אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלחמת הסחר מחריפה: ארה"ב תטיל עוד מכסים על מוצרים סיניים - ב-200 מיליארד דולר צילום: אי פי איי

מלחמת הסחר מחריפה: ארה"ב תטיל עוד מכסים על מוצרים סיניים - ב-200 מיליארד דולר

ארה"ב הודיעה שתטיל מכסים נוספים שיחולו על 6,000 מוצרים סיניים, בהם פירות ים, מזון לכלבים וכפפות בייסבול. ההחלטה עוררה ביקורת במדינה: "המשפחות האמריקניות הן אלה שנענשות"

11.07.2018, 06:58 | ynet

מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין מחריפה: ארצות הברית הודיעה הלילה (יום ד') שתטיל מכסים נוספים של 10% על יבוא מוצרים מסין לארצות הברית. המכסים החדשים יוטלו על סחורות בהיקף של כ-200 מיליארד דולרים. בין היתר יוטלו מכסים על מוצרי מזון ורכיבי אלקטרוניקה. בחודשיים הקרובים הציבור יוכל לחוות את דעתו על המהלך. עוזר שר הסחר הסיני לי שנגנג אמר כי המכסים הנוספים שבכוונת ארצות הברית להטיל "פוגעים במערכת של ארגון הסחר העולמי ופוגעים בגלובליזציה". הוא הוסיף כי הבחירה הנכונה היחידה עבור סין וארצות הברית היא שיתוף פעולה.

קראו עוד בכלכליסט

הממשל האמריקני פרסם רשימה רחבה של 6,000 מוצרים סינים שצפויים להיכלל במכסים החדשים, הכוללים מוצרי מזון, טבק, פחם, כימיקלים וצמיגים, מזון לכלבים וחתולים ומוצרי אלקטרוניקה, כולל רכיבי טלוויזיה. בין היתר, המכסים יחולו על יבוא פירות ים, פירות וירקות, צמר, תיקים מעילי גשם וכפפות בייסבול. בכירים בממשל אמרו כי במשך החודשיים הקרובים הציבור יוכל לפנות לנציבות הסחר כדי להביע את דעתם בנוגע להטלת המכסים על המוצרים הנוספים.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג | צילומים: בלומברג, רויטרס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג

"במשך יותר משנה ממשל טראמפ הפציר בסבלנות בסין להפסיק את אופן ההתנהלות הבלתי הוגן שלה, לפתוח את השוק שלה ולעסוק בתחרות אמיתית", אמר נציב הסחר האמריקני, רוברט לייטייזר בהצהרה שפורסמה. "במקום לענות לחששות המוצדקים שלנו, סין החלה לנקום במוצרים אמריקנים... אין הצדקה לפעולה כזאת". בחודש שעבר אמר הנשיא טראמפ כי "לסין אין כנראה כל כוונה לשנות את אופן התנהלותה ביחס להאשמות על הפרת קניין רוחני וטכנולוגיה. במקום לחדול מהתנהגות זו, הם מאיימים כעת על חברות אמריקניות, על עובדים ועל חקלאים שלא עשו שום דבר רע".

בשבוע שעבר הודיעה ארצות הברית על הטלת מכסים בשווי 32 מיליארד דולרים על יבוא סחורה מסין ובתגובה בייג'ינג הודיעה על הטלת מכסים בשווי דומה על יבוא מוצרים אמריקנים. הנשיא האמריקני דונלד טראמפ כבר אמר בעבר שייתכן כי שווי המכסים הכולל שיוטלו על ארצות הברית יהיה יותר מ-500 מיליארד דולרים, בערך כמו השווי של היבוא הסיני לארה"ב. ההודעה הלילה מהווה את הגל השלישי בהגבלות על יבוא מסין והמכסים החדשים ייכנסו לתוקף ב-30 באוגוסט. .

פרסום ההחלטה עורר ביקורת חריפה גם בקרב אנשי עסקים ואיגודי עובדים וגם בקרב המחוקקים האמריקנים. יו"ר ועדת הכספים של הסנאט, הרפובליקני אורין האצ', אמר כי "זה נראה פזיז ולא ממוקד".

גם לשכת המסחר האמריקנית, שתמכה ברפורמות של טראמפ, הביעה התנגדות להטלת המכסים הנוספים. "הטלת מכסים נוספים על מוצרים בשווי 200 מיליארד דולרים תעלה את העלויות היומיות של המשפחות האמריקניות, החקלאים, החוואים ואנשי התעשייה. זה עלול לפגוע בעובדים האמריקנים". איגוד מנהיגי התעשייה הקמעונאית מסר כי "הנשיא שבר את הבטחתו להביא כאב מרבי לסין וכאב מזערי לצרכנים. המשפחות האמריקניות הן אלה שנענשות".

ההחלטה האמריקנית כבר מטלטלת את הבורסות במזרח הרחוק שנצבעו אדום. מדד שנגחאי ירד בכמעט 1.7% (נכון ל-6:20 בבוקר, שעון ישראל), מדד האנג סנג בהונג קונג ירד ב-1.4%, מדד ניקיי הסיני ירד בשיעור דומה ואילו מדד קוספי בדרום קוריאה השיל 0.7%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות