אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלייה דרמטית בשיעור ההעתקות בבחינות הבגרות צילום: גדי קבלו

עלייה דרמטית בשיעור ההעתקות בבחינות הבגרות

מדד המחברות הפסולות עלה מ-0.6% ל-1% בתוך שנתיים. ירידה בנשירת תלמידים מהעל יסודיים ב-16%. מנכ"ל משרד החינוך: "השנה לא היו הדלפות ולא ביטלנו בחינות עם זאת - נהדק את המאבק בהעתקות"

11.07.2018, 12:07 | שחר אילן

עלייה משמעותית של 0.2% נרשמה במדד המחברות הפסולות של מערכת החינוך מ-0.8% בתשע"ו ל-1% בתשע"ז, כלומר מדובר בעלייה של 25% בשיעור התלמידים שנתפסו מרמים. אלא שבתשע"ה עוד עמד מדד המחברות הפסולות על 0.6% בלבד. כלומר מאז הוא עלה בקרוב ל-70%. המדד מבוסס על כמות המחברות הפסולות מכלל המחברות בבחינות הבגרות.

קראו עוד בכלכליסט

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב אמר בתגובה ש"המשרד הצליח להתמודד עם תופעת הדלפת הבחינות באמצעות סגירת הטפסים בכספות עד חצי שעה לפני הבחינות. השנה לא היו הדלפות ולא ביטלנו בחינות ונהדק את המאבק בהעתקות". מדד המעורבות באירועי אלימות נותר יציב על 8%. אבואב אמר ש"האתגר הגדול שלנו שהאלימות עוברת למדיה החברתית. זה האתגר הגדול שלנו".

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, צילום: שאול גולן מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב | צילום: שאול גולן מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, צילום: שאול גולן

שר החינוך, נפתלי בנט ומנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, הציגו היום (ד') את נתוני "התמונה החינוכית" לשנת הלימודים תשע"ז (2017) של מערכת החינוך. התמונה החינוכית הכוללת 22 מדדים היא התחליף שמציע בנט למדידה של בתי ספר באמצעות הישגי הבגרות בלבד. לטענת בנט המדדים משלבים "מצויינות לצד ערכים". בשנה האחרונה למדו בכיתות י'- יב' 384 אלף תלמידים, מתוכם 111 אלף תלמידי יב במוסדות המגישים לבגרות.

ירידה של 4% נרשמה בשנים האחרונות במדד הסקרנות והעניין בלמידה בבתי הספר מ-54% לפני שלוש שנים ל-50% השנה. כמחצית מהתלמידים מדווחים שהדברים שמלמדים בבית הספר פחות מסייעים להם מחוץ לשעות הלימודים ופחות מקנים להם ידע חשוב. במשרד מציינים כי בתגובה לנתונים אלה הוחלט לעבור לבחינות בגרות עם ספר פתוח, כלומר לעבור מלמידה מבוססת שינון ללמידה מבוססת הבנה וניתוח. עם זאת בפועל ייקח למשרד מספר שנים רק להטמיע את המעבר בבחינה אחת בהיסטוריה.

במדד ניהול פיתוח הצוות החינוכי נרשמה במדד הקודם התרסקות מ-45% ל-38% והשנה נותר מדד זה על הרמה הנמוכה. רק 45% מהתלמידים אמרו ש"בית הספר מעודד אותי לקחת חלק בחיים האזרחיים". בנט אמר "שזה נושא דרמטי ומטריד אותי, אבל אין תמונה חינוכי שהכל נפלא"

שר החינוך נפתלי בנט התגאה בייחוד בירידה בנשירה בשנתיים האחרונות מ-8,700 נושרים בתשע"ה (1.5% מהתלמידים בבתי הספר העל יסודיים), 8,000 בתשע"ו (1.3%) ו-7,300 (1.2%9 בתשע"ז. כלומר מדובר בירידה של 16% בנשירה בשנתיים.

עלייה של 2% נרשמה בשיעור הזכאים לתעודת בגרות מבין הלומדים בכיתה י"ב מ-66% בתשע"ו ל-68% בתשע"ז. כמו כן, נרשמה עלייה של כ- 3% בשיעור תעודות הבגרות הכוללות 5 יחידות לימוד במתמטיקה מ-11.4% מכלל הניגשים לבגרות בתשע"ו ל-14.3% בתשע"ז. מדובר בעלייה מ-12,700 תלמידים ל-15,900, כלומר גידול של 25% במספר התלמידים שזכאים לבגרות עם מתמטיקה 5 יחידות.

כן נרשמה עלייה של כ- 2.5% בשיעור תעודות הבגרות הכוללות 5 יחידות לימוד באנגלית מ-33.1% בתשע"ו ל-35.7% בתשע"ז. בתשע"ד עוד עמד אחוז התעודות עם 5 יחידות אנגלית על 30.7%, כלומר זהו גידול של 5% ב-3 שנים. במשרד מייחסים זאת להצלחת התכניות הלאומיות לקידום המתמטיקה והאנגלית.

שר החינוך, נפתלי בנט אמר בתגובה, ש"התמונה החינוכית לשנת תשע"ז ברורה: ישראל צועדת בכיוון הנכון. יותר תלמידים ב-5 יחידות מתמטיקה ואנגלית, גם בפריפריה, לצד עלייה כוללת בזכאות לבגרות - זו בשורה חברתית וחינוכית. אנחנו בונים את התשתית לשילוב תלמידי בישראל באקדמיה ובתעסוקה. תנאי כניסה להמון עולמות זה אנגלית ברמה גבוהה כתנאי פתיחה לחיים". מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב אמר ש"שלא רק תמונת הזכאות השתפרה, אלא שתעודת הבגרות נעשית יותר ויותר איכותית, עם עליה באחוזי הבוגרים שניגשים ל-5 יחידות במתמטיקה ובאנגלית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
הונאה בבחינות
מספר מחברות הבחינה באנגליה ב 2009 היה 16.5 מליון מהן זוהו כ 4.4 אלף מחברות ככאלו שהפרו את טוהר הבחינה.דהיינו 0.03% . באותה שנה בישראל היו כ 1.85 מיליון מחברות בחינה (מכל המועדים) ומספר המחברות שזוהו כחשודות בהפרת טוהר הבחינה היה כ .21,500 דהיינו כ 1.2%. כלומר פי 40 יותר מאשר באנגליה !! יש לנו עדיין דרך ארוכה ארוכה...
ידידיה בן שמחון  |  12.07.18
7.
העתקות ושאר ירקות...
אז ככה, מהרגע שהבגרויות משפיעות על שכר המורים, על מעמד בית הספר והיוקרה שלו... חל זינוק בהעתקות! מאכילים את התלמיד במידע, לועסים עבורו ולעיתים אף בולעים עבורו. אנחנו מגדלים דורות של שקרנים, קומבינטורים, רמאים, מחפשי קיצורי דרך, חפיפניקים.. מנהיגים, לוחמים, נהגים, רופאים, טכנאים, מורים, טבחים, מטפלים. . לעשות וי וללכת.... תודה למערכת החינוך שיצאתי משעריה בשנת 1996. אז עוד היית אמיתית. נכשלתי והתמודדתי. נאבקתי להצליח ולא קבלתי הנחות. בושה למערכת החינוך 2018 שאני חלק ממנה המטפחת את הביזיון הזה
מיכל המורה  |  12.07.18
6.
יאיר
כל זה חרטה על הלימודים הם גג כדי לקבל עובר ויש מלא קומבינות שלא לדבר על הערכות חלופיות זה מבחן שאה עושה בבית ספר ואם קיבלת בו 100 אז כבר יש לך 30 נקודות ושלא נדבר על זה שאת יכול לקבל עוד נקודות רק על זה שהייתה בכל השיעורים למסקנה זה חרטה אנני רוצה לראות שיהיה מבחן אחד מסכם על כל החומר בלי מגנים והערכות וחרטות ונראה כמה יקבלו ציון בכלל
סיימתי השנה יב  |  11.07.18
לכל התגובות