אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכם ממון: לא נעים אבל הכרחי צילום: ענבל מרמרי

הסכם ממון: לא נעים אבל הכרחי

הסכם ממון בראשית הנישואין, או בכל שלב אחר, חשוב כמו שחשובה פוליסה לביטוח הבית או הרכב. כל עוד החיים נמשכים כסדרם הסכם ממון הינו חסר משמעות, כשם שפוליסת ביטוח אינה יותר מנייר מודפס. אך בעת משבר, בדיוק כמו פוליסת ביטוח - אין חשוב יותר מהסכם ממון

13.07.2018, 08:12 | רות דיין וולפנר

הסכם ממון בראשית הנישואין, או בכל שלב אחר, חשוב כמו שחשובה פוליסה לביטוח הבית או הרכב. כל עוד החיים נמשכים כסדרם הסכם ממון הינו חסר משמעות, כשם שפוליסת ביטוח אינה יותר מנייר מודפס. אך בעת משבר, בדיוק כמו פוליסת ביטוח - אין חשוב יותר מהסכם ממון. למרות שהסכם ממון אינו מונע תמיד הליכים משפטיים, הוא בעל חשיבות רבה, ועשוי להקטין את הסיכוי למלחמות גירושין.

"עצה טובה למתחתנים, בוודאי בפרק ב' בחיים, לערוך הסכם ממון על מנת ליתן וודאות ליחסים הכלכליים שבין בני הזוג. עם זאת, מלמד אותנו המקרה דנן כי עריכת הסכם כמו גם עריכת תוספת להסכם לא מבטיחה בכל מקרה את השקט בעת הפרוד", כך מסתיים פסק דינה של כבוד השופטת אלה מירז מבית המשפט לענייני משפחה בחיפה שניתן לפני זמן קצר.

חותמים על הסכם ממון (אילוסטרציה), צילום:  123.COM חותמים על הסכם ממון (אילוסטרציה) | צילום: 123.COM חותמים על הסכם ממון (אילוסטרציה), צילום:  123.COM

באותו מקרה, תבעה האישה זכויות בבית מגורים תוך ניסיון לפרשנות יצירתית של הסכם הממון עליו חתמה עם בעלה, אולם תביעתה נדחתה והיא חוייבה בהוצאות משפט.

הסיפור הזה יכול היה להסתיים אחרת לגמרי – לבעל היה מגרש שנרכש לפני הנישואין, בית המגורים של הצדדים נבנה על אותו מגרש, והאישה תרמה לבנייה 400,000 שקל. לולא הסכם ממון המסדיר את הבעלות במגרש, ואת החזר כספה של האישה, אשר הוגדר ספציפית בהסכם הממון כהחזר הלוואה – הייתה האישה יכולה בהחלט לעתור למחצית הזכויות בבית, ולאור המצב המשפטי המקנה לדירת המגורים מעמד מיוחד – יש סיכוי טוב שגם הייתה זוכה.

למרות חשיבותו, הסכם ממון עדיין אינו עניין סטנדרטי ומקובל במדינת ישראל, זאת בניגוד למדינות כמו צרפת, בה לא מתחילים את ההכנות לחתונה מבלי לחתום תחילה על הסכם ממון. הסכם ממון יכול למנוע או למתן מלחמות גירושין ממושכות ויקרות, לשמור על רכוש משפחתי ולהפחית את סיכון העגינות.

ההסכם צריך לכלול בתוכו התייחסות כללית או מפורטת לאופן חלוקת הרכוש, בדרך כלל הדירה או הבית שירכשו בני הזוג או לרכוש שהיה להם לפני הנישואין. בהסכמי ממון שעורכים זוגות צעירים כדאי להתייחס לאחוזי ההשקעה ברכוש העתידי. ככל שהשנים עוברות ובני הזוג צוברים במו ידיהם רכוש, קטנה חשיבותו של סעיף זה, אך הוא חשוב ביותר במקרה של גירושין מהירים יחסית הנפוצים כיום כל כך בקרב זוגות צעירים. הסכם ממון אינו שולל שיתוף בנכסים, ואין כל מניעה לקבוע בהסכם ממון שיתוף מלא בכל הנכסים שיצברו במהלך חיי הנישואים, וזאת למרות הסברה הרווחת.

הסכם ממון בפרק ב´ בא להבטיח את רכושו הקודם של כל אחד מבני הזוג, את דרך החיים המשותפים והוא עוזר כמובן למנוע גירושין קשים. דווקא זוגות המתחילים את פרק ב´ לחייהם מודעים הרבה יותר לחשיבותו של הסכם ממון מאשר זוגות שאך נישאים.

דברים שחשוב לדעת על הסכם ממון:

הסכם ממון חייב אישור בית המשפט על מנת לקבל תוקף. מדובר בפרוצדורה מהירה, קלה וזולה יחסית.

הסכם ממון בין בני זוג שטרם נישאו יכולים לאשר אצל נוטריון או אצל רשם הנישואין, ללא צורך להתייצב בבית המשפט.

בהסכם ממון שנערך לפני הנישואין אין לכלול עניינים הקשורים למזונות ילדים או למשמורתם, ממילא בית המשפט לא יאשר הסדרים לגבי ילדים שטרם נולדו.

הסכם ממון אינו יכול לכלול סנקציות כספיות בשל אי מתן גט או קבלת גט, סעיפים אלו יבוטלו ממילא מחשש ל"גט מעושה", שהינו גט שאינו ניתן בהסכמה כנדרש בהלכה היהודית.

והכי חשוב – אל תנסחו בעצמכם הסכם ממון, פנו לעורך דין מומחה בענייני משפחה חיסכון שכר הטרחה במקרה זה עלול לעלות לכם ביוקר אחר כך.

הכותבת היא עו"ד רות דיין וולפנר, מומחית לענייני משפחה וירושה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
ביום האמת - הכול גמיש בבית המשפט (אלה אם התנהלתם בשיטת קובי מימון)
אשה שחייתה 18 שנה עם 
בן זוג שהתחשבן על כל שקל - לא זכאית לחלק בנכסיו בפסק דין שניתן באחרונה בבית משפט למשפחה נקבע כי אף שידועים בציבור חיו ביחד 
עם שלושת ילדיהם המשותפים כמעט שני עשורים, לא היתה בניהם כוונה לשיתוף בנכסים ■ הקביעה נסמכה בין השאר על הצגת התנהלות יומיומית של התחשבנות כספית אפרת נוימן, 18.04.2016, TheMarker השופט קבע כי התובעת לא הוכיחה סממנים חיצוניים לשיתוף כלכלי, ולמעשה הוכח ההפך. לצדדים היו חשבונות בנק נפרדים, ללא זכויות חתימה האחד בחשבונו של השני. במשך כל חייהם המשותפים נשא הנתבע בהוצאות המשפחה, לא לפני שהתובעת היתה מביאה לעיונו רשימות בכתב יד של מצרכים שרכשה ושל הוצאות ששילמה, ולאחר מכן היתה מקבלת מעין החזר הוצאות - "וגם זאת לאחר שכל הוצאה והוצאה נבחנה בדקדקנות". בעדותה אמרה התובעת במפורש כי התנאי לקבלת הכספים היה הבאת רשימת הוצאות.
אפשר לעשות מההסכם טייארה  |  13.07.18