אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האופוזיציה מתכננת "פיליבסטר" בחוק למתן פטור ממס לנתניהו צילום: שאול גולן

האופוזיציה מתכננת "פיליבסטר" בחוק למתן פטור ממס לנתניהו

על מנת למנוע את ה"פיליבסטר" במליאה - צפויה הקואליציה להשתמש בסעיף בתקנון שימנע מהאופוזיציה לא תוכל להציג את כל הסתייגויותיה. ח"כ מיקי רוזנטל: "המדינה לא צריכה לממן את המים בבריכה הפרטית, שיפוץ הווילה ושאר הוצאות חיי הנהנתנות בקיסריה"

10.07.2018, 15:29 | צבי זרחיה

האופוזיציה מתכוונת לבצע "פיליבסטר"- עיכוב הצבעות - בדיון שצפוי להתקיים בשבוע הבא במליאת הכנסת שתתבקש לאשר בקריאה השנייה והשלישית את החוק המעניק פטור ממס לראש הממשלה בנימין נתניהו על שימוש ברכב שרד ממוגן, מגורים ואחזקה במעון הרשמי ברחוב בלפור בירושלים, והשתתפות המדינה באחזקת הווילה הפרטית בקיסריה.

קראו עוד בכלכליסט

ועדת הכספים דנה כעת בהצעת החוק: ח"כים מהאופוזיציה ובהם מיקי לוי (יש עתיד) ומיקי רוזנטל (המחנה הציוני) הגישו מאות הסתייגויות להצעת החוק בוועדת הכספים. משמעות ההסתייגויות הללו היא שלח"כים מהאופוזיציה ינתן זמן נאום של עשרות שעות להצגן במליאה.

על מנת למנוע את ה"פיליבסטר" במליאה - צפויה הקואליציה להשתמש בסעיף 98 לתקנון המאפשר ליו"ר הכנסת לקבוע סדרי דיון מיוחדים בדיון בהצעת החוק הזו. המשמעות: לדיון יוקצו מספר שעות והאופוזיציה לא תוכל להציג את כל הסתייגויותיה.

היועצת המשפטית של ועדת הכספים, עו"ד שגית אפיק, הבהירה כי חלק מההסתייגויות יצומצמצו ויועברו למליאת הכנסת. היא הציעה "דיל" לחברי הכנסת שהגישו הסתייגויות לצמצום ההסתייגיות ל-30-20 שעות הסתייגות במליאה בתמורה לצמצום מספר ההצבעות החוזרות שידרשו ביועדת הכספים ובצמצום האפשרות לבקש התייעצות סיעתית בוועדת הכספים - שני כלים פרלמנטריים שמאריכים את אופן קיום הדיון בוועדה. הח"כים סירבו להצעה, וערכו "פיליבסטר" בוועדה באמצעות העלאת הסתייגויות לנוסח החוק, וכן בקשות להתייעצות סיעתית ובקשות לקיים הצבעות חוזרות על כל הצבעה.

הצעת החוק, לאחר שתתקבל ככל הנראה בשבוע הבא בקריאה השנייה והשלשית, תחול רטרואקטיבית מה-1 בינואר 2018. יוצא איפוא שנתניהו יקבל החזר מס בגין 6 חודשים בסך של כ-48 אלף שקל.

ההצבעה הסופית בוועדת הכספים על הצעת החוק נדחתה למחר. קודם לאישור ההחלטה בועדת הכספים תכונס מחר בבוקר ועדת הכנסת כדי להחליט האם החלת הפטור על שאריו של רה"מ למשך חמש שנים מפרישתו מהווה נושא חדש. לקואליציה יש רוב בוועדת הכנסת ועל כן היא צפוייה לדחות את הבקשה להכיר בנושא כעל "נושא חדש".

 

"לאסור על נתניהו לדוג בבריכה"

בדיון שנערך בצהריים בועדה החלו הח"כים לדון בהסתייגויות, חלק משעשעות. כך למשל הוצע לאסור על רה"מ לערוך דיג בבריכה בקיסריה. הסתייגות אחרת הציע להעלות את שכרו של מיקי זוהר במיליון שקל בחודש. הקואליציה הפילה את כל ההסתייגויות. ח"כ מוסי רז (מרצ) הציע שנסיעה של רכב השרד לחשפניות או נסיעה בשבת לא יהיו פטורות ממס.

ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) הציע להעלות את שכרו של רה"מ לכ-200-150 אלף שקל בחודש, שהוא להערכתו ממוצע שכר של 20 מנכלים בכירים במשק במקום שהמדינה תשתתף בהוצאותיו (למעט ביטחון ולמעט מגורים בבית ברחוב בלפור).

הקואליציה גייסה לוועדה רוב של 7 ח"כים מול 5 ח"כים לאופוזיציה וכך הצליחה להדוף את כל ההסתייגויות.

ח"כ מיקי לוי. "באנגליה ראש הממשלה משלם אפילו שכר דירה על מגוריו במעון הרשמי בדאונינג 10", צילום: עומר מסינגר ח"כ מיקי לוי. "באנגליה ראש הממשלה משלם אפילו שכר דירה על מגוריו במעון הרשמי בדאונינג 10" | צילום: עומר מסינגר ח"כ מיקי לוי. "באנגליה ראש הממשלה משלם אפילו שכר דירה על מגוריו במעון הרשמי בדאונינג 10", צילום: עומר מסינגר

ח"כ זוהר שהגיש את הצעת החוק הסביר כי "אני מבקש להשוות את התנאים של ראש הממשלה לנשיא המדינה. ראש הממשלה עושה עבודה לא פחות קשה מהנשיא".

ח"כ מיקי לוי אמר כי "הסכמנו להעניק לנתניהו פטור ממס על שימוש ברכב ממוגן ותשלום המס שלו הופחת. נשאלת השאלה האם ראוי שהציבור ישא בהוצאות הבית הפרטי בקיסריה כמו: חשמל, מים, ארנונה, וכן הוצאות שעולה מהן ריח לא טוב מבחינה ציבורית.

"עצם ההשוואה בין מעמדו של נשיא המדינה לראש הממשלה איננה במקום. נשיא המדינה הוא האזרח מספר אחד ועומד בראש המדינה כדמות ממלכתית בניגוד לראש הממשלה שהוא אמנם ראשון בין שריו ובכיר אך פוליטיקאי נבחר. גם בעולם יש הפרדה והבדל בין מי שעומד בראש המדינה כמו נשיא או מלכה לבין ראש ממשלה נבחר. באנגליה ראש הממשלה משלם אפילו שכר דירה על מגוריו במעון הרשמי בדאונינג 10 ואין בכלל שאלה באשר להבדל במעמדו לעומת המלכה שעומדת בראש המדינה. אני מסכים שראוי להעלות את שכרו של ראש הממשלה שעובד קשה, אך לא ייתכן שאזרחי המדינה יממנו את הוצאות מעונו הפרטי ללא הגבלה עד סוף חייו. זה טירוף מערכות״-קבע", אמר לוי.

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר כי "משפחת נתניהו מסרבת להוציא את הארנק. הפעם שלחה את מיקי זוהר לחלוב עוד ועוד מהקופה הציבורית לטובת הוצאותיה הפרטיות. לא יאמן, אפילו כתב האישום נגד הגברת לא עוצר בעדם. נכון היה לפטור את ראש הממשלה ממס על חלק מההטבות המגולמות בשכרו, אבל לא ייתכן שנעשה זאת מבלי שאנו קובעים אחת ולתמיד הפרדה ברורה בין הוצאותיו הפרטיות לאלו הציבוריות.

"הצעת החוק שהגשתי ונדחתה על ידי השרים מבקשת להסדיר את הדבר הפשוט הזה, את הרכב והאבטחה ראוי שהמדינה תשלם, את המים בבריכה הפרטית, שיפוץ הווילה ושאר הוצאות חיי הנהנתנות בקיסריה - ממש לא. לא מרקל בגרמניה, לא תרזה מיי בבריטניה ואפילו לא טרמפ בארה"ב מעזים להשתמש בכסף ציבורי להנאות אישיות. ח"כ זוהר ושאר חנפני ראש הממשלה הביאו את הכנסת לשפל מביך, הכל על מנת לספק את תאוותם של נתניהו". רוזנטל העלה הצעה חלופית לפיה יועלה שכר ראש הממשלה באופן משמעותי בתמורה הוא ישלם מכיסו את כל הוצאות המעון הפרטי בקיסריה.

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני אמר שיש לבדוק את ההצעה עד להצבעה במליאה.

ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני) אמר שאין להשוות את ראש הממשלה לנשיא. יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) טען כי "כל הזמן אתם אומרים שאין עיתוי להעלות את שכרם של רה"מ. החוק המוצע הוא נכון ויש לאשרו. ראש הממשלה צריך להשתכר כהלכה. הוא צריך להתלבש יפה. אני לא רוצה לראות אותו עם בגדים בלויים ואוכל פלאפל. אנחנו מדינה חזקה וזה חלק מהכבוד הלאומי". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות