אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח בסוריה: "ישראל תקפה בבסיס T-4, מערכות ההגנה הופעלו" צילום: איי פי

דיווח בסוריה: "ישראל תקפה בבסיס T-4, מערכות ההגנה הופעלו"

כלי תקשורת בסוריה דיווחו כי מטוסי חיל האוויר תקפו את הבסיס האווירי. המרכז הסורי לזכויות אדם: "התקיפה כוונה נגד כוחות איראניים ומיליציות תומכות אסד". סוכנות הידיעות הסורית SANA: "מערכות ההגנה הצליחו ליירט את האיום, אחד המטוסים נפגע". לא דווח על נפגעים, אך נגרם נזק

08.07.2018, 23:38 | ynet
כלי תקשורת בסוריה דיווחו הערב (יום א') כי "ישראל תקפה בבסיס T-4 שליד תדמור". עוד דווח כי מערכות ההגנה הופעלו. לדיווח אין אימות מטעם גורמים ישראליים. לא דווח על נפגעים כתוצאה מהתקיפה. סוכנות הידיעות הסורית SANA טענה זמן קצר לאחר התקיפה כי "מערכות ההגנה הצליחו לסכל תוקפנות ולפגוע באחד המטוסים הישראליים" - אך גם לכך אין אישור מכל מקור ישראלי. 

קראו עוד בכלכליסט

רשת אל ג'זירה דיווחה כי בין ארבעה לשישה טילים התפוצצו בתוך שטח הבסיס וכי נגרם נזק לרכוש. ערוץ "אל מיאדין", שמקורב לחיזבאללה, ציין כי "מערכות ההגנה הצליחו להפיל כמה טילים". המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם דיווח כי התקיפה כוונה "נגד כוחות איראניים ומיליציות תומכות אסד".

תיעוד התקיפה בטלוויזיה הסורית -

תקיפה קודמת בשדה תעופה ליד דמשק תקיפה קודמת בשדה תעופה ליד דמשק תקיפה קודמת בשדה תעופה ליד דמשק

בחודש אפריל הותקף בסיס T-4 והיעד היה ככל הנראה מערך מל"טים של הכוחות איראניים המחזקים את אחיזתם במדינה. על פי הדיווחים הרשמיים, בתקיפה נהרגו לפחות 14 בני אדם, בהם ארבעה "יועצים צבאיים" איראניים. רוסיה, סוריה, ארה"ב ואיראן ייחסו את התקיפה לחיל האוויר הישראלי.

חודשיים קודם לכן נערך עימות צבאי בן כמה שעות בין ישראל לסוריה, שבו היו מעורבים הבסיס המדובר וכלי טיס בלתי מאוישים של איראן: מטוס ה-F-16 של חיל האוויר שהופל ב-10 בפברואר מאש נ"מ סורית תקף באותו זמן את בסיס T-4, משם המריא כמה שעות קודם לכן מל"ט איראני שחדר לישראל. סביר להניח שמאז פעלו הכוחות האיראניים בסוריה לשקם את היכולת שנפגעה באותה פעולה.

בסיס T-4, הממוקם סמוך לעיר תדמור שבמרכז סוריה, משמש באחרונה מיליציות שנתמכות בידי איראן. הוא נבנה במיקום אסטרטגי סמוך לשדות גז סוריים והיה תחת שליטת דאעש עד שצבא אסד השתלט עליו בגיבוי של כוחות צבא רוסיה.

תקיפה ברקע הישגי אסד

התקיפה שדווחה הערב מתרחשת ברקע ההישגים שרשם צבא אסד בימים האחרונים במאבקו מול המורדים בדרום סוריה. אתמול חגגו הכוחות הסוריים את ההישג במחוז דרעא, והניפו את דגלי סוריה ותמונות של בשאר אסד במעבר נסיב בגבול ירדן. 

החיילים הסורים, וכוחות רוסיים, סיירו לאורך נתיב סחר חשוב בגבול ירדן שבו החזיקו המורדים במשך שלוש שנים. "הממשלה השתלטה על מוקד כלכלי חשוב שמחבר את סוריה למדינות אחרות, בראשן ירדן וארצות המפרץ", אמר גורם בצבא הסורי.

בשבוע שעבר תגבר צה"ל את אזור הגבול עם סוריה בכוחות שריון וארטילריה. הכוחות נפרסו כחלק מההיערכות ומוכנות צה"ל למול ההתפתחויות ברמת הגולן הסורית סמוך לגבול.

כוחות התגבור כוללים פלוגות של טנקים וסוללות של תותחים שונים, בהם כלים של ארטילריה מדויקת, שנפרסו בקרבת הגבול. תגבורי כוחות דומים נרשמו בשנים האחרונות כמה פעמים בגזרת הגולן כשעלתה המתיחות מול סוריה.

ביום שישי תקף צה"ל מוצב סורי שממנו בוצע ירי של פצצת מרגמה שנפלה במרחב החיץ, מזרחית לגדר הגבול ובסמוך לה. הירי של פצצת המרגמה היה במסגרת לחימה פנימית המתבצעת בין המשטר למורדים.

בדובר צה"ל הבהירו כי צה"ל אינו מעורב בלחימה הפנימית בסוריה, ולצד זה, ימשיך לעמוד על מימוש הסכמי הפרדת הכוחות משנת 1974, ובתוכם שמירה על מרחב החיץ. צבא סוריה פרסם גם כן הודעה על תקיפת צה"ל נגד מוצב של צבא אסד בחאן ארנבה במחוז קוניטרה ולא היו נפגעים. 

ביום רביעי שעבר ביקרו הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, ראש אגף המבצעים אלוף אהרון חליוה, ראש אגף התכנון אלוף אמיר אבולעפיה וראש חטיבת המחקר תת-אלוף דרור שלום בעוצבת "הבשן" ברמת הגולן. במהלך הביקור קיים הרמטכ"ל הערכת מצב בנושא הלחימה בסוריה ומוכנות פיקוד הצפון מפי מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק ומפקד עוצבת "הבשן", תת-אלוף עמית פישר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות