אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת הכספים הקואליציוניים: גודובסקי ייכנס לכלא לפני ההכרעה בערעור צילום: אוראל כהן

פרשת הכספים הקואליציוניים: גודובסקי ייכנס לכלא לפני ההכרעה בערעור

יו"ר מטה ישראל ביתנו לשעבר הורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות שוחד והלבנת הון ונגזרו עליו שבע שנות מאסר; השופט גרוסקופף נעתר לבקשתו לעכב במעט את תחילת ריצוי העונש

13.07.2018, 13:59 | נעמי צורף

דאוד גודובסקי, יו"ר מטה ישראל ביתנו לשעבר ואחד מהנאשימים המרכזיים בפרשת הכספים הקואליציונים, ייכנס לכלא עוד לפני ההכרעה בערעור שהגיש. כך קבע היום שופט בית המשפט העליון עופר גרוסקופף.

מוקדם יותר השבוע הגיש גודובסקי, באמצעות עוה"ד אורי קורב ואסף בנמלך, ערעור ובו ביקש לעכב את ביצוע העונש שנגזר עליו עד להגשת ערעור על חומרת העונש. גודובסקי הורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות שוחד והלבנת הון ובחודש שעבר נגזר עליו בבית המשפט המחוזי בתל-אביב עונש חמור של שבע שנות מאסר.

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת, נעתר השופט גרוסקופף לבקשתו של גודובסקי לעכב במעט את זמן תחילת ריצוי העונש על מנת לאפשר לו להיערך נפשית ופיזית, וקבע כי גודובסקי יתחיל לרצות את עונשו בעוד כחודש, ב-19.8.

במהלך הדיון שהתקיים אתמול בפני השופט גרוסקופף, טענו באי כוחו של גודובסקי כי הם מבקשים לדחות את תחילת ריצוי עונש המאסר על מנת שיתאפשר להם להגיש ערעור לא רק ביחס לגזר הדין אלא גם ביחס להכערת הדין. הפרקליטות התנגדה לבקשה זו והסכימה רק לדחייה קצרה במועד תחילת ריצוי עונש המאסר, לצורכי התארגנות.

דאוד גודובסקי, צילום: אוראל כהן דאוד גודובסקי | צילום: אוראל כהן דאוד גודובסקי, צילום: אוראל כהן

"העבירות בהן הורשע המערער הן חמורות, וגם אם לא לקח את הכספים לכיסו, הסיכוי כי בעקבות הערעור לא יושת על המערער עונש מאסר בפועל של מספר שנים הוא נמוך, ואינו מצדיק סטייה מהכלל לפיו בהעדר נסיבות חריגות יש להתחיל בריצוי עונש מאסר משמעותי בסמוך למועד הטלתו, מבלי להמתין להכרעה בערעור", כתב השופט גרוסקופף בהחלטתו. "קשה, אולי אף בלתי אפשרי, למצוא תקדים לכך שריצוי גזר דין מסוג זה נדחה עד להכרעה בערעור, ואינני רואה כל הצדקה ליצירת תקדים כזה".

גודבוסקי נעצר ונחקר כדמות מרכזית בפרשה עם תחילתה בדצמבר 2014. באוגוסט האחרון הוא הועמד לדין ביחד עם סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום, ששימש כיד ימינה, ומספר מעורבים נוספים. כתב האישום כולל בתוכו כמה וכמה פרשיות וכמה סעיפי אישום בשלל עבירות של שוחד ומרמה.

גודובסקי הורשע שלקח שוחד וביקש שוחד בכך שהתנה כספים קואליציוניים בהיקפים של מיליונים בתמורה לסכומים שונים, בהם מימון יח"צ לקירשנבאום, מימון טיסות לעצמו ולאחרים, מינוי מקורבים ועוד. לפי כתב האישום המקורי, בין 2001 ל-2014 שימש גודובסקי עובד ציבור והיה אמון בין היתר על קשר עם גורמי השטח של ישראל ביתנו, לרבות ראשי רשויות, חברי מועצות, מרכזי סניפים ופעילים. הוא עמד בקשר עם גופים שונים שביקשו שהמפלגה תפעל להעביר להם כספים מתקציב המדינה, ובין היתר תעביר לשימושם כספים קואליציוניים. גודובסקי, נטען, היווה ערוץ להעברת בקשות מסוג זה אל קירשנבאום. באישום המקורי נטען כי גודובסקי היה שותף מרכזי בתכנון ובהוצאה אל הפועל של חלק משמעותי מן המעשים הפליליים שבוצעו על ידי סגנית השר וביצע אותם יחד עמה.

במסגרת ההסדר, שבו לא נקבע עונש, הודה גודובסקי בעבירות השוחד, אך כמה מסעיפי האישום ירדו והוגש כתב אישום מתוקן, שבו הובהר שלא לקח כסף לכיסו. עוד נקבע במסגרת ההסכם כי גודובסקי לא יעיד נגד קירשנבאום.

--

נעמי צורף 052-4227374

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות