אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעיית עובדי הקבלן לא תיפתר בחקיקה

בעיית עובדי הקבלן לא תיפתר בחקיקה

הצעת החוק שאושרה השבוע ומבטיחה פיצויים לעובדי קבלן, אינה משנה דבר - בענף הניקיון הפיצויים מגיעים לעובד גם אם התפטר. יש ליצור מצב שבו חברות הניקיון יפעלו באופן וולנטרי להיות מעסיקות הוגנות

06.07.2018, 07:26 | שמואל שרביט

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה השבוע פה אחד את הצעת החוק הקובעת כי סיום עבודה של עובד קבלן בשל סיום התקשרות בין קבלן כוח האדם למזמין השירות, ייחשב כפיטורים, ויזכה את העובד בפיצויים כחוק, גם אם הקבלן הציע לו עבודה חלופית והוא סירב.

אחת מיוזמות החוק, ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) הסבירה בדיון כי "מדי מספר שנים יוצאות המדינה והרשויות המקומיות במכרז, והעובדים הם כמו חבילה שעוברת מיד ליד. יש לאפשר לעובד בחירה חופשית ונוחה, אם הוא מעוניין להישאר באותו מקום". יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר כי "הצעת החוק הזאת עושה חסד עם אלה שכולנו מעוניינים לסייע להם, שמועסקים בעבדות, ולהערכתי אין כאן עלות נוספת".

קראו עוד בכלכליסט

למעשה, הצעת החוק הזו, גם אם תעבור, איננה משנה דבר. בענף הניקיון, שהוא הענף הגדול ביותר שאליו מתייחסת הצעת החוק, הפיצויים מגיעים לעובדים, על סמך סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים, בין אם העובד עזב או פוטר או בכל סיטואציה אחרת. ברגע שהסתיימו יחסי עובד מעביד בין העובד לחברה, הוא יקבל את מלוא הפיצויים.

עובדי ניקיון (ארכיון), צילום: טל שחר עובדי ניקיון (ארכיון) | צילום: טל שחר עובדי ניקיון (ארכיון), צילום: טל שחר

הפיתרון איננו טמון בחקיקה חדשה אלא באכיפת החוק הקיים, ובצורך ביצירת מצב שבו חברות הניקיון יפעלו באופן וולונטרי על מנת לתת לעובדים את מלוא הזכויות המגיעות להם, ויוסיפו עליהן גם תוספות שאינן כלולות בחוק.

מה שצריך להשתנות זוהי המנטליות הישראלית, שגורמות לחברות מסוימות לראות בעובדים שלהן עובדים שאינם זכאים למלוא הזכויות המתחייבות על פי חוק ובכלל.

ראייה זו מביאה לפגיעה אנושה בזכויותיהם הסוציאליות של עובדי הניקיון. בשל המנטליות האמורה, העובדים עוברים כעלה נידף מיד ליד בהתאם לתוצאות המכרזים, או נאלצים להישאר באותו מקום עבודה, אך תחת מעביד חדש ותנאי העסקה חדשים, המשתנים בהתאם לקבלת המכרזים, לעיתים אף כל מספר חודשים.

מכיוון שהפיתרון איננו טמון בחקיקה חדשה, האחריות היא עלינו, בעלי חברות הניקיון והאחזקה. לכן, החלטנו לנסח וליישם את "הקוד האתי להעסקת עובדי ניקיון בישראל", מתוך מטרה להפכו למורה הדרך הערכי בענף הניקיון והאחזקה, ולרפא מהשורש את הנורמות החולות שהשתרשו בו מזה שנים. הקוד האתי נועד להסדיר את זכויות העובדים, את הערכים האנושיים הראויים, ואת הסטנדרטים בתחומי הניקיון ומתן השירות, ולהציב רף חדש של מקצוענות בענף הניקיון.

אנחנו קוראים לשאר החברות בענף ליישם יחד איתנו את הקוד האתי. פעילותנו כחברות מושתתת לפני הכול על ההון האנושי. עלינו להיות קשובים לצרכי עובדינו, לעודד אותם למצוינות ולתגמל אותם עבורה. כאשר טוב לעובדינו, טוב ללקוחותינו וטוב לנו. בוא ונקבע בעצמנו סטנדרטים חדשים עבור הענף כולו, או כפי שאומר המשפט הידוע: 'היה אתה השינוי שאתה מבקש לראות בעולם'".

הכותב הוא מנכ"ל חברת הניקיון והאחזקה מוריה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות