אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חמש שנים לאחר הפקדת התוכניות: פרויקט הרוח של אנלייט ברמת הגולן סגר את הסכמי המימון שלו צילום: אנלייט

חמש שנים לאחר הפקדת התוכניות: פרויקט הרוח של אנלייט ברמת הגולן סגר את הסכמי המימון שלו

מדובר בחוות מתקנים לייצור חשמל מרוח ("שבשבות") שתמוקם בעמק הבכא שברמת הגולן. הפרויקט כולל 30 טורבינות בגובה עשרות מטרים שיפיקו יחד כ-96 מגה וואט, כאשר העבודות צפויות להתחיל עד ראש השנה הקרוב

09.07.2018, 10:53 | ליאור גוטמן

חברת אנלייט, שמתמחה בהקמה ותפעול של מערכות לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, דיווחה הבוקר (ב') על חתימה רשמית של הסכמי המימון לבניית אחת מתחנות הכוח "הירוקות" הגדולות בישראל. מדובר בחוות מתקנים לייצור חשמל מרוח ("שבשבות") שתמוקם בעמק הבכא שברמת הגולן. הפרויקט כולל 30 טורבינות בגובה עשרות מטרים שיפיקו יחד כ-96 מגה וואט, כאשר העבודות צפויות להתחיל עד ראש השנה הקרוב.

לפי אנלייט, שמחזיקה כ-36%, תעריף החשמל שהוכר לה על ידי רשות החשמל יהיה 35.81 אג' לקילוואט-שעה. אנלייט מעריכה ש"הכנסות הפרויקט מתקבולי חשמל צפויים לעמוד על 100-110 מיליון ששל לשנה, למשך תקופת הרישיון אשר תיפרס על פני 20 שנים". עוד מציינים שם שעלות הקמת הפרויקט מוערכת בכ- 660 מיליון שקל, מתוכם כ-20% ממקורות מימון עצמי והשאר מהלוואות שמקורן בבנק הפועלים והראל.

פרויקט רוח של אנלייט בקרואטיה, צילום: אנלייט פרויקט רוח של אנלייט בקרואטיה | צילום: אנלייט פרויקט רוח של אנלייט בקרואטיה, צילום: אנלייט

פרויקט הרוח של עמק הבכא עלה על שולחנות השרטוטים כבר לפני כשבע שנים, ורק לפני כחמש שנים הוא הגיע למוסדות התכנון עוד בגלגול הבעלים הקודם. הפרויקט סבל מעיכובים רבים לרבות מערכת הביטחון, שחששה מ"חתימת מכ"ם" של מתקני ייצור החשמל, שורת ארגונים ירוקים שחששו מפגיעה נופית ואחת נוספת בציפורים נודדות, ומחברת החשמל שהייתה חייבת להקים קו מתח חדש כדי לחבר את המתקן כולו למערכת החשמל הארצית. לפני כשלוש וחצי שנים ניתן רישיון הייצור ולפני כשנתיים מערכת הביטחון הסירה את ההתנגדות שלה להקמתו.

גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט , צילום: אנלייט גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט | צילום: אנלייט גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט , צילום: אנלייט

בניגוד לתפוצת חוות הרוח באירופה, חוות הרוח המדוברת היא אחת הבודדות שתקום בישראל, ולו בשל העובדה שכדי להפוך פרויקט מסוג זה לבעל כדאיות כלכלית יש צורך להבטיח מהירות רוח מינימאלית של כ-6 מטר לשניה, כמוהה ניתן למצוא אולי ברמת הגולן ובמקומות גבוהים בנגב, חלקן הגדול בכלל מוגדר כשמורות טבע. למרות כל הקשיים והעיכובים, מנכ"ל אנלייט גלעד יעבץ מתעקש להישאר אופטימי, והבוקר הוא צוטט באומרו ש"פרויקט עמק הבכא ייקח את ישראל צעד חשוב קדימה למימוש אנרגיה נקייה בהיקף משמעותי ובתמהיל אנרגטי מאוזן, ויספק חשמל נקי למעל 40 אלף משקי בית בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות