אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך השתלטה אירופה על הכדורגל העולמי צילום: איי פי

איך השתלטה אירופה על הכדורגל העולמי

הדחתן של ברזיל ואורוגוואי ברבע גמר המונדיאל, בהמשך להדחתה של ארגנטינה בשמינית, מוכיחות את גודל הפער שהכדורגל האירופי פתח מול דרום אמריקה. הכל הודות להיסטוריה של חילופי רעיונות ואימוץ ידע מתרבויות חדשות

09.07.2018, 08:57 | אוריאל דסקל

"גרמניה הרבה יותר מתקדמת בכל מה שקשור למדעי הספורט", הסביר קאפו, קפטן נבחרת ברזיל במונדיאל 2002, את התבוסה הברזילאית לגרמנים בחצי גמר מונדיאל 2014, "זה לא מה שהוביל לזכייה שלהם במונדיאל אבל זה עזר". הגרמנים מתקדמים בכל הקשור למדעי הספורט לא מעט הודות לאימוץ רעיון "הצטברות יתרונות שוליים" של סר דיוויד בריילספורד הבריטי: "אתה תמיד מחפש איך לשפר את עצמך, כל פעם ב־1%, וזה מצטבר ליתרון גדול", הסביר בריילספורד את השיטה.

תפיסה זו עזרה לנבחרת הבריטית לרכיבת אופניים להשתלט כמעט על כל המדליות באולימפיאדת 2016, סייעה לברדלי וויגנס וכריס פרום לזכות בטור דה פראנס והיתה גם ברקע זכייתו של אנדי מארי בווימבלדון. ב־2014 הגרמנים הסתייעו בתפיסה מתוצרת בריטניה, בתורת כדורגל חדשה שנבנתה על בסיס השתלמויות ארוכות בצרפת, ספרד והולנד, ובמאמן כושר אמריקאי כדי לקחת את אליפות העולם בכדורגל.

בלגיה נגד ברזיל. לברזילאים חסר הגיוון של הבלגים, צילום: איי פי בלגיה נגד ברזיל. לברזילאים חסר הגיוון של הבלגים | צילום: איי פי בלגיה נגד ברזיל. לברזילאים חסר הגיוון של הבלגים, צילום: איי פי

בנוסף הם נעזרו במאמן המנטלי ד"ר האנס דיטר הרמן שעובד עם הנבחרת זה עשור, בווסטים לקירור שחקנים מתוצרת הספונסרית הגרמנית אדידס וב־GPS ובמערכות מתקדמות לזיהוי פציעות לפני שהן משביתות את השחקן. כל אלו דברים שלא בהכרח היו זמינים לנבחרות המתחרות בברזיל.

בטורניר עצמו העסיקה התאחדות הכדורגל הגרמנית 40 מתמחים סטודנטים למדעי הספורט מקלן שסייעו בניתוח נתונים על הנבחרת ועל היריבות. התאחדות הכדורגל הברזילאית נעזרה באותה עת בשני אנשים בלבד לאותה מטרה.

בארבע השנים שחלפו מאז כמעט כל הנבחרות האירופיות החלו להשתמש בשיטות של נבחרת גרמניה. אפילו ברזיל פנתה ל־20 המועדונים בליגה הברזילאית בבקשה שינדבו את האנליסטים שלהן לסיוע בניתוח היריבות, ו־19 מהם הסכימו. מאמן הנבחרת הברזילאית צ'יצ'ה טס לאירופה כדי להתייעץ עם מאמנים אירופים ובראשם מאמן נאפולי קרלו אנצ'לוטי. צ'יצ'ה נראה כמאמן הברזילאי היחיד שהכריח את עצמו ללמוד מהאירופים, בשעה שהכדורגל הברזילאי מסרב בעיקרו ללמוד מהיבשת הישנה ולשלב רעיונות אירופים דרך מאמנים זרים.

מאמן מנצ'סטר סיטי פפ גווארדיולה הציע את עצמו לאימון ברזיל ב־2012, לאחר שעזב את אימון ברצלונה, אך נשיא ההתאחדות הברזילאית ז'וזה מריה מרין סירב. "קשה להאמין שלברזיל יהיה מאמן זר", אמר מרין. "יש לי כבוד לגווארדיולה, אבל ברזיל זכתה בחמישה גביעי עולם עם מאמנים ברזילאים". מרין, שהיה מעורב בשחיתויות עד הצוואר, צדק עקרונית, אלא שהזכייה האחרונה של ארצו בגביע היתה לפני 16 שנה, והבאה תיאלץ לחכות לפחות ארבע שנים נוספות. הכדורגל העולמי השתנה, וגווארדיולה היה אחד האנשים שהובילו את השינוי, הרבה הודות לרעיונות דרום אמריקאיים.

הרעיונות יצאו מארגנטינה, אבל דבר לא נקלט בתמורה

שלוש אסכולות שולטות בכדורגל בארגנטינה: אסכולת Menottista על שם המאמן ססאר לואיס מנוטי שהוביל את הנבחרת לזכייה במונדיאל 1978; ה־Bilardista על שם המאמן קרלוס בילארדו שהוביל את הנבחרת לזכייה בגביע העולם ב־1986; ואסכולת Bielsista על שם מרסלו ביאלסה, אבי תורת הלחץ הדרום האמריקאי והמאמן הארגנטינאי בעל ההשפעה הרבה ביותר על הכדורגל המודרני.

פפ גווארדיולה , צילום: אי פי איי פפ גווארדיולה | צילום: אי פי איי פפ גווארדיולה , צילום: אי פי איי

אסכולת ה־Menottista רואה בכדורגל אמצעי לביטוי עצמי עצמי ומציב את האסתטיקה כערך שווה ערך לניצחון. על ברכי גישה זו גדלו שחקנים דוגמת פאבלו איימאר, חואן רומן ריקלמה ואריאל אורטגה — שחקנים חופשיים מפעולות הגנתיות שמשחקים מאחורי החלוץ ומסייעים לקבוצה בסגנונם ובדרכם הייחודיים. מנגד, ה־Bilardista מציבה את הנצחון כמטרה ללא כל ערכים נוספים.

לעומתם, חסידי ה־Bielsista דוגלים בכדורגל שמורכב מסדרות של פעולות מסונכנרות של כל הקבוצה: לחץ קולקטיבי, תרגילי התקפה מוגדרים ושימוש בשחקנים ככלי של המאמן, שמעביר אותם אימוני כושר וטקטיקה מפרכים כדי להכין אותם לקרב. מי שלא עומד בקצב לא יכול להמשיך. הערך המרכזי באסכולה זו הוא ניצחון חיובי דומיננטי.

במונחים של ימינו ה־Menottista נראית כמיושנת, שחקנים שמחזיקים זמן רב בכדור יתקשו להתמודד עם המשחק שבו הזמן הממוצע ששחקן מחזיק בכדור הוא 1.7 שניות בלבד, לעומת 4.6 ב־2006. הכדור חייב לנוע ומהר וגאוני סלואו־מושן כמו ריקלמה כבר לא יכולים להצליח.

גישת ה־Bilardista הגיעה לאירופה עם דייגו סימאונה שהתמנה למאמן אתלטיקו מדריד ב־2011 והתמזגה שם עם רעיונות ספרדיים. תפיסת ה־Bielsista הובאה ליבשת בידי גווארדיולה, שלאחר פרישתו ממשחק יצא למסע בין מאמנים ברחבי העולם. הוא בילה כ־9 שעות עם ביאלסה בשיחות על כדורגל, והביא את הרעיונות חזרה איתו לברצלונה, באיירן מינכן ומנצ'סטר סיטי. ביאלסה עצמו הביא את רעיונותיו לאירופה כשאימן באתלטיק בילבאו, מארסיי וכיום לידס.

כמו השחקנים הארגנטינאים הצעירים שיוצאו לאירופה, גם תפיסות האימון שהובאו מהמדינה לא נענו בחדירה של רעיונות חדשים וזרים. המשברים הכלכליים שפגעו בברזיל ובארגנטינה מוכות השחיתות החריפו עוד יותר את בריחת המוחות מהמדינה. המשכילים והמוכשרים עזבו, לרוב לאירופה, שהיא חממת הרעיונות בכדורגל. אמנם הברזילאים והארגנטינים מובילים זה שנים את יצוא הכדורגלנים המובילים, אבל הרעיונות והמאמנים מתפתחים באירופה.

היתרון האירופי אינו תופעת כדורגל בלבד

לפי ההיסטוריון נורמן דיוויס המהפכה המדעית ששטפה את אירופה במאות ה־17–16 היא תוצאה של "קהילות שעובדות יחד". המדינות הצפופות והתרבויות המגוונות במערב אירופה הובילו להשפעות הדדיות של מדענים ממדינות סמוכות זה לזה ולחילופי רעיונות. הלטינית שימשה כשפה מדעית משותפת ואפשרה לרעיונות של קופרניקוס מפולין להגיע לגלילאו גליליי בפירנצה. מדענים צרפתים, הולנדים ואנגלים פיתחו עדשות בעבודה משותפת. לפי דיוויס נוצרה באירופה חממה אינטלקטואלית שהיתה קריטית להתפתחות האנושית והעניקה לתרבות ביבשת יתרון אסטרטגי על פני מתחרותיה.

חילופי רעיונות בין מקומות הם מפתח להתפתחות האנושית. הגירה והתבוללות הובילו להתפתחות של תחומים מרובים ומוצרים רבים הם תוצאה של שילוב בין רעיונות ממקומות שונים ליצירת חומרים חדשים. במובנים רבים הכדורגל האירופי הוא המשך של אותה חממה אינטלקטואלית שמובילה את הדרך בהתפתחות המשחק מראשית ימיו.

התכתובות בין המאמן היהודי־אוסטרי הוגו מייזל להרברט צ'אפמן הבריטי הולידו מערכים חדשניים, רעיונות שוויצריים שהגיעו לאיטליה הביאו לפיתוח את מערך הקטנאצ'ו ותפיסות הונגריות מצאו את ביטויין בטוטאל פוטבול בהולנד. הכדורגל הספרדי המודרני מבוסס על רעיונות הולנדים שפותחו מרעיונות אוסטרו־הונגריים, ורנסנס הכדורגל הבלגי הוא תולדה מערכי אימון שפותחו על בסיס רעיונות צרפתים והולנדים ששולבו עם תיאוריית למידה אמריקאית. והכדורגל האנגלי שאב את המאמנים הבכירים של היבשת אל הפרמייר ליג.

ויש גם את עניין הכסף. כשמאמן אורוגוואי אוסקר טבארס נשאל אם הכדורגל הדרום האמריקאי במשבר תשובתו היתה "ברור, אין לנו את המשאבים של אירופה, התשתיות של אירופה או הסדר של אירופה". הביקורת שמושמעת כלפי האיחוד האירופי רבה, באופן שמזכיר את האחריות שמיוחסת לחוק בוסמן לכישלון המשתמך של הכדורגלן הצעיר המקומי שמאבד את עבודתו ל"זרים". אך בסופו של דבר הכדורגל האירופי מוביל את עולם הכדורגל הודות למשאבים ויותר מכך: שיתוף ושילוב רעיונות. זכייה רביעית ברציפות של נבחרת אירופית היא רק הוכחה נוספת לכך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות