אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גורם צבאי בסוריה: ישראל תקפה ליד חלב צילום: איי פי

גורם צבאי בסוריה: ישראל תקפה ליד חלב

לפי סוכנות הידיעות הסורית הרשמית, ישראל תקפה יעד בשדה התעופה "אל-ניירב" הסמוך לחלב. לא היו נפגעים אך נגרם נזק: "האויב הציוני שב על ניסיונותיו הנואשים לתמוך בארגוני הטרור המובסים בדרעא ובקוניטרה, ותקף בטילים את אחד ממוצבינו הצבאיים"

15.07.2018, 23:47 | דניאל סלאמה, ynet
גורם צבאי רשמי בסוריה האשים הערב (יום א') את ישראל בתקיפת יעד בשדה התעופה "אל-ניירב" הסמוך לעיר חלב. לפי סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" אין נפגעים ונגרם נזק למקום.

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה הסורית נאמר כי "האויב הציוני שב על ניסיונותיו הנואשים לתמוך בארגוני הטרור המובסים בדרעא ובקוניטרה, ותקף באמצעות טילים את אחד ממוצבינו הצבאיים צפונית לשדה התעופה אל ניירב. נגרם נזק לרכוש בלבד".

נ"מ סורי בשמי דמשק לאחר תקיפת חיל האוויר (צילום ארכיון), צילום: אי פי איי נ"מ סורי בשמי דמשק לאחר תקיפת חיל האוויר (צילום ארכיון) | צילום: אי פי איי נ"מ סורי בשמי דמשק לאחר תקיפת חיל האוויר (צילום ארכיון), צילום: אי פי איי

ביום חמישי האחרון תקף צה"ל שלוש עמדות צבאיות בסוריה, בתגובה לחציית כלי טיס סורי בלתי מאויש שיירט צה"ל. ברשת אל ג'זירה דווח כי צה"ל תקף בעזרת מל"ט וכן מהקרקע אתר של חיזבאללה במחוז קוניטרה. בחודש שעבר דיווחה הטלוויזיה הסורית שישראל תקפה יעד סמוך לשדה התעופה הבינלאומי בדמשק. לפי הדיווח, שני טילים ישראליים נפלו באזור. המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם, הנמצא בלונדון, דיווח כי הטילים פגעו במחסני נשק של חיזבאללה שנמצאים סמוך לשדה. ברשתות החברתיות דיווחו שנצפתה באזור פעילות מטוסים איראנית בימים שקדמו לתקיפה. 

בחודשים האחרונים הותקפו כמה יעדים בסוריה. בחלק מהתקיפות הודתה ישראל כי היא האחראית. בחודש שעבר אישר גורם אמריקני ל-CNN כי ישראל היא שעומדת מאחורי התקיפה בליל 19 ביוני. המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם דיווח אז כי 52 אנשי מיליציות איראניות התומכות בצבא אסד נהרגו בתקיפה במחוז אל-הארי שבמזרח סוריה, לא הרחק מגבול עיראק. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בשבוע שעבר לכתבים לאחר פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין טרם צאתו ממוסקבה חזרה לישראל כי "במשך 40 שנה לא הייתה לנו כל בעיה עם משטר אסד. לא נורה כדור אחד ברמת גולן. בתחילה היינו מוטרדים מדאעש, אחר כך באו איראן וחיזבאללה והדבר הזה לא השתנה. אנחנו לא נקבל את איראן ליד הגבול שלנו או בכל מקום בסוריה". הוא הבהיר, בנוסף, כי ישראל לא תאפשר כניסת פליטים: "אנחנו נותנים להם סיוע הומניטרי".

הוא קיבל אחריות על תקיפת ישראל בעקבות חציית המל"ט שיירט צה"ל: "לא פחות חשובה היא העובדה שהדבר מקובל בצד הרוסי – אנחנו נפעל נגד מטרות של כל גורם שפועל נגדנו. אנו משתדלים לעשות זאת בתיאום מיטבי וישיר בין הצבאות הישראלי והרוסי. מדובר על חידוד המדיניות שלנו ביחס לסילוק האיראנים משטח סוריה". נתניהו ציין כי "נמנע את חימוש חיזבאללה בלבנון דרך סוריה ונקפיד הקפדה יתרה על הסכמי ההפרדה. אתמול קיבלנו לכך הדגמה בכך שהפלנו את כלי הטיס. הוא לא היה תוקפני, אבל הוא חדר לשטחנו. גם בלילה תקפנו בלילה עמדות של הצבא הסורי ואנחנו לא נקבל שום זליגות".

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין ידונו מחר בפסגה בהלסינקי בנעשה בסוריה. בשבוע שעבר דווח כי פוטין וטראמפ עשויים להגיע להסכם בפגישתם ביום שני על הצבת כוחות סוריים בגבול עם ישראל ברמת הגולן ואת העזיבה של כוחות איראניים וחיזבאללה מהאזור. רוסיה הסכימה לפי אותם דיווחים לדרישה הישראלית והאמריקנית כי כוחות שמגובים על-ידי איראן בדרום סוריה יורחקו מגבול ישראל ויוחלפו בכוחות הנאמנים למשטרו של הנשיא הסורי בשאר אסד. 

בינתיים ממשיכים חיילי צבא אסד במסע הכיבוש מחדש של כיסי ההתנגדות האחרונים בדרום המדינה. היום ירו מאות טילים לעבר אזור שבו מחזיקים עדיין המורדים בפרברי קוניטרה, קרוב לגבול עם ישראל - צעד המעיד על התקדמות נוספת ב"מלחמת הדרום" שמנהל המשטר הסורי בניסיון להשיב לעצמו את השליטה המלאה בדרום סוריה, אחרי שבתחילת החודש כמעט שהשלים את ההשתלטות על מחוז דרעא.

כוחות אסד אש כבדה לעבר אזור בצפון מחוז דרעא ולעבר פרברי קוניטרה. המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם, ארגון שמושבו בלונדון ושמסתייע ברשת פעילים המוסרים מסוריה דיווחים הנחשבים אמינים למדי, דיווח כי כוחות אסד ירו יותר מ-800 טילים לעבר האזור שבין צפון דרעא לקוניטרה, כארבעה קילומטרים מגבול רמת הגולן. לדברי הארגון, כוחות אסד התקדמו בכפר מסחרה שבפרברי קוניטרה, והמורדים השיבו שם מלחמה. בקרבות העזים, כך מסר הארגון, נהרגו כמה לוחמים מתומכי אסד. גם במחנה אסד הודו כי יש הרוגים בקרב נאמניו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות