אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון לנתניהו: "גם אם תהיה עוד 20 שנה לא תעשה אף רפורמה משמעותית" צילום:קובי גדעון, לע״מ

כחלון לנתניהו: "גם אם תהיה עוד 20 שנה לא תעשה אף רפורמה משמעותית"

בישיבת הממשלה הטיח שר האוצר ברה"מ: "אתה פילוסוף. 10 שנים היית ראש ממשלה, וגם אם תהיה עוד 20 שנה לא תעשה אף רפורמה משמעותית"; שטייניץ: "היד על השאלטר של העובדים אינה רלוונטית"; מאוחר יותר ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את התיקונים לחוק משק החשמל; נתניהו לראשי הקואליציה: "רוצה ללכת עם הקואליציה עד סוף הקדנציה"

08.07.2018, 14:54 | ליאור גוטמן וצבי זרחיה

עימות חריף בין שר האוצר משה כחלון לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך הדיון היום (א') בממשלה על הרפורמה בחברת החשמל. כחלון אמר לנתניהו: "אתה פילוסוף. 10 שנים היית ראש ממשלה, וגם אם תהיה עוד 20 שנה לא תעשה אף רפורמה משמעותית. אתה הולך ומדבר ונותן לנו לעשות".

קראו עוד בכלכליסט

לאחר הדיון אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את התיקונים לחוק משק החשמל. התיקונים מגבשים למעשה את עיקרי הרפורמה בחברת החשמל שאושרה בממשלה בחודש שעבר. עם האישור הכנסת צפויה להצביע מחר בבוקר על עיקרי החוק ולאחר מכן הדיונים בנושא יעברו לוועדת הכלכלה שתכין את תיקוני חוק משק החשמל לקריאה שניה ושלישית.

במהלך הדיון התעורר כאמור ויכוח בין שרי הממשלה שהובילו את הרפורמה - שר האנרגיה יובל שטייניץ ושר האוצר משה כחלון - לבין ראש הממשלה נתניהו ואנשי לשכתו. ל"כלכליסט" נודע כי מי שפתח את אישור הרפורמה להשגות היה ראש לשכת רה"מ יואב הורביץ, ששאל מה עלה בגורל ההצעה להכיל בוררות חובה על מונופולים ממשלתיים שהם גם ספק שירות חיוני.

 

 

בנימין נתניהו ומשה כחלון (ארכיון), איי אף פי בנימין נתניהו ומשה כחלון (ארכיון) | איי אף פי בנימין נתניהו ומשה כחלון (ארכיון), איי אף פי

נתניהו הצטרף לשאלה, ותהה מה יקרה אם עובדי חברת החשמל לא יקיימו את ההסכם, אולם כאן הוא נתקל בהתנגדות כפולה של שטייניץ וכחלון. שטייניץ תהה למה נתניהו מבקש להציף את הנושא בעניין חברת החשמל כאשר בנושא הרפורמה בנמל חיפה שהוסכמה רק בחמישי האחרון אין לו השגות.

לאחר מכן שטייניץ הסביר שבניגוד לרפורמות אחרות בחברת החשמל "היד על השאלטר" של העובדים אינה רלוונטית משתי סיבות. הראשונה היא שעצם הרפורמה מנתקת את המונופול של חברת החשמל בייצור החשמל, ואם היום הוא 70% אז בסיום הרפורמה היא תחזיק רק 35% מהייצור. שנית, המענקים הכספיים שעובדי חברת החשמל אמורים לקבל תלויים בהתקדמות ברפורמה לרבות מכירת תחנות כוח, ולכן ככל שאלו לא ימכרו העובדים לא יקבלו כלום.

בשלב זה נתניהו חזר על הניסיונות שלו להגביל את כוחם של המונופולים הממשלתיים, וכאן הצטרף כחלון לשיח, ואמר: "אתה פילוסוף. 10 שנים היית ראש ממשלה, וגם אם תהיה עוד 20 שנה לא תעשה אף רפורמה משמעותית. אתה הולך ומדבר ונותן לנו לעשות".

נוכחים בדיון כינו את התגרה הזו כ"מיותרת", כיוון שהאישור לרפורמה בחברת החשמל היה טכני בעיקרו זאת לאחר שהממשלה הצביעה ואישרה אותו פה אחד כבר בחודש שעבר.

נתניהו: "רוצה ללכת עם הקואליציה עד סוף הקדנציה"

בפגישתו עם ראשי סיעות הקואליציה, אמר היום נתניהו: "אני רוצה ללכת עם הקואליציה הזאת כמעט עד סוף הקדנציה". 

נתניהו דחק בראשי הסיעות לתמוך בחוק הלאום ואמר כי השר יריב לוין גיבש הבנות בחוק הלאום עם רוב מרכיבי הקואליציה. נותרו עוד כמה קצוות פתוחים שצריך לסגור בנושא הזה לקראת הצבעה ביום שני הבא. "החוק הזה חשוב לנו, כמו שיש חוקים שחשובים לכם. אני מכבד את זה ותכבדו גם אתם כי החוק הזה חשוב לנו מאוד", אמר נתניהו.

 

יובל שטייניץ ו בנימין נתניהו (ארכיון), צילום: עומר מסינגר יובל שטייניץ ו בנימין נתניהו (ארכיון) | צילום: עומר מסינגר יובל שטייניץ ו בנימין נתניהו (ארכיון), צילום: עומר מסינגר

אמש (ש') הכריז כחלון כי הבחירות יוקדמו ויערכו כבר במרץ 2019. להערכתו של כחלון שותפים ראשי סיעות בקואליציה. לפי הערכות: הכנסת תתפזר בתחילת חודש נובמבר 2018 והבחירות יערכו במרץ 2019. הערכות אלה מתבססות על כך שנתניהו מבקש שהבחירות יתקיימו לפני שהיועמ"ש אביחי מנדלבליט יחליט בעניין הגשת כתבי אישום כנגדו.

לפי שעה לא ברור אם יהיה ניתן לחוקק עד לשבוע הבא בקריאה השנייה והשלישית את "חוק הגיוס". לא מן הנמנע שהממשלה תבקש דחייה מבג"ץ של חצי שנה עד מרץ 2019, בהנחה שבמועד זה יערכו הבחירות אזי "תפוח האדמה הלוהט" הזה יגולגל לפתחה של הממשלה הבאה. סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן מוביל קו של דחייה בחוק הגיוס. לעומתו בכירים בדגל התורה סבורים שניתן לחוקק את החוק עד לשבוע הבאר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות