אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל יאפשר לבנקים לבצע רכישה עצמית של מניות

בנק ישראל יאפשר לבנקים לבצע רכישה עצמית של מניות

בשוק מעריכים שבנק ישראל יוזם את השינוי בחוק על רקע אישור נקודתי שנתנה המפקחת על הבנקים חדוה בר לבנק לאומי לבצע רכישה עצמית בסכום של 700 מיליון שקל - ובעקבות פניה של בנקים נוספים לבצע מהלך דומה

16.07.2018, 13:47 | רחלי בינדמן

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

בנק ישראל פותח לבנקים את אפשרות הרכישה העצמית: הפיקוח על הבנקים פרסם היום (ב') טיוטת הוראה בנושא ("רכישה עצמית על ידי תאגידים בנקאיים"), לפיה יותר לבנקים לרכוש מניות שלהם אם יעמדו בתנאים שייקבעו בחוק.  

קראו עוד בכלכליסט

ההוראה הקיימת אוסרת על הבנקים לרכוש את מניותיהם למעט במקרים חריגים - בניגוד לחברות ציבוריות, שלפי חוק החברות רשאיות לבצע רכישות שכאלה.

בשוק מעריכים כי הפיקוח על הבנקים מפרסם את הטיוטה ואת השינוי המתוכנן בחק על רקע אישור נקודתי שנתנה המפקחת על הבנקים חדוה בר לבנק לאומי לבצע רכישה עצמית של מניות שלו בהיקף של 700 מיליון שקל - ובעקבות פניה של בנקים נוספים לבצע מהלך דומה.

רכישה עצמית היא פעולה שבה תאגיד רוכש מניות שהונפקו על ידו, ובכך מצמצם את כמות המניות המוחזקת בידי הציבור - צמצום הגורר עליית ערך במניות שנותרו בידי הציבור. לרכישה עצמית ולחלוקת דיבידנד השפעה דומה על הון התאגיד, אולם בשונה מדיבידנד, רכישה עצמית היא פעולה נקודתית שלא כוללת התחייבות קבועה ולטווח ארוך (בניגוד לדיבידנד קבוע). 

הפיקוח על הבנקים מציב תנאים מחייבים לביצוע רכישה עצמית כאמור, הדומים למקובל במדינות שונות בעולם. בין היתר נקבע שכל רכישה נדרשת להתבסס על תוכנית רכישה עצמית שמציג הבנק מראש ומקבלת אישור מהפיקוח על הבנקים; התוכנית תאושר על ידי דירקטוריון הבנק וסכום הרכישה לא יעלה על 5% מהון המניות שלו; הצעות הרכישה לא יופנו או יתמקדו בקבוצה מסוימת של בעלי מניות.

כמו כן נדרש מנגנון הגנת "נמל מבטחים" שאותה פרסמה הרשות לניירות ערך או מנגנון שקול אחר שיאפשר הגנה מפני שימוש במידע פנים (והגנה משפטית מפני שימוש בטענת מידע פנים). מדובר למעשה במנגנון שמפריד בין ביצוע הרכישות לבין הפעילות העסקית של הבנק, כך שלא יתקיים חשד לפיו רכישה כלשהי נעשתה זמן קצר לפני הודעה מהותית שיפרסם הבנק. 

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, אמרה בעניין זה: "החלטנו לעדכן את הוראת הפיקוח על הבנקים בנושא לאחר שהבנקים בישראל הגיעו ליעדי הלימות ההון שקבענו ואף מעבר להם, ולנוכח העובדה שרכישה עצמית של מניות בקרב בנקים מקובלת בעולם. אנו ערים לכך שמשקיעים רבים רואים חשיבות במתן אפשרות לחברה לרכוש את מניותיה, כאמצעי המהווה תחליף לחלוקת דיבידנד. על רקע השינוי הבנקים יוכלו לעשות שימוש ברווחיהם בצורה מגוונת יותר- למתן אשראי והרחבת הפעילות, לחלוקת דיבידנד ולרכישה עצמית של מניות".

המפקחת על הבנקים חדוה בר המפקחת על הבנקים חדוה בר המפקחת על הבנקים חדוה בר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות