אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ: כופפתי את מדינות נאט"ו; מקרון: הוצאות הביטחון לא יגדלו מעבר ליעד צילום: איי פי

טראמפ: כופפתי את מדינות נאט"ו; מקרון: הוצאות הביטחון לא יגדלו מעבר ליעד

הנשיא האמריקאי דרש אמש מהחברות בארגון להגדיל את ההוצאות על ביטחון ל-4% מהתוצר - והיום טען לניצחון; נשיא צרפת: אין צורך להגדיל את ההוצאות מעל 2%

12.07.2018, 20:45 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ סיים היום את ביקורו בן היומיים בבריסל, במסגרתו השתתף בפסגת מדינות נאט"ו; לדבריו, הביקור הסתיים בהצלחה - בנות הברית של ארה"ב קיבלו, לטענתו, את דרישתו להגדיל באופן משמעותי את הוצאות הביטחון שלהן.

טראמפ הפתיע אתמול את מנהיגי המדינות החברות בברית נאט"ו, כשדרש מהם להכפיל את ההשקעה המתוכננת בתקציב הביטחון ל-4% מהתוצר,כפול מהיעד הנוכחי שעומד על 2%. עוד אמר כי "בשנה האחרונה, מדינות אחרות נתנו כ-40 מיליארד דולר לנאט"ו, אבל זה אפילו לא קרוב להיות מספיק. ארה"ב משקיעה הרבה יותר מדי כסף, ומדינות אחרות לא משלמות מספיק. במיוחד חלק מהן. זה נמשך כבר עשורים, זה לא הוגן כלפי משלמי המסים בארה"ב. אנחנו נגרום לזה להיות הוגן".

הנשיא האמריקאי אמר היום במסיבת עיתונאים כי "המחויבות של ארה"ב לנאט"ו נשארה עמוקה מאוד". לדבריו, "אתמול הבהרתי למנהיגי המדינות כי אני מאוד לא מאושר מהמצב. בתגובה, מדינות אירופה הסכימו להגדיל את הוצאות הביטחון שלהן. כעת אנחנו מאוד שמחים; נאט"ו הוא מאוד מאוד חזק".

משתתפי הפסגה בבריסל, צילום: גטי אימג משתתפי הפסגה בבריסל | צילום: גטי אימג'ס משתתפי הפסגה בבריסל, צילום: גטי אימג

טראמפ לא חשף מספרים מדויקים ואמר: "חלק מהמדינות מוציאות על ביטחון 2% מהתוצר, חלק הסכימו להגיע לשיעור זה בסופו של דבר, וחלק אמורות לקבל אישור להגדלת ההוצאות לשיעור של 2%, והן ישיגו אותו".

ב-2014 הסכימו מדינות נאט"ו כי ההוצאות על ביטחון של כל אחת מהן יסתכמו ב-2% מהתוצר בתוך עשור. עם זאת הארגון העריך כי רק 15 מ-29 המדינות החברות בארגון יגיעו ליעד זה עד 2024.

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, דחה את טענותיו של טראמפ, ואמר כי המדינות החברות בארגון אישררו את המחויבות שלהן להגיע ליעד של 2% עד 2024 - אך לא יותר מכך. הוא הוסיף כי "טראמפ מעולם לא איים, לא בשיחות ציבוריות ולא בפומבי, לפרוש מנאט"ו". לדבריו, אין צורך להגדיל את הוצאות הביטחון ל-4% מהתוצר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות