אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"פאינה ביקשה ייעוץ פוליטי, איך להיות שרה ולהתבלט בממשלה הבאה" צילום: אוראל כהן

"פאינה ביקשה ייעוץ פוליטי, איך להיות שרה ולהתבלט בממשלה הבאה"

רן לבנה, מחברת ת.א.ר.א ייעוץ וניהול פרויקטים, מעיד בשלב ההוכחות במשפטה של סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום. עפ"י כתב האישום קרישנבאום העבירה כספים לעמותת "איילים" וזו שילמה לחברת הייעוץ

09.07.2018, 12:02 | נעמי צורף

בבית המשפט המחוזי בתל אביב נמשך הבוקר (ב') שלב ההוכחות במשפטה של סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום, הנאשמת במספר עבירות שחיתות במסגרת פרשה 242 המכונה גם "פרשת ישראל ביתנו".

בדיון, בפני השופט ירון לוי, מעיד רן לבנה מחברת ת.א.ר.א ייעוץ וניהול פרויקטים, של עובד יחזקאל על השירות שקיבלה פאינה מטעם חברת היעוץ האסטרטגי.

לבנה, ששימש בין השנים 2015-2013 כראש המטה של חברת ת.א.ר.א שעסקה בייעוץ אסטרטגי, תיאר במהלך עדותו: "פאינה ביקשה ייעוץ פוליטי, איך להיות שרה ולהתבלט בממשלה הבאה. אני ישבתי עם עובד (יחזקאל) לחשוב על אסטרטגיה עבורה".

עפ"י כתב האישום, על מנת לממן את השירותים שסיפקו לה חברת ת.א.ר.א ומשרד יחסי הציבור של רונן צור, העבירה קירשנבאום כספים בצורה סיבובית. קירשנבאום דאגה להעביר כספים קואליציוניים לעמותת "איילים", העוסקת בפיתוח ההתיישבות בנגב והגליל, ובתמורה ביקשה שעמותת איילים תפנה כספים לצרכיה האישיים ותממן בין היתר את התשלום ליועציה.

עו"ד ד"ר יונתן קרמר מצוות התביעה: "מי חשבת שישלם בעבור השירותים שלכם ומשרד רונן צור עבור פאינה?".

לבנה: "פאינה. יחזקאל עובד אמר שפאינה תשלם על זה. אני תהיתי מאיפה פאינה הולכת לשלם והוא (עובד יחזקאל, נ"צ) אמר 'אל תדאג'".

קרמר: "כמה עלה העוץ?"

לבנה: "הייעוץ הזה עלה 20 אלף שקל לחודש, אני לא הכרתי את הפרטים האלה עד לכתב האישום".

קרמר: "זה מחיר שוק?"

לבנה: "תלוי כמה אתה מקבל. לי זה נשמע מחיר סביר, אולי קצת גבוה אבל סביר".

קרמר: "מה עובד (יחזקאל, נ"צ) אמר לך?"

לבנה: "שפאינה תביא את זה או מהתקציב של ישראל ביתנו או מהתקציב של קשר עם הבוחר".

רן לבנה, חברת ת.א.ר.א ייעוץ וניהול פרויקטים רן לבנה, חברת ת.א.ר.א ייעוץ וניהול פרויקטים רן לבנה, חברת ת.א.ר.א ייעוץ וניהול פרויקטים

בתחילה, ייעוץ בחינם

על פי כתב האישום, במהלך 2013 החלה קירשנבאום להיפגש עם יחזקאל ולהיוועץ בו בעניינים הנוגעים למיצוב מעמדה הציבורי בכלל ובאמצעות התקשורת בפרט. בשלב מסוים סבר יחזקאל כי עליה לתת דגש לתחום יחסי הציבור. על כן צור הצטרף אליו לפגישות הייעוץ.

תחילה, קיבלה קירשנבאום את השירותים מיחזקאל וצור מבלי שהם דרשו ממנה תשלום עבור עבודתם. "לאחר תקופה מסוימת אשר בה ייעצו יחזקאל וצור לקירשנבאום", נטען בכתב האישום, "פנה אליה יחזקאל והבהיר לה שעל פי עצת עורך דינו, הוא אינו יכול להמשיך לתת לה ייעוץ ללא תשלום. קירשנבאום מצידה הבהירה ליחזקאל כי בשלב זה אין בידה תקציב לשם הסדרת קשר שוטף עמו ועם צור".

עובד יחזקאל, בעלי חברת ת.א.ר.א ייעוץ וניהול פרויקטים, צילום: אלכס קולומויסקי עובד יחזקאל, בעלי חברת ת.א.ר.א ייעוץ וניהול פרויקטים | צילום: אלכס קולומויסקי עובד יחזקאל, בעלי חברת ת.א.ר.א ייעוץ וניהול פרויקטים, צילום: אלכס קולומויסקי

לאחר פרק זמן של מספר חודשים, שבמהלכם יחזקאל וצור חדלו מעבדותם, קירשנבאום פנתה ליחזקאל, ואמרה לו כי נמצא מקור כספי למימון ההתקשרות עמם. על פי כתב האישום, הדרך להעברת הכספים הייתה סיבובית. קירשנבאום דאגה להעביר כספים קואליציוניים לעמותת "איילים", העוסקת בפיתוח ההתיישבות בנגב והגליל, ובתמורה ביקשה שאיילים תפנה כספים לצרכיה האישיים ותממן בין היתר את התשלום ליועציה.

על פי כתב האישום, החל מחודש מאי 2014 התקיימו פגישות סטטוס דו-שבועיות של קירשנבאום, יחזקאל, צור והצוותים שלהם. במסגרת הסיכום עם איילים בדבר החזרת כסף לישראל ביתנו בתמורה לקבלת כספים קואליציוניים, פנה מנהל אגף הארגון במפלגה, דאוד גודובסקי, אל העמותה, וביקש שתממן את התשלומים ליחזקאל ולצור עבור שירותי יחסי הציבור שניתנים לקירשנבאום.

"עובד יחזקאל היה די המום כשסיפרתי לו"

בהמשך תאר לבנה כי "אלישבע ומתן מארגון 'הרוח החדשה' פנו אלי ואמרו, 'אנחנו משלמים כסף ואנחנו רוצים שתתנו לנו גם שירותים'. עד השלב הזה לא ידעתי שהם משלמים כסף, אני לא התייחסתי אליהם כאל לקוח בכלל. אמרתי לאלישבע שמבחינתי הלקוח הוא פאינה וכל פרויקט חייב קשר לפאינה בלבד.

"ביני לבין ניסן (ממשרדו של רונן צור, נ"צ) היה דיבור שזה מאוד מאוד מוזר ואפילו לא תקין. בדרך כלל הלקוח משלם, וכשהוא לא משלם אז הנושא הזה שקוף. כשיש גורם פילנטרופי שעושה את זה זה בסדר אבל בדרך כלל מפת האינטרסים של כולם מונחת על השולחן וכאן, אני לפחות וגם ניסן הופתענו מהמפה הזאת". לבנה ציין כי קיבל בקשה גם מגודובסקי, יו"ר מטה ישראל ביתנו לשעבר, לסייע לאיילים ולרוח חדשה.

קרמר: "איך אתה פועל בתוך ת.א.ר.א אחרי שאתה יודע את הדברים?"

לבנה: "אני מדבר עם המנהל שלי ועם אחראי הכספים כי זה מאוד הטריד אותי".

קרמר: "מה היתה ההתרשמות שלך?"

לבנה: "שעובד לא הכיר את זה, הוא היה מופתע".

קרמר: "מה הוא עשה?"

לבנה: "החזיר חלק מהכסף לרונן צור, ידעתי מבחינתי שהנושא הזה מטופל ואו שהתשלום יוסדר או שנפסיק לעבוד".

קרמר: "עובד היה מוטרד?"

לבנה: "מאוד. הוא היה די המום כשסיפרתי לו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות