אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פקטור חדש: 94% מהנבחנים בבחינת ראיית החשבון השנויה במחלוקת יקבלו ציון עובר צילום: תומי הרפז

פרסום ראשון

פקטור חדש: 94% מהנבחנים בבחינת ראיית החשבון השנויה במחלוקת יקבלו ציון עובר

מועצת רואי החשבון החליטה על פקטור חדש במבחן ההסמכה מיולי 2017 - לאחר שבית המשפט המחוזי פסל את הפקטור הקודם

11.07.2018, 14:38 | עמרי מילמן

לאחר שבית המשפט המחוזי פסל את הפקטור שניתן על מבחני ההסמכה של מועצת רואי החשבון בנושא "חשבונאות פיננסית מתקדמת" מיולי 2017 בטענה כי הפקטור שניתן לנבחנים בעקבות תלונות רבות על קושי המבחן מפלה ביניהם, מועצת רואי החשבון החליטה היום על פקטור חדש, שיביא לכך שכ-94% מהנבחנים יעברו בפועל את המבחן.

הפקטור שאומץ על ידי המועצה הוא פקטור מקובל כאשר ישנה התפלגות לא אחידה של תוצאות המבחן (כלומר זנב גדול של נכשלים); לפי הנוסחה, לוקחים את השורש הריבועי של הציון ומכפילים אותו ב-10. משמעות הדבר היא כי מי שקיבל 36 יקבל בעקבות הפקטור 60, שהוא הציון העובר.

447 נבחנים נכשלו בבחינה המקורית (כ-70%). כעת בעקבות הפקטור החדש, כמעט כל הנכשלים עברו את הבחינה. 

נבחנים בודדים שעברו את המבחן לאחר הפקטור הקודם, אך בעקבות הפקטור החדש נכשלו, והחלו לעבוד כרואי חשבון (לאור ההסתמכות על הפקטור הקודם) יקבלו גם הם את האישורים הנדרשים, בהתאם לחוות הדעת של הייעוץ המשפטי של המועצה.

למרות ההפסד בבית המשפט, מועצת רואי החשבון לא ביקשה דיון חוזר במטרה שלא למשוך את האירוע לעוד כמה מועדי בחינות. ביום ראשון הקרוב אמור להיות מועד בחינה נוסף, שכעת מעטים מאלו שנבחנו ביולי 2017 נדרשים לגשת אליו שוב.

בשעות אלה מתקשרת המועצה לכל נבחני מועד יולי 2017 שקיבלו בבחינה 36 ומעלה, ומודיעה להם רשמית כי עברו את הבחינה ויוסמכו לרואי חשבון.

אמי פלמור, צילום: תומי הרפז אמי פלמור | צילום: תומי הרפז אמי פלמור, צילום: תומי הרפז

כפיר בר ואריה בר איתן, מובילי המאבק, מסרו עם קבלת התוצאות: "אנחנו מברכים על ההחלטה הדרמטית. מדובר בניצחון גדול של האדם הקטן על הממסד ואנחנו מבקשים מדורות הנבחנים הבאים - אם אתם מרגישים שנעשה לכם עוול, אל תשתקו ואל תוותרו".

בקרב העותרים מודים היום לרו״ח אבי דגן, שבחוות דעתו שהוגשה במסגרת ההליך, הצביע על פקטור שורש כפקטור האפשרי היחיד שיסייע לתקן את הטעות.

את העותרים ייצגו במאבק עוה״ד רועי פדל ועמרי קאופמן ממשרד עוה״ד גולדפרב זליגמן ושות׳.

כזכור לאחר המועד המקורי, בעקבות אותן תלונות החליטו במועצת רואי החשבון, שבראשה עומדת מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור לבחון בצורה מקלה את המבחן, כך שבמקום לבדוק את כל 6 השאלות, ייבחרו 3 השאלות הטובות ביותר והן יקבלו יחד משקל של 100%.

אמנם אותה החלטה הביאה לכך ש-83% מהנבחנים יעברו את המבחן (לעומת 72% בבחינה בשנה הקודמת) אך לאור כך ש"שיטת העבודה" בבחינה זו, כפי שמלמדים בכל קורסי ההכנה היא "גריפת נקודות", כלומר לענות על כמה שיותר שאלות גם אם באופן חלקי ולא להתמקד רק בחלק מהשאלות; מאחר שכל שאלה מ-6 השאלות מורכבת מסעיפים קטנים רבים, שאינם קשורים בהכרח אחד לשני, נוצר מצב שבו יש סטודנטים שקיבלו ציון כולל גבוה יותר לפני שינוי השיטה ולא עברו, בעוד סטודנטים שהתמקדו במעט שאלות וקיבלו ציון נמוך יותר לפני כן - כן עברו. דבר זה יצר, לטענת הסטודנטים שעתרו, אי שוויון בבדיקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

34 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

34.
כל הכבוד לעותרים
אז בז לאנשים פה שרושמים שמריכים לשנות את מתכונת הבחינה לאמריקאית בלבד או שרואי החשבון אינם מקצועיים כתוצאה מהעבר. תשנו על האף ותאכלו את הלב שלכם. אתם מקנאים שאנשים עברו את הבחינה ומגיעה להם ?? אתם תעשו הכל כדי לרמוס את הנבחנים שעומלים קשה לבחינה הזאת וזה רק כדי לא להציף את השוק. השוק כבר מוצף אז תרדו מהעץ ופרגנו לחברה שעברו פה. אני גאה בכם והייתי רוצה לקבל רואי חשבון כמוכם במשרות בכירות במשק! ולכל הקנאים פה , לכו לעשות חמוצים! שבת שלום
בועז  |  13.07.18
30.
כל מי שמזלזל וחושב שהם קיבלו "מתנה" פשוט בור לחלוטין
אנשים לא מועדים איזה סבל רואי חשבון עוברים וכמה קשה רק עצם הלימודים עצמם. המבחנים הסופיים ברמת הבלתי אפשריים, שגם כל מי שצקצק פה על 36 היה יורק דם כדי לקבל במבחן הזה אפילו 6. המבחנים הסופיים באמת מזעזעים, פי 100 משל עורכי דין וכו' (ובטח שגם הלימודים עצמם!). הביקוש למתמחים עלה לאחר ירידה של כמה שנים ולכן יש צורך להעביר יותר. חוץ מזה, אם בית המשפט (שלא נוטה להתערב בדברים כאלו) אשכרה החליט לתת להם פקטור כזה, כנראה שיש סיבה מספיק טובה. בהצלחה לכולם.
דניאל  |  12.07.18
לכל התגובות