אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר תמיכת גולדמן זאקס ומורגן סטנלי: ביהמ"ש העליון בהונג קונג הכיר בזוגיות לסבית צילום: רויטרס

לאחר תמיכת גולדמן זאקס ומורגן סטנלי: ביהמ"ש העליון בהונג קונג הכיר בזוגיות לסבית

ביהמ"ש קבע שיש להיענות בחיוב לבקשות ויזה של להט"בים, בני ובנות זוג של בעלי אישור שהייה ועבודה בהונג קונג - והורה לספק ויזה כאמור לאזרחית בריטית שבת זוגה עובדת במחוז הסיני. בתביעה תמכו 30 בנקים ופירמות עורכי דין, ששולחות באופן קבוע עובדים לתקופות ארוכות בהונג קונג. "היכולת להביא לכאן את המשפחה היא שיקול משמעותי עבור אנשים המקבלים הצעת עבודה"

04.07.2018, 12:58 | שירות כלכליסט

בית המשפט העליון בהונג קונג הורה היום (ד') לממשל המקומי להעניק לאזרחית בריטית לסבית ויזה שהייה - בתוקף הזוגיות שלה עם תושבת המחוז הסיני, אזרחית דרום אפריקה  שקיבלה ויזת תושבות בזכות עבודתה במחוז. האישה הבריטית תבעה את מנהלת ההגירה של הונג קונג בשנת 2014, לאחר שבקשתה לויזת תושבות מתוקף הזוגיות האמורה לא התקבלה, ותביעתה זכתה לתמיכה בינ"ל נרחבת.  

קראו עוד בכלכליסט

בת הזוג, תושבת דרום אפריקה שנכנסה להסכם זוגיות אזרחי בברטניה עם התובעת, קיבלה מעמד תושבות בהונג קונג לאחר שהוצעה לה שם עבודה קבועה כאמור. שמן של התובעת ובת זוגה לא פורסם. "איני יכולה להיות שם באופן אישי אבל הדבר אינו מפחית מתחושת האושר שלי, מהידיעה שבית המשפט העליון שמר על זכותי, כאישה לסבית, לקבל יחס שווה מצד הממשלה בהונג קונג", מסרה התובעת לאחר ההחלטה.

החלטת בית המשפט התקבלה פה אחד על ידי חמישה שופטים. עורך הדין שייצג את התובעת, מייקל וידלר (Michael Vidler), ציין כי בית המשפט הכיר למעשה בזכויות של בני זוג מאותו מין שנכנסו להסכם זוגיות מחוץ להונג קונג. "מעולם לא טענו שאנו מבקשים הכרה בנישואים של בני אותו מין בהונג קונג, אבל אנו מקווים שהמקרה הזה יסלול את הדרך לכך", אמר וידלר.

התביעה זכתה לתהודה רבה, הרבה מעבר לגבולות הקהילה הלה"טבית המקומית - 30 גופים בינ"ל הביעו תמיכה בתובעת, בהובלת בנקים ופירמות עו"ד, בעלי נציגויות גדולות בהונג קונג - ובכלל זה גולדמן זאקס ומורגן סטנלי. "החלטת בית המשפט מחזקת את יכולתה של הונג קונג למשוך כשרונות בינ"ל ותומכת בתחרותיות שלה באסיה", נמסר בהודעה משותפת של החברות שתמכו בתובעת בעקבות ההחלטה.

בית המשפט קבע, בפסק דין של 45 עמודים, כי טענת מנהל מחלקת ההגירה שקיים הבדל מובן מאליו בין נישואים לשותפות אזרחית עומדת על "בסיס רעוע". בית המשפט הוסיף כי בשעה שיעד מדיניות ההגירה היא למשוך להונג קונג כשרונות מחו"ל, דחיית בקשות של בנות זוג ובני זוג מאותו מין פוגעת במטרה זו.

"כפי שעולה מההתערבות של הבנקים ושל פירמות עורכי הדין בנושא, היכולת להביא את המשפחה היא שיקול משמעותי עבור אנשים המקבלים הצעת עבודה בהונג קונג", נאמר עוד בהחלטה. מנהלת ההגירה של הונג קונג הודיעה כי בכוונתה היא מכבדת את פסק הדין וכי בכוונתה לקבל יעוץ משפטי בעניין ההתנהלות הנדרשת.

מצעד הגאווה בהונג קונג, נובמבר 2015 , צילום: רויטרס מצעד הגאווה בהונג קונג, נובמבר 2015 | צילום: רויטרס מצעד הגאווה בהונג קונג, נובמבר 2015 , צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות