אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כעוף החול: שוק המחשבים חוזר לצמוח, לראשונה מזה שנים צילום: HP

כעוף החול: שוק המחשבים חוזר לצמוח, לראשונה מזה שנים

חברות המחקר IDC וגרטנר הציגו נתוני משלוחים שהראו צמיחה של כ-2% ברבעון השני - שיא של שש שנים במכירות המחשבים. לנובו ו-HP עדיין נלחמות על המקום הראשון בטבלה, כש-Dell מסתפקת במקום השלישי

15.07.2018, 14:49 | רפאל קאהאן

שוק המחשבים האישיים ממשיך לנסוק: לפי דו"חות שפרסמו גרטנר ו-IDC, חלה צמיחה של 2% ברבעון השני בשיעור משלוחי המחשבים החדשים. לפי גרטנר, נמכרו ברבעון זה 62.3 מיליון מחשבים ואילו לפי IDC עמד המספר על 62.1 מיליון יחידות - בשני המקרים מדובר בשיא של שש שנים, לאחר תקופה ארוכה של קיפאון יחסי.

קראו עוד בכלכליסט

המשלוחים אינם מעידים על עסקה שהושלמה ומתייחסים רק להעברת מחשבים לגורמי הפצה - אך הם מראים צמיחה בביקוש למוצרים אלה. שיטות החישוב של גרטנר ו-IDC שונות משום שהראשונה לא מתייחסת למשלוחי מחשבי הכרומבוק של גוגל ואילו האחרונה מתעלמת ממכירות מוצרי פרימיום כסדרת סרפס מבית מיקרוסופט. בפועל, יתכן שהמספרים בשטח אף גבוהים יותר.

מחשב EliteBook X360 של HP, צילום: יואב סטולר מחשב EliteBook X360 של HP | צילום: יואב סטולר מחשב EliteBook X360 של HP, צילום: יואב סטולר

החברות גם חלוקות ביניהן על צמרת הטבלה: לפי IDC, לנובו ביצעה שוב מהפך ועקפה את HP בשיעור המשלוחים, אולם IDC מעריכה שיריבתה האמריקאית עדיין ניצבת בראש הרשימה. ההבדלים במשלוחים שלהן עומדים, ככל הנראה, על עשיריות האחוז ו-Dell מסתפקת במקום השלישי. הצמיחה הזו היכתה את תחזיות האנליסטים, ואת התחזיות של החברות עצמן. לטענת החוקרים, השוק האמריקאי הוא שיאיץ את הביקוש ושמגמת הצמיחה תישמר גם בהמשך השנה.

האנליסט הראשי של גרטנר, מיקאקו קיטאגאווה, הסביר שמדובר ברכישות הארגוניות שהובילו את העליה. אך לדבריו ישנו סיכוי רב שהגידול הזה יתמתן ככל שהביקוש למחשבי ווינדוס 10 יתמלא. בארה"ב הגידול מתבסס על רכישות הסקטור הציבורי והחינוך - כיוון שמדובר בתקופה המסורתית שבמהלכה נסגרים תקציבי הרכישה. הזוכה הגדולה היא לנובו שנהנית מצמיחה שהיא המהירה ביותר שלה מאז שלהי 2014. עוד גורם שממשיך לתרום למכירות המחשבים הוא שוק הגיימינג, שצומח במהירות. בשנה האחרונה נראו מחשבי גיימינג זולים מבעבר, במחירים של 800-900 דולר בהשוואה למחירים של 1,500-2,000 דולר שהיו נפוצים בשוק בעבר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות