אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו: לא הסכמנו שחמאס ימשיך לשגר בלוני תבערה צילום: רויטרס

נתניהו: לא הסכמנו שחמאס ימשיך לשגר בלוני תבערה

ראש הממשלה התייחס לחשיפת ynet, לפיה גורמים בעזה אמרו כי לעת עתה תימשך הפרחת הבלונים, ואמר: "לא הסכמנו להפסקת אש כזו, לא נקבל התקפות נגדנו". בנט: "הפסקת אש כזו - כניעה". כץ נגד ליברמן: אי אפשר להמשיך ככה

15.07.2018, 12:10 | ynet
הפסקת אש בדרום, וחילופי התגוששויות בכניסה לישיבת הממשלה: חמאס והג'יהאד האיסלאמי הודיעו על הפסקת אש, וגורמים בעזה אמרו ל-ynet כי הפרחת בלוני ועפיפוני התבערה תימשך ותופסק רק בהדרגה, אבל שר הביטחון אביגדור ליברמן טוען הבוקר (יום א') כי צה"ל "לא יכיל לא עפיפונים ולא רקטות". מנגד, אמר יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט כי "הפסקת אש בלי הפסקת טרור האש זאת כניעה", והשר לענייני מודיעין ישראל כץ אמר כי "ליברמן חייב להביא לקבינט הצעה למיטוט חמאס".

קראו עוד בכלכליסט

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אף הוא להסלמה ולהפסקת האש ואמר: "במהלך השבת פגענו בחמאס באופן משמעותי וקשה. צה"ל הנחית על חמאס את המכה קשה ביותר מאז צוק איתן, אני מקווה שהם יקלטו את המסר. שמעתי שאומרים שישראל הסכימה להפסקת אש שתאפשר את המשך טרור העפיפונים והבלונים. זה לא נכון. איננו מוכנים לקבל שום התקפות נגדנו ונגיב בהתאם". כבר הבוקר פרצו שלוש שריפות באזור ארז, כתוצאה מבלוני תבערה.

"עברנו סוף שבוע סוער", אמר ליברמן בפתח ישיבת הממשלה. "לגבי המשך השבוע חשוב להדגיש - אין שום כוונה להכיל, לא רקטות, לא עפיפונים, לא כטב"מים ולא שום דבר. חמאס ספג מכה קשה. הושמדו מנהרות התקפיות, הושמדו אתרי ייצור ואחסון של החימושים. 90 אחוז מהרקטות נפלו בשטח פתוח או שמערכות כיפת ברזל הצליחו ליירט אותן".

נתניהו, צילום: אי פי איי נתניהו | צילום: אי פי איי נתניהו, צילום: אי פי איי

"אבל גם אותן רקטות שכן פגעו בשטח ישראל, גם אותן אזעקות ואנשים הרצים לממ"דים או למקלטים, גם זאת מציאות בלתי סבירה ואנחנו לא מתכוונים להשלים איתה", הוסיף ליברמן. "אני מקווה שבחמאס יסיקו מסקנות ואם הם לא יסיקו מסקנות אז הם יצטרכו לשלם מחיר כבד".

השר בנט תקף את ליברמן וההחלטה להפסיק את הפצצות צה"ל ברצועה: "במשך שלושה חודשים אנחנו עדים לטרור אש של כאלף בלוני נפץ ותבערה על תושבי עוטף עזה, ורק בימים האחרונים תושבי הדרום ספגו כ-200 רקטות. בתזמון שנוח לו חמאס מכתיב שעכשיו הפסקת אש. אז שיהיה ברור, הפסקת אש בלי הפסקת טרור האש זאת לא הרתעה, זאת כניעה. אני ושרת המשפטים שקד נתנגד בקבינט לכל הפסקת אש שמאפשרת לחמאס להתחמש מחדש ומאפשרת לחמאס להמשיך לשגר בלוני אש לעבר תושבי הדרום. הגיע הזמן לפעול".

גם השר כץ המשיך באותו כיוון: ‏"ליברמן חייב להביא לקבינט הצעה לקביעת מדיניות ברורה מול עזה - מיטוט חמאס וחיסול הטרור או אי-פרדות מכל אחריות אזרחית ויצירת קו גבול עם הרתעה מלאה, כמו מול סוריה ולבנון. אין אופציה להמשיך במצב הקיים. זה לא הוגן כלפי תושבי עוטף עזה ופוגע בביטחון מדינת ישראל".

בשיחה עם ynet טענו מקורות ברצועת עזה שהפרחת בלוני ועפיפוני התבערה לא תיפסק באופן מיידי, אלא תופחת בהדרגתיות. "שיגור הבלונים לא ייעצר באופן מלא בפעם אחת אלא בצורה הדרגתית", אמרו. "אם בכל פעם, לדוגמה, הופרחו 50 בלונים - אז עכשיו יופרחו 20 בלונים, מחר 10 ומחרתיים פחות. זה ההסכם וזה מה שהוחלט בין הצדדים".

לדבריו, הסכמות דומות מול מצרים הושגו גם לאחר יום הנכבה, שיא קמפיין צעדת השיבה. "זה בדיוק כמו שהיה עם צעדת השיבה", אמר הגורם. "הייתה החלטה למתן אותה באופן הדרגתי. בהתחלה כל יום היו הפגנות ולאט-לאט זה הפך לפעם בשבוע, ובמקביל הפחתנו את כמות המפגינים והפעילויות".

הבוקר דיווחו הפלסטינים מפקד ביחידת הרקטות של גדודי חללי אל-אקצה (35) ובנו (13) נהרגו וכמה אחרים נפצעו בפיצוץ במבנה במערב העיר עזה. נראה כי הפיצוץ נבע מניסיון שלו לפרק נפל של צה"ל שהתפוצץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות