אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר המונופול: האיחוד האירופי יחשוף בקרוב את עונשה של גוגל צילום: אי פי איי

מחיר המונופול: האיחוד האירופי יחשוף בקרוב את עונשה של גוגל

לפי הערכות, תיקנס ענקית הטכנולוגיה במיליארדי דולרים, בעקבות ניצול לרעה של כוחה בשוק המובייל באופן שמכופף גם ענקיות כסמסונג. לדברי מקורות, צפויה נציבות התחרותיות של האיחוד לפרסם את צעדי הענישה בהמשך החודש

10.07.2018, 11:29 | עומר כביר
נציבות האיחוד האירופי צפויה להטיל החודש על גוגל קנס שיא של מיליארדי דולרים בעקבות מדיניותה לחייב יצרניות סמארטפוני אנדרואיד להתקין על המכשירים שירותים ואפליקציות פרי פיתוחה - כך מדווח הוושינגטון פוסט על סמך מקורות המקורבים לנושא.

קראו עוד בכלכליסט

הקנס הצפוי יוטל על גוגל במסגרת אחת משלוש החקירות המרכזיות שנציבת התחרותיות של האיחוד, מרגרט וסטאגר, מובילה נגד ענקית הטכנולוגיה, ויהיה השני שמוטל על החברה. הקנס הראשון, בסך 2.7 מיליארד דולר, הוטל על גוגל ביוני שעבר לאחר שקבעה וסטאגר שהחברה שינתה את תוצאות החיפוש שלה כדי להבדיל תוצאות משירותים שלה על חשבון שירותים מתחרים דוגמת yelp.

מרגרט וסטאגר, צילום: אי פי איי מרגרט וסטאגר | צילום: אי פי איי מרגרט וסטאגר, צילום: אי פי איי

החקירה השלישית קשורה לפלטפורמת הפרסום AdSense. היא מתמקדת בחוזים שאסרו על אתרים שנשענים על הפלטפורמה להציג פרסומות משירותים מתחרים בין 2006 ל-2009, ומאז מגבילים את האופן בו ניתן להציג פרסומות שכאלה. החלטה בחקירה זו צפויה להתקבל בחודשים הקרובים.

החקירה בסוגיית אנדרואיד מתמקדת במדיניות של גוגל לחייב יצרניות מכשירים להתקין עליהם מראש יישומים של גוגל להפוך את מנוע החיפוש של החברה לברירת המחדל במכשיר. לתפיסת האיחוד, מדובר בהתנהלות שמציבה בפני חברות כמו סמסונג ו-LG ברירה אנטי-תחרותית: להתקין את היישומים של גוגל או לאבד גישה לחנות פליי של גוגל.

לטענת וסטאגר, נוהל זה מבצר את הדומיננטיות של גוגל ברשת, והפסיקה העתידית שלה צפויה לאסור על החברה להמשיך להפעיל אותו. לחילופין, ייתכן שגוגל תחויב לספק לצרכנים דרך קלה להלחלפת שירותי ברירת המחדל. שינויים אלו יכולים להיות מהותיים אפילו יותר מהקנס, שכן איבוד המעמד של שירותי גוגל כברירת מחדל יאפשר ליצרניות לחתום על עסקאות רווחיות עם מתחרות בתמורה להתקנת היישומים והשירותים שלהן, או לחייב את גוגל לשלם לחברות אלו מיליארדי דולרים כדי לשמר את השירותים שלה (כפי, למשל, שהיא משלמת לאפל עבור הגדרת מנוע החיפוש שלה כברירת המחדל בדפדפן ספארי באייפון).

משרדה של וסטאגר סירב להגיב לדיווח. גוגל סירבה לספק תגובה חדשה והפנתה לתגובה שמסרה עם ההודעה על פתיחת החקירה ב-2016: "אנדרואיד שחררה דור חדש של חדשנות ותחרותיות. לפי כל קנה מידה, מדובר בפלטפורמות המחשוב הפתוחה והגמישה ביותר".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות