אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיתוי מקרי? רשות החשמל בודקת את אורי אדלסבורג צילום: אוהד צויגנברג, חיים אוחיון

עיתוי מקרי? רשות החשמל בודקת את אורי אדלסבורג

ברשות בודקים אם ארה"ב פתחה מחדש פרשה מ־1996 שבה נחשד בעלי דוראד. הבדיקה עשויה להשפיע על אחזקותיו בתחנות הכוח

08.07.2018, 22:02 | ליאור גוטמן

רשות החשמל החלה בבדיקה מחודשת בנוגע ליכולתו של אורי אדלסבורג להחזיק תחנות כוח פרטיות בישראל, כך נודע ל"כלכליסט". הבדיקה החלה בשבועות האחרונים לאור מידע חדש שהגיע להנהלת רשות החשמל, שעירבה את משרד המשפטים בנושא, זאת לאחר טענות שלפיהן הרשויות האמריקאיות התניעו מהלך חדש נגד אדלסבורג בשל בעיות לכאורה שהתעוררו בעבר בעסקת נשק משנת 1996.

מימין אורי אדלסבורג ויו"ר רשות החשמל אסף אילת, צילום: אוהד צויגנברג, חיים אוחיון מימין אורי אדלסבורג ויו"ר רשות החשמל אסף אילת | צילום: אוהד צויגנברג, חיים אוחיון מימין אורי אדלסבורג ויו"ר רשות החשמל אסף אילת, צילום: אוהד צויגנברג, חיים אוחיון

אדלסבורג היה מעורב אז כמתווך ברכש של מסוקי עטלף בין חיל הים הישראלי לבין יצרנית המסוקים האמריקאית אמריקן יורוקופטר. על פי החשד אז, מחיר העסקה המקורית בין היצרנית האמריקאית של מסוקי העטלף אמריקן יורוקופטר היה 50 מיליון דולר, אך בפועל חיל הים שילם 60 מיליון דולר. חקירת ה־FBI הולידה כתבי אישום שהתבססו על שלושה עדי מדינה, כתב אישום בפרשה הוגש בארה"ב גם נגד אדלסבורג, שנחשב לדמות המרכזית בפרשה. אולם אדלסבורג, ונאשם נוסף שנחשב לשותפו בעבירות ושהה במעצר בית, נעלמו, והוכרזו אז על ידי הרשויות האמריקאיות עבריינים נמלטים. אדלסבורג שחזר לארץ נחשד ונחקר אז על ידי משטרת ישראל בחשד לקבלת שוחד של 10 מיליון דולר שקיבל על העסקה ומעל ראשו ריחפה אז בקשת הסגרה אותה שקלו להגיש הרשויות האמריקאיות. בסופו של יום לא הוגשה בקשת הסגרה ורשות החשמל אף המשיכה להעניק לחברת אדלטק, שבבעלות משפחת אדלסבורג, רישיונות להקמת תחנות כוח חדשות. החוק אוסר על מי שהוגש נגדו כתב אישום או לכאורה חשוד בפלילים מלהחזיק בתחנות כוח.

בין התחנות שבהן מחזיקה אדלטק ניתן לציין את דוראד, תחנת כוח פרטית שמפיקה כ־850 מגה־ואט, שם מחזיקה אדלטק כ־19%; תחנת הכוח ברמת נגב (120 מגה־ואט, בעלות מלאה); אשדוד אנרגיה (כ־55 מגה־ואט, בבעלות מלאה) כמו גם תחנות אחרות שבתכנון. מי שעוד יכול להיתקל בבעיה הוא בנק הפועלים, שמימן את הקמת תחנת הכוח דוראד. אם אחד הבעלים יצטרך לכאורה למכור את חלקו, הבנק יצטרך לוודא שאין פגיעה בחוב. הבחינה של רשות החשמל ממשיכה את הרף שהוצב לפני כשנתיים במקרה דומה: איש העסקים אברהם ננקשווילי החזיק בחלק מתחנת הכוח IPM שבבאר טוביה, ובשל מעורבותו לכאורה וחקירותיו בפרשיות פואד בן אליעזר רשות החשמל ומשרד המשפטים כפו על ננקשווילי למכור את חלקו שם.

ברשות החשמל מסרו ש"הרשות מבצעת בשיתוף משרד המשפטים בחינה בעניין המידע שהתקבל בנושא. בשלב זה לא ניתן לפרט מעבר לכך". מאורי אדלסבורג נמסר ש"מדובר בניסיונות עקרים להעלות מהאוב פרשייה מלפני כ־20 שנה שנחקרה עד תום והסתיימה ללא שום אישום ובסגירת התיקים כולם. סמיכות הזמנים בין הפרסום לבין ההליכים המשפטיים שמנהלת אדלקום מטרידה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות