אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החללית הישראלית תשוגר לירח בדצמבר הקרוב צילום: אלירן אביטל

החללית הישראלית תשוגר לירח בדצמבר הקרוב

עמותת spaceIL הודיעה כי בכוונתה לשגר את החללית הראשונה לירח על-גבי טיל של חברת spaceX. החללית תנחת על הירח ב-13 בפברואר 2019. עלות הפרויקט - 95 מיליון דולר

10.07.2018, 10:41 | אמיתי גזית

חללית ישראלית תנחת על הירח ב-13 בפברואר 2019, כך הודיעה הבוקר (ג') עמותת SpaceIL במסיבת עיתונאים שהתקיימה בתעשייה האווירית אשר בונה את החללית.

מימין לשמאל עופר דורון מנהל מפעל חלל בתעשייה האווירית ד"ר עידו ענתבי מנכ"ל עמותת SpaceIL מוריס , צילום: אלירן אביטל מימין לשמאל עופר דורון מנהל מפעל חלל בתעשייה האווירית ד"ר עידו ענתבי מנכ"ל עמותת SpaceIL מוריס | צילום: אלירן אביטל מימין לשמאל עופר דורון מנהל מפעל חלל בתעשייה האווירית ד"ר עידו ענתבי מנכ"ל עמותת SpaceIL מוריס , צילום: אלירן אביטל

על פי התוכנית, החללית שבנייתה הושלמה, תשוגר בדצמבר השנה על גבי טיל של חברת SpaceX של אילון מאסק, וכמה שבועות אחר כך ישראל תהפוך למדינה הרביעית בעולם שהצליחה להנחית חללית על הירח. בזמן שהותה בחלל תבצע החללית משימה מדעית בשיתוף עם מכון ויצמן.

הפרויקט עלה כ-95 מיליון דולר, ומומן בעיקר באמצעות תרומות כאשר הבולטת שבהם 100 מיליון שקל של מוריס קהן. החללית נבנתה כאמור בת"א  וחלק ניכר מהפיתוח והתכנון שלה בוצע גם כן בעזרת החברה.

החללית הישראלית של SpaceIL, צילום: אלירן אביטל החללית הישראלית של SpaceIL | צילום: אלירן אביטל החללית הישראלית של SpaceIL, צילום: אלירן אביטל

יוסי וייס, מנכ"ל התעשייה האווירית היוצא אמר ל"כלכליסט" כי בחודשים שיעברו עד מועד השיגור, החללית תיכנס לבדיקות וסימולציות שמדמות את התנאים שישררו בחלל. כמו כן מציין וייס כי השיגור והנחיתה יצולמו וישודרו לישראל.

הפרויקט יצא לדרך ב-2011 על ידי spaceIL שנוסדה על ידי יריב בש, כפיר דמרי ויהונתן ויינטראוב בעקבות תחרות שיזמה חברת גוגל והסתיימה בינתיים. השלושה פגשו את וייס עוד כשכיהן בתפקידו הקודם כסמנכ"ל ומנהל חטיבת הטילים והחלל. "לאחר 8 שנים שבהן אני מלווה את הפרויקט", אמר וייס ל"כלכליסט" "אני מקווה מאוד שכשיעלה האבק על הירח ברגע שהחללית תנחת כל עם ישראל ימחא כפיים עם המון גאווה בחזה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות