אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרוש עוד מבוגר אחראי לבנק ישראל צילום: בלומברג

דרוש עוד מבוגר אחראי לבנק ישראל

בלי הרבה רעש תקשורתי, הקדנציה של קרנית פלוג התמקדה בעבודה מקצועית ואחראית. גם כשהרוחות הפוליטיות סערו, היא עבדה לפי הספר - לטוב ולרע

10.07.2018, 06:53 | גולן פרידנפלד

20 באוקטובר 2013 היה יום מכונן בכלכלת ישראל. לאחר פארסה שנמשכה 112 יום ובמהלכה הועלו ונפסלו מועמדים לתפקיד, הוחלט על מינויה של ד"ר קרנית פלוג לנגידת בנק ישראל. המשנה לנגיד סטנלי פישר וההיפך הגמור ממנו כבשה את הפסגה. בלי עדת יחצנים ומעריצים, בלי טקסיות מלאת חשיבות עצמית ועם ניסיון של עשרות שנים במחקר.

קראו עוד בכלכליסט

ראש הממשלה לא רצה אותה. היה לו נוח יותר עם נגיד שהשקפותיו הבסיסיות תואמות את שלו. כלכלה חופשית, מגזר ציבורי רזה, הפחתת מסים ושכל אחד יסתדר לבד. לא היתה לו ברירה. הוא הפסיד, הכלכלה הרוויחה נגידה אחראית, חברתית ועם עמוד שדרה מקצועי.

הנגידה החברתית

 

פלוג בהודעת הריבית "עצמאות הבנק חשובה לעמידות כלכלת ישראל" נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, שתפרוש בנובמבר, הסירה היום את הכפפות. בתדרוך שערכה על הריבית, היא הזהירה את ראש הממשלה ושר האוצר מפני התערבות בנעשה בבנק: "לתפקיד דרוש אדם שיוכל לבטא את דעתו ללא מורא" עמרי מילמן ואורי פסובסקי, 5 תגובותלכתבה המלאה

בנאום הראשון שלה, חודש לאחר המינוי, בוועידת "כלכליסט", ציירה פלוג את מפת הדרכים שלה והשרישה ביטוי שילווה אותה לכל אורך הקדנציה: צמיחה מכלילה - כזו שמגיעה לכל שכבות האוכלוסיה. כלכלה שלא מסתכלת במראה ורואה רק מדדי צמיחה ממוצעים, אלא רואה את הפערים באוכלוסיה ומבינה שצמצומם יניע צמיחה אמיתית וארוכת טווח.

לא אחת התריעה הנגידה על ההוצאה החברתית הנמוכה של הממשלה, לאחר שזו הצליחה להתברג במקום האחרון במדינות המפותחות, שנייה רק לדרום קוריאה. הקריאות הללו לא תאמו את המדיניות של נתניהו והתחרו על הטייטל החברתי שעליו רץ שר האוצר משה כחלון. זה לא מקום טוב להיות בו ברמה הפוליטית, אבל הנגידה, שיש מי שמכנה אותה אפורה רק משום שהיא לא משתמשת במגברי מדיה מתוחכמים כמו קודמיה, נותרה נאמנה לאג'נדה שלה.

הביקורת שהטיחה הנגידה במדיניות האוצר לא חצתה מעולם את קו הלגיטימיות, אך כמעט תמיד נתקלה בתגובה גסה על גבול האלימה , צילום: אוהד צויגנבג הביקורת שהטיחה הנגידה במדיניות האוצר לא חצתה מעולם את קו הלגיטימיות, אך כמעט תמיד נתקלה בתגובה גסה על גבול האלימה | צילום: אוהד צויגנבג הביקורת שהטיחה הנגידה במדיניות האוצר לא חצתה מעולם את קו הלגיטימיות, אך כמעט תמיד נתקלה בתגובה גסה על גבול האלימה , צילום: אוהד צויגנבג

הנגידה האחראית

לא חייבים להסכים עם התיאוריה הכלכלית הגורסת ששנים טובות בכלכלה הן זמן טוב להיערך לשנים רעות יותר, אבל עדיף שמי שנמצא על ההגה הכלכלי יחשוב כך. גם לא חייבים להסכים לתזה המסורתית של בנק ישראל שלפיה עודפים תקציביים צריכים להיות מנותבים להורדת יחסי החוב תוצר המקודשים. גם לא חייבים להסכים עם הדעה הרווחת אצל פלוג שלפיה יש להעלות מסים כדי לממן הוצאה חברתית. ניתן אפילו להסכים עם גישת שר האוצר כי בשנים טובות אפשר לממן הוצאה חברתית באמצעות הגדלת הגירעון.

אבל השילוב בין נגיד שמטיף למדיניות מאקרו־כלכלית פזרנית לבין שר אוצר חברתי עשוי לייצר הפקרות כלכלית. כלכלה בריאה צריכה לקיים מתח תמידי בין בנק ישראל, שרואה את טובת המשק לטווח הארוך, לבין שר האוצר שמשלב בכך גם שיקולים פוליטיים.

הביקורת שהטיחה הנגידה במדיניות האוצר לא חצתה מעולם את קו הלגיטימיות. ממחיר למשתכן ועד להפחתות המס - כל ביקורת נומקה היטב, אך כמעט תמיד נתקלה בתגובה גסה על גבול האלימה מהצד השני. השיא היה בפעם האחרונה. אז העז בנק ישראל לבקר חלק מפעולות האוצר, ובתגובה הדליף המשרד הודעה שהוא לא מתכוון להאריך לפלוג את הכהונה.

הנגידה המקצועית

 

פלוג היא הנגידה היחידה בעולם שבכל ארבע שנותיה זכתה לדירוג הבינלאומי המקצועי הגבוה ביותר. כלי הנשק המרכזיים שעמדו לרשותה הם הריבית והיכולת להתערב בשוק המט"ח. הנגידה בחרה לשמר ריבית נמוכה כל עוד האינפלציה לא הרימה את ראשה וכדי לתמוך בצמיחה במשק. הביקורת שנמתחה על פלוג על כך שדווקא בכהונתה בנק ישראל לא עמד ביעדי האינפלציה היא מגוחכת. מחקר של בנק ישראל על נתון זה מצא שב־75% מהשנים 1992‑2003 הבנק לא עמד ביעדי האינפלציה. בשנים האחרונות, בכל רחבי העולם המפותח נשאלת השאלה לאן נעלמה האינפלציה. להפיל את זה על פלוג זה לא מקצועי. הצד השני של המטבע הוא שאלת תופעות הלוואי של הריבית הנמוכה.

כל העולם המפותח עסוק בשאלת הגמילה מסמי הריבית. ברקע מתפתחות להן בועות פיננסיות למכביר: החל משווי החברות בבורסה, דרך עיוות בשווקי אגרות החוב ועד למחירי הנדל"ן שיש שיגידו שעצרו רק לרגע בעיקר בשל תוכנית מחיר למשתכן. פלוג בחרה לשמור על התפקיד המסורתי של המדיניות המוניטרית ורק כשיהיה ברור שהאינפלציה מתחילה להרים את ראשה היא תעלה את הריבית. כמו שכתוב בספר, לטוב ולרע.

הנגיד/ה הבא/ה

שיטת המינויים למשרות ציבוריות שהושרשה בשנתיים האחרונות לא מבשרת טובות לגבי זהות הנגיד הבא. הרצון למנות לנציבת שירות המדינה מי שאינה מתאימה לתפקיד, פוליטיזציה של היועצים המשפטיים במשרדים הממשלתיים והפסילה של פרופסורית מוח לתפקיד מקצועי במשרד המדע בשל דעותיה הפוליטיות - הנזק במינויים האחרונים יכול להיות משחק ילדים לעומת זה שייווצר במינוי נגיד, שיוכרע לפי מידת קרבתו לראש הממשלה ולשר האוצר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות