אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי המניות רוצים שמיטרוניקס תשלם לקיבוצניקים פחות צילום: תומי הרפז

בעלי המניות רוצים שמיטרוניקס תשלם לקיבוצניקים פחות

בעלי מניות המיעוט בחברה, המייצרת רובוטים לניקוי בריכות, לא מרוצים מדמי הניהול שהתבקשו לאשר לקיבוץ יזרעאל (60%) - אף שאלה נחתכו ב־20%. בעלי המניות לא מסתפקים בזה והאסיפה שתוכננה למחר נדחתה

14.07.2018, 22:01 | חזי שטרנליכט

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

המחלוקת בין בעלי מניות המיעוט במיטרוניקס לבעל השליטה (60.14%) קיבוץ יזרעאל לא מתקרבת לפתרון. בסוף השבוע הודיעה החברה כי אסיפת בעלי המניות, שתוכננה למחר, תידחה בתשעה ימים. זאת על רקע לחצים שהפעילה בעלת העניין הבולטת בה (9.4%), מגדל.

המחלוקת נוגעת להסכם על דמי ניהול בשווי מיליוני שקלים שמשלמת מיטרוניקס, המייצרת רובוטים לניקוי בריכות, לקיבוץ יזרעאל. בשנים 2016 ו־2017 יחד שילמה מיטרוניקס לקיבוץ תגמולים של 35.7 מיליון שקל.

ההסכם הקודם תם בסוף 2017. הסכם חדש היה אמור להיות מאושר באסיפה כללית ב־28 במרץ, אולם הדיונים התפוצצו, ומאז מתנהלים מגעים. בהסכם החדש כבר הוכנסו שלל תיקונים, לרבות קיצוץ של קרוב ל־1.5 מיליון שקל בדמי הניהול הקבועים לקיבוץ בשלוש השנים הבאות; ביטול הבונוס השנתי לקיבוץ; ותשלום עבור העברת ידע לקיבוץ. אלא שכל התיקונים לא הביאו את הצדדים לעמק השווה.

הסכם הניהול בין מיטרוניקס ליזרעאל נחתם ב־2004 וידע כמה גלגולים. הלחץ המופעל כעת נוגע לכמה סוגיות, בהן הפחתת דמי הניהול הקבועים לקיבוץ. מהטיוטה האחרונה, שהוצגה ב־10 ביוני לבעלי המניות, עולה כי התשלום השנתי הקבוע ייחתך בכמעט 20%, כלומר בכחצי מיליון שקל בשנה: 2.11 מיליון שקל במקום 2.62 מיליון שקל. כן הוצע ביטול הבונוס השנתי לקיבוץ וצומצמו דמי הניהול המשתנים, ברכיב של העמדת "אמצעי ייצור" לחברה. הנוסח המוצע כלל גם פירוט שמי של בעלי תפקידים מטעם הקיבוץ בדירקטוריון.

לדברי גורם בשוק ההון, "חוזה הניהול ערבב בין הגמול לבכירים לבין הדרך שבה הוקצו כוח האדם וקרקעות", והדרישה העיקרית היא לפירוט שקוף וברור. לטענתו, מיטרוניקס היא חברה טובה ויזרעאל די צנוע בדרישותיו ממנה. מיטרוניקס, שנסחרת בשווי של יותר מ־2.1 מיליארד שקל, זוכה למוניטין מוצלח בקרב המשקיעים. המניה עלתה בשנה החולפת ב־47% וב־122% בשלוש שנים.

אייל טרייבר, צילום: תומי הרפז אייל טרייבר | צילום: תומי הרפז אייל טרייבר, צילום: תומי הרפז

בהסכם הקודם היה הקיבוץ זכאי לשלושה סוגי תשלומים: דמי ניהול קבועים, דמי שכירות ותשלומים אחרים - משירות תחזוקה וניקיון ועד שימוש בידע של הקיבוץ. מיטרוניקס שכרה מהקיבוץ שטחים ב־31.5 אלף מ"ר נכון לסוף 2017, כחלק מהסכם שכירות שבתוקף עד 2027.

בטיוטת ההסכם החדש לא פורטה הערכה לעלותו הכוללת. התשלומים הנוספים שמשלם המפעל לקיבוץ משמעותיים מאוד: ב־2017 הם הסתכמו ב־10.5 מיליון שקל וב־2016 ב־10.8 מיליון שקל - ולא פורטה הערכה לקיצוץ בהם. הקיבוץ קיבל גם דמי שכירות בסך 4.58 מיליון שקל ב־2017 ובסך 4.69 מיליון שקל ב־2016.

רשות ני"ע לא מעורבת, ככל הידוע, בדחיית האסיפה. אך לדו"ח המתוקן מיוני הוכנס סעיף חדש, המקנה לרשות יכולת להורות למיטרוניקס כיצד לפעול. כך תוכל הרשות לדרוש הסברים בנוגע להחלטות, להנחות לתקן את הדו"חות ואף להורות על דחיית האסיפה.

נושא נוסף על סדר היום של האסיפה הוא הבונוס למנכ"ל אייל טרייבר ל־2017. הבונוס אמור לעמוד על 338 אלף שקל כחלק מעלות שכר של 1.86 מיליון שקל, הכוללת תשלום מבוסס מניות המוערך ב־486 אלף שקל. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות