אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחוקקים אמריקאים לאפל ואלפבית: כיצד אתן מרגלות אחר המשתמשים? צילום: אי.אף.פי

מחוקקים אמריקאים לאפל ואלפבית: כיצד אתן מרגלות אחר המשתמשים?

חברי קונגרס שלחו מכתבים לטים קוק וללארי פייג', בהם ביקשו לדעת על כלי איסוף מידע חשאיים שמו ענקיות הטכנולוגיה במערכות ההפעלה שלהן; הדרישות למידע הועברו בעקבות חשיפת ניטור המיילים בג'ימייל, ועל שתי החברות לספק תשובות עד ה-23 בחודש

10.07.2018, 11:15 | עומר כביר
הקונגרס האמריקאי לא מרפה מסוגיית הפרטיות: ארבעה חברי קונגרס רפובליקנים פנו למנכ"לי אפל ואלפבית בדרישה להשיב לשורת שאלות לגבי האופן שבו מטפלות החברות במידע משתמשים והדרכים שבהן הן משתפות אותו עם גורמים חיצוניים.

קראו עוד בכלכליסט

הטריגר המיידי לפנייה היה דיווח משבוע שעבר, לפיו גוגל מספקת למאות חברות גישה למיילים של משתמשי ג'ימייל. ואולם, הפנייה הנוכחית עוסקת בצורה רחבה יותר בפעילות איסוף המידע של שתי החברות. המחוקקים מבקשים לדעת באילו יכולות איסוף משתמשות החברות, בשני מכתבים נפרדים שהועברו למנכ"ל אלפבית לארי פייג' ולמנכ"ל אפל טים קוק.

מנכ"ל אלפבית, לארי פייג מנכ"ל אלפבית, לארי פייג' | צילום: בלומברג מנכ"ל אלפבית, לארי פייג

"דיווחים אחרונים הצביעו על כך שבמידע של לקוחות, כולל מידע מיקום, הקלטות של משתמשים ותכני מייל, נעשה שימוש בדרכים שלקוחות לא ציפו להן", נכתב במכתבים, שעליהם חתומים יו"ר ועדת האנרגיה והסחר של בית הנבחרים, גרג וולדן, ועמיתיו גרג הרפר, מרשה בלקבורן ורוברט אי. לאטה. הארבעה מזכירים דיווחים מנובמבר שעבר, לפיהם מכשירי אנדרואיד אוספים מידע מיקום גם כשה-GPS, ה-WiFi והבלוטות' כבויים ואף כשאין במכשיר כרטיס SIM, ושולחים אותו לגוגל ברגע שמזוהה חיבור לרשת.

"למשתמשים יש צפייה סבירה לפרטיות לאחר שנקטו צעדים כדי למנוע מעקב", נכתב. "בהתחשב בכך שצרכנים רבים מאמינים שמכשיר ללא SIM, או כזה שבו כובו ה-GPS, ה-WiFi והבלוטות' לא עוקב אחריהם בפועל, מדובר בהתנהגות מטרידה. דיווחים עדכניים גם רמזו על כך שמסארטפונים יכולים לאסוף, ובמקרים מסוימים אוספים, מידע אודיו משיחות משתמשים ליד סמארטפון כיד לשמוע מילות הפעלה כמו 'אוקיי גוגל' או 'היי סירי'". כן מציינים המחוקקים את סוגיית הגישה של יישומי צד ג' שזמינים בחנויות האפליקציות למידע ששמור על המכשיר.

רוב תוכן המכתבים הוא דרישה נרחבת למענה על סוגיות שונות שנוגעות לפרטיות, חלק משותפות וחלקן ייחודיות לשתי החברות. כך, למשל, אפל וגוגל מתבקשות שתיהן להשיב איזה מידע מיקום (קרבה לאנטנות סלולריות, נקודות WiFi או משדרי בלוטות') נאסף כאשר אין במכשיר כרטיס SIM או כאשר פונקציות כמו WiFi, בלוטות' וה-GPS כבויים, והאם המידע נשלח לחברה כשיש חיבור זמין לרשת; האם המכשירים יכולים להאזין למשתמשים גם מבלי שנאמרה מילת הפעלה ברורה, ואיזה שימוש נעשה במידע זה; האם החברה מקליטה שיחות אודיו ללא הסכמה המשתמשים; והאם היא שולטת את מגבילה פעילות איסוף מידע על ידי אפליקציות חיצוניות.

בשאלות הספיצפיות לחברות התבקשה אפל להתייחס לתכונה חדשה, שתושק כחלק מגרסה 12 של iOS, ששולחת את מיקום המשתמש בעת שיחה למוקד חירום ולהבהיר כיצד בדיוק ישותף המידע. גוגל נשאלה כמה מפתחים חיצוניים רשאים לגשת לתוכן חשבון ג'ימייל של משתמשים ללא הסכמת החברה.

שני המנכ"לים התבקשו לספק את תשובותיהם עד ה-23 ביולי, וכן לספק תדרוך לחברי הוועדה בנושאים האמורים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות