אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר של סיטי: ירידה חדה בנפחי המסחר במהלך משחקים גדולים צילום: איי פי

מחקר של סיטי: ירידה חדה בנפחי המסחר במהלך משחקים גדולים

לפי האנליסטים של הבנק הסיבה לכך נובעת מהסחות דעת של הסוחרים. לפי סיטי ההשפעה על המסחר באירופה גדולה בהרבה מזו שעל וול סטריט

04.07.2018, 15:48 | שירות כלכליסט

כמעט חודש שלם עיני העולם נשואות לעבר גביע העולם בכדורגל "רוסיה 2018" שמשופע עד כה בהפתעות, משחקים דרמטיים, קרבות פנדלים ונראה שאפילו השווקים הפיננסיים אינם חסינים בפני הריגוש והחגיגה שמתרחשת ברוסיה.

מחקר חדש של אנליסטים מסיטי מצא שגביע העולם גורם ל"הסחות דעת" רבות עבור אנשים עובדים רבים בתחום הפיננסי ובמיוחד בתחום המסחר בנגזרים (fixed-income). "מצאנו שהמשקים בגביע העולם בכדורגל מהווים הסחות דעת, ושהם משפיעים במידה לא מועטה על נזילות בשווקים, נפחי המסחר ועלויות המימוש", כך כתבו האנליסטים של סיטי דייויד ביבר (David Bieber) וקים ינסן (Kim Jensen) ללקוחותיהם אתמול, והוסיפו שהסחות הדעת באות לידי ביטוי באופן שונה לגבי מוצרים פיננסיים שונים.  

הארי קיין, חלוץ נבחרת אנגליה, אתמול , צילום: איי פי הארי קיין, חלוץ נבחרת אנגליה, אתמול | צילום: איי פי הארי קיין, חלוץ נבחרת אנגליה, אתמול , צילום: איי פי

באמצעות מידע מגביע העולם הנוכחי וזה שנערך בברזיל ב-2014, האנליסטים של סיטי מצאו שנפחי המסחר יכולים לרדת בעד 50% בזמן המשחקים, בעוד שעלות מימוש העסקאות עולה בחדות. "זיהינו ירידות גדולות בנפחי המסחר במהלך המשחקים, בעוד שהנזילות בשוק גבוהה יותר עם עלויות מימוש שעלו בשיעור של 5%-20%," כתבו השניים. לרוב, כאשר הנזילות בשווקים נמוכה יותר המחירים בהם מממשים הסוחרים את העסקאות נוחים פחות - ולפיכך העלות גדולה יותר.

אולי שלא במפתיע, סיטי מצאה גם שאירופה מושפעת הרבה יותר מהמדינות באמריקה. "בהינתן מספר אוהדי הכדורגל הגדול באירופה, זה לא מפתיע. בארה"ב הסחת הדעת מכדורגל מעלה את העלויות רק ב-4% בעוד בשווקים האירופיים המספר הזה קרוב יותר ל-10%".

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

ממצאי הבנק מזכירים את אלה של רויטרס, שהראה שנפחי המסחר בבורסות בין לאומיות מרכזיות צנחו במהלך משחקים גדולים במונדיאל 2014, יותר מבפרקי זמן ברי השוואה בשנים קודמות. הסוחרים נראו מוסחי דעת במיוחד בכל פעם שברזיל, האומה המארחת, וגרמניה, שזכתה לבסוף בגביע העולם, שיחקו, כך מראה המידע.

מחקר דומה נערך גם ע"י הבנק האירופי המרכזי, שבדק אחרי גביע העולם 2010 מידע דקה בעקבות דקה של 15 בורסות גדולות אלה של ברזיל, ארה"ב, והמארחת אז דרום אפריקה. החוקרים מצאו שכשנבחרת מסוימתשיחקה, מספר העסקאות בארצה ירד ב-45%, ונפחי המסחר ירדו ב-55%. כמו כן, בכל פעם שנבחרת כלשהי הבקיעה, פעילות המסחר ירדה ב-5% נוספים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות