אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איראן: "טראמפ מעליב את חברות אופ"ק בהוראתו להגביר את התפוקה" צילום: רויטרס

איראן: "טראמפ מעליב את חברות אופ"ק בהוראתו להגביר את התפוקה"

לדברי שר הנפט האיראני, הלחצים מצד ארה"ב לא גרמו לשינויים בתפוקה ובייצוא הנפט מצד ארצו; לדבריו בין שתי המדינות קיימת "מלחמת סחר"

07.07.2018, 16:16 | שירות כלכליסט

שר הנפט האיראני האשים היום (שבת) את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בכך שהעליב את חברות אופ"ק בכך שהורה להן להגביר את התפוקה ולהוריד את המחירים, והוסיף שהתפוקה והייצוא האיראניים לא השתנו כתוצאה מהלחץ האמריקאי.

קראו עוד בכלכליסט

טראמפ האשים ביום רביעי את אופ"ק בהעלאת מחירי הנפט, ודחק בסעודיה להפיק יותר ממנו אם ברצונה להמשיך להגן על עצמה מול יריבתה איראן. "מר טראמפ מפרסם מדי יום הודעה חדשה שיוצרת אי ודאות בשוק", כך אמר שר הנפט האיראני ביג'אן זנגנה בראיון לטלויזיה האיראנית, "הוראתו של טראמפ לחברות אופ"ק להגביר את התפוקה היא פגיעה חריפה באותן ממשלות ומדינות, וגורם שפוגע ביציבות השוק". הוא גם כינה את המתחים השוררים בין טהראן ו-וושינגטון "מלחמת סחר" ואמר שהדבר לא הוביל לשינויים מצד איראן.

הנשיא טראמפ הנשיא טראמפ הנשיא טראמפ

איראן, יצרנית הנפט השלישית בגודלה באופ"ק, עומדת כעת מול סנקציות אמריקאיות על יצוא הנפט שלה - סנקציות שכבר גרמו לכמה מלקוחותיה להקטין את רכישותיהם. זאת לאחר שוושינגטון הודיעה במאי שהיא פורשת מהסכם הגרעין עם איראן.

דרום קוריאה עצרה את כל משלוחי הנפט האיראני ביולי, וזאת בפעם הראשונה מזה שש שנים, לנוכח הלחץ האמריקאי. האיחוד האירופי, שהיה בעבר צרכן הנפט האיראני הגדול ביותר, הבטיח לנסות להשאיר על כנו את הסכם הגרעין מ-2015 גם ללא ארה"ב על ידי כך שימשיך את רכישות הנפט מאיראן ואת ההשקעות הזרות במדינה.

שרי החוץ של חמש המדינות שעדיין חתומות על ההסכם - בריטניה, צרפת, גרמניה, רוסיה וסין - הציעו ביום שישי לאיראן חבילת אמצעים כלכליים שמטרתה למזער את השפעת הסנקציות האמריקאיות, אך טהרן אמרה שהחבילה אינה משמעותית דיה. "לא בחנתי את החבילה בעצמי, אבל עמיתיי במשרד החוץ שבחנו אותה לא היו שבעי רצון ממה שהיא כוללת", כך אמר זנגנה לסוכנות הידיעות האיראנית "תסנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות