפיע ישירות על עתיד המותג בארץ. אלקטרה נמצאת בסכסוך עם וואווי, המותג העיקרי השני שלה בתחום הסלולר. אם תעדיף סוני מובייל לעזוב את השוק הישראלי, תיקח עמה את תקציבי השיווק שהיא מעמידה לרשות אלקטרה, מה שעלול לאיים על המשך מכירת המכשירים בארץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות