אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועץ האסטרטגי עובד יחזקאל: "כשגיליתי את מקור הכספים אמרתי לפאינה שצריך להפסיק" צילום: ענר גרין

היועץ האסטרטגי עובד יחזקאל: "כשגיליתי את מקור הכספים אמרתי לפאינה שצריך להפסיק"

מזכיר הממשלה לשעבר העיד בביהמ"ש כי קישר בין יועץ התקשורת רונן צור לפאינה קירשנבאום כדי לשפר את תדמיתה. סגנית שר הפנים לשעבר נאשמת בעבירות שחיתות ושוחד במסגרת פרשת ישראל ביתנו

16.07.2018, 14:11 | נעמי צורף
הבוקר (ב') נמשך שלב ההוכחות במשפטה של סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום, הנאשמת במספר עבירות שחיתות במסגרת פרשת ישראל ביתנו. בדיון שמתקיים בבית המשפט מול השופט ירון לוי, העיד היועץ האסטרטגי עובד יחקאל, מזכיר הממשלה לשעבר, על השירות שקיבלה פאינה מטעם חברת ת.א.ר.א שבבעלותו העוסקת בייעוץ אסטרטגי. בתחילה יחזקאל נעצר גם הוא כחשוד בפרשה, אך בהמשך התיק נגדו נסגר.

"פאינה הייתה כתובת מאוד רצויה וראויה לתקציבים קואליציונים, פנינו אליה כמו אל גורמים אחרים כדי לסייע ולקדם אינטרסים ציבוריים בלבד", תאר יחזקאל בעדותו. "פנינו לפאינה כדי להעביר תקציבים קואליציונים, מדובר בכספים תקינים, כל עוד הם תורמים לאינטרסים ציבוריים. אין שחקן במרחב החברתי שלא נזקק למשאבים כדי למצב את עצמו. בעבר זה היה יותר איזור פילנתרופי, היום זה יותר עניין של ניהול אפקטיבי של תקציבים".

על פי כתב האישום, במהלך 2013 החלה קירשנבאום להיפגש עם יחזקאל ולהיוועץ בו בעניינים הנוגעים למיצוב מעמדה הציבורי בכלל ובאמצעי התקשורת בפרט. בשלב מסוים סבר יחזקאל כי עליה לתת דגש לתחום יחסי הציבור. על כן צור הצטרף אליו לפגישות הייעוץ.

עובד יחזקאל, צילום: אלכס קולומויסקי עובד יחזקאל | צילום: אלכס קולומויסקי עובד יחזקאל, צילום: אלכס קולומויסקי

יחזקאל תאר בעדותו כי "בשלב מסויים אנחנו מתחילים לדבר איך אפשר לשפר את המיצוב הציבורי של פאינה, היא הייתה כוח פוליטי עולה, אני רוצה להזכיר שאנחנו מתייחסים לפאינה שלפני החקירה וההתפתחויות, אז היא הייתה דמות ציבורית לגיטימית. התחילו שיחות איך נכון לעשות את זה - באיזה נושאים נכון להתמקד, איך לפתח נוכחות כדי ליצור בולטות. פוליטיקאי עומד לבחינה אחת לשנתיים וחצי אצלנו, אני אומר לה שעיקר המאמץ הוא לדעתי יחסי ציבור ופחות אסטרטגיה. בפוליטיקה הישראלית יש מפלגות דיקטטוקה ומפלגות פריימריז , פאינה משתייכת לסוג הראשון ובכל מקרה, ככל שהמיצוב הציבורי שלך גבוה יותר, יש לך סיכוי גבוה יותר למקום גבוה ברשימה".

יחזקאל סיפר כי בהמשך הציע לקירשנבאום להיפגש עם יועץ התקשורת עם רונן צור, כיוון שהוא בקיא מאוד במערך הפוליטי והוא יכול היה להיות לה לעזר רב. "בשלב מסוים פאינה שואלת אם אפשר להפוך את השירות הזה לשירות מקצועי, אנחנו אומרים שנוכל לתת את זה רק אם זה גלוי מסודר בחוזה ויש לו מקור מימון. היא אומרת לנו שאין לה מקור מימון אז אנחנו מפסיקים את הפגישות. לאחר מספר שבועות היא אמרה שנמצא מקור תקציבי ואפשר להתקדם. אני שואל האם המקור התקציבי תקין פוליטי ואני מקבל תשובה שכן. היא ואמרת שהיא תתקשר עם רונן צור ואנחנו נהיה ספק משנה שלו, זו פרקטיקה נהוגה. מדובר בהתקשרות של 20 אלף שקל בהם אנחנו נקבל 7,000 שקל והיתר ילך ליחסי ציבור".

יחזקאל אמר שכאשר גילה את מקור הכספים הוא הופתע מאוד "אמרתי גם לרונן וגם לפאינה שאני חושב שצריך להפסיק. ביקשתי להחזיר את כל הכסף, בהמשך החזרנו רק כסף עתידי ולא את הכסף עבור השירות שכבר כן ניתן. פאינה אמרה שהיא מבינה את זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות