אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוטין לצד טראמפ: סיכמנו להבטיח את גבול ישראל-סוריה צילום: Markus Schreiber

פוטין לצד טראמפ: סיכמנו להבטיח את גבול ישראל-סוריה

פסגת הלסינקי: נשיאי ארה"ב ורוסיה נועדו יותר משלוש שעות, ופוטין סיפר כי טראמפ הקדיש תשומת לב מיוחדת לביטחון ישראל. "לא חיבלנו בבחירות בארה"ב ולעולם לא נעשה זאת", התעקש, וטראמפ יישר קו: "לא הייתה קנוניה. החקירה היא אסון לארצנו". פוטין: "אין סיבה ליחסים הגרועים, המלחמה הקרה נגמרה". טראמפ: "שני הצדדים אשמים, זמן לעשות דברים גדולים יחד"

16.07.2018, 18:40 | ynet

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייצבו הערב (ב') למסיבת עיתונאים משותפת לראשונה אי פעם, בתום ועידת הפסגה שלהם בהלסינקי. בפתח מסיבת העיתונאים אמר פוטין כי בשיחותיהם היום הקדיש טראמפ תשומת לב מיוחדת לביטחון ישראל. פוטין אמר כי הוא וטראמפ סיכמו להבטיח את גבולה של ישראל עם סוריה בהתאם להסכמי הפסקת האש מ-1974. הנשיא האמריקאי הוסיף אחר כך כי רוסיה וארה"ב עובדות יחד כדי להבטיח את ביטחונה של ישראל. ההערכה לפני פגישתם של השניים הייתה שהם ידונו לעומק בין השאר בגרעין האיראני ובנוכחות האיראנית בסוריה, שמטרידה מאוד את הממשלה בירושלים.

קראו עוד בכלכליסט

לפני מסיבת העיתונאים ערכו פוטין וטראמפ פגישה בארבע עיניים שנמשכה יותר משעתיים, אף שהייתה אמורה להימשך שעה וחצי בלבד. אחר כך הצטרפו אליהם יועציהם, והצדדים קיימו פגישה מורחבת שנמשכה יותר משעה. בין לבין הספיק טראמפ לומר לעיתונאים שפגישתו עם פוטין הייתה "התחלה טובה מאוד".

ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ במסיבת העיתונאים בהלסינקי , צילום: Markus Schreiber ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ במסיבת העיתונאים בהלסינקי | צילום: Markus Schreiber ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ במסיבת העיתונאים בהלסינקי , צילום: Markus Schreiber

אחרי הפגישות, בתחילת מסיבת העיתונאים, אמר פוטין כי השיחות בין השניים היום היו כנות ומועילות וכי הן התנהלו כמו פגישות עסקים. פוטין אמר כי התקופה הנוכחית היא תקופה קשה ביחסים בין וושינגטון למוסקבה, והוסיף כי אין סיבה שהיחסים בין השתיים יהיו קשים, משום שהמלחמה הקרה הסתיימה. "אנחנו יכולים להתמודד עם אתגרים כמו טרור והבעיות הכלכליות בעולם", הצהיר. "השיחות משקפות את הרצון שלנו להחזיר את האמון. אני מאמין שחשוב שנתחיל בדיאלוג בעניין מאזן הנשק הגרעיני. הצגנו כמה הצעות קונקרטיות בעניין הבקרה על הנשק, ואנחנו מאמינים שאנחנו צריכים לפעול להרחבתה של אמנת סטארט (האמנה להפחתת נשק גרעיני בין רוסיה לארה"ב)".

פוטין הודה כי בשיחות ניכר ששני המנהיגים אינם רואים עין בעין בכל הסוגיות, אך הוסיף כי קיימים כל התנאים לשיתוף פעולה יעיל של רוסיה עם ארה"ב בסוריה. פוטין סיפר כי טראמפ הקדיש תשומת לב מיוחדת לביטחונה של ישראל. 

ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ בפגישה בהלסינקי , צילום: רויטרס ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ בפגישה בהלסינקי | צילום: רויטרס ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ בפגישה בהלסינקי , צילום: רויטרס

פוטין סיפר כי טראמפ הקדיש תשומת לב מיוחדת לביטחונה של ישראל. פוטין החמיא לטראמפ ואמר כי ההתקדמות בחצי האי קוריאה הושגה במידה רבה הודות למעורבותו של טראמפ. על פרישתה של וושינגטון מהסכם הגרעין עם איראן אמר הנשיא הרוסי: "וושינגטון יודעת מה דעתנו בעניין הזה". הוא סיפר כי דן עם טראמפ גם בהאשמות של סוכנויות המודיעין בארה"ב שלפיהן רוסיה חיבלה במערכת הבחירות בארה"ב והתערבה בה בחשאי

פוטין שב וטען כי רוסיה מעולם לא התערבה במערכת הבחירות האמריקאיות, והדגיש כי היא לעולם לא תתערב בבחירות בארה"ב. הוא אף אמר כי מוסקבה מוכנה לשיתוף פעולה מודיעיני עם ארה"ב בנוגע לטרור ולאיומים בתחום הסייבר. "אנחנו מרוצים מהשיחות", אמר פוטין. "היו לנו שיחות טובות, ואני מקווה שעכשיו אנחנו מבינים זה את זה טוב יותר. לא יכולנו לפתור את כל הבעיות, אבל עשינו צעד ראשון".

טראמפ דיבר אחרי פוטין ואמר כי לשניים היה דיאלוג פורה למדי וכי השיחות התנהלו היטב. "דיפלומטיה וקיום יחסים עדיפים על סכסוך ועוינות", אמר טראמפ. "עלינו למצוא דרכים לשתף פעולה. מערכת היחסים שלנו השתנתה. הדיאלוג הבונה עם רוסיה סולל דרכים חדשות לשלום". טראמפ אישר גם הוא כי דיבר עם פוטין על סוגיית ההתערבות הרוסית בבחירות, ואמר כי השניים דנו בעניין זה לאורך חלק גדול מהשיחה שלהם. "הפגישה היום היא ההתחלה של תהליך ארוך יותר, עם דיאלוג עמוק עם רוסיה. היה לנו יום בונה מאוד בכמה השעות שהעברנו יחד. סיכמנו להמשיך בשיחות בעתיד. פוטין הוא יריב טוב, וזו מחמאה".

טראמפ, שטען לאורך כל הדרך כי רוסיה לא התערבה לטובתו בבחירות ודחה גם את קביעותיהן של סוכנויות המודיעין האמריקניות בעניין, נמנע מלומר במסיבת העיתונאים שהייתה התערבות מצד רוסיה ונמנע מגינוי למוסקבה בעניין זה. במקום זאת אמר כי החקירה האמריקנית בעניין ההתערבות הרוסית היא "אסון לארצנו", וטען כי לא הייתה שום קנוניה בבחירות. הוא הוסיף כי נבחר לנשיא לא בזכות רוסיה אלא בזכות קמפיין מבריק: "ניצחתי את הילרי קלינטון בקלות".

כשאחד הכתבים שאל את טראמפ אם הוא מוכן לגנות את ההתערבות לכאורה של רוסיה בבחירות טראמפ נמנע מכך ואמר שהוא לא רואה שום סיבה לכך שרוסיה תתערב בבחירות האמריקניות. כשפוטין נשאל על ידי עיתונאי אם בבחירות ב-2016 רצה שטראמפ ינצח השיב: "כן, זה מה שרציתי".

פוטין ביקש מהכתבים שהפנו אליו שאלות להציג לו עובדה אחת שמוכיחה את התערבות רוסיה בבחירות, ואמר כי ההאשמות הן "שטויות גמורות". כשנשאל על הגשת כתבי האישום בסוף השבוע בארה"ב נגד 12 אנשי כוחות הביטחון הרוסיים בגין פרשת ההתערבות בבחירות אמר פוטין כי לא ידוע לו דבר בעניין, וכי אם התובע המיוחד מולר, שחוקר את הבקשה, יבקש מרוסיה באופן רשמי לתשאל את החשודים – מוסקבה תסכים, אבל בתמורה תדרוש לחקור גורמים אמריקניים רשמיים שרוסיה חושדים כי ביצעו מעשים בלתי חוקיים נגדה. טראמפ כינה את הצעתו של פוטין לעזור בחקירה "נהדרת".

על היחסים עם רוסיה, שאותם הגדיר ביחסים "הגרועים ביותר אי פעם", אמר טראמפ: "כולנו אשמים. שני הצדדים אחראים ליחסים בין המדינות. עכשיו יש לנו זמן לעשות דברים גדולים יחד עם רוסיה". פוטין נשאל על-ידי אחד הכתבים אם לדעתו ארה"ב היא מדינה דמוקרטית, והשיב בחיוב. 

במהלך מסיבת העיתונאים העניק פוטין לטראמפ כדור רגל. רוסיה סיימה אתמול את אירוח המונדיאל, וארה"ב תארח את המונדיאל של שנת 2026 עם קנדה ומקסיקו.

מחמאות הדדיות

בצהריים, לפני שנכנסו לחדר כדי לשוחח הרחק מעיני הכתבים, התייצבו טראמפ ופוטין מול הצלמות. במעמד זה פנה פוטין לטראמפ ואמר: "תודה שהגעת אדוני הנשיא, אנחנו בקשר רציף ואנחנו מדברים בטלפון. זה הזמן לדבר על היחסים שלנו, על הקשיים ועל הסוגיות הרבות בעולם שמעסיקות אותנו". טראמפ מצדו החמיא לפוטין על אירוח המונדיאל ברוסיה ואמר כי הטורניר היה "אחד הטובים אי פעם". אחר כך הוסיף: "יש לנו דברים לדבר עליהם, נדבר על הכול - מסחר, צבא, טילים, נדבר קצת על סין ועל החבר המשותף שלנו (נשיא סין) שי".

"יש לנו הזדמנויות אדירות כשתי מדינות", אמר טראמפ לפוטין בצהריים. "לא הסתדרנו כל כך טוב בשנים האחרונות, לא הייתי כאן הרבה זמן אבל אני חושב שתהיה לנו מערכת יחסים נהדרת. אמרתי גם במהלך הקמפיין שלהסתדר עם רוסיה זה דבר טוב ולא דבר רע. אני חושב שהעולם רוצה לראות אותנו מסתדרים. אנחנו שתי המעצמות הגרעיניות הגדולות, יש לנו 90% מהכוח הגרעיני, זה לא דבר טוב, זה דבר רע, וצריך לעשות משהו בקשר לזה".

טראמפ ופוטין היו אמורים להתחיל את פגישתם בשעה 13:20 (שעון ישראל), אולם פוטין נחת בהלסינקי רק בסביבות השעה 13:00 - בכ-40 דקות איחור - מה שגרר דחייה של הפגישה עד לסביבת השעה 14:00. בתכנון המקורי נקבעה לטראמפ ולפוטין פגישה בארבע עיניים שתימשך כשעה וחצי, ואחר כך היו אמורים להצטרף אליהם היועצים לפגישה מורחבת שתימשך שעתיים נוספות. בין הנושאים שבהם היו אמורים השניים לדון: צמצום הנשק הגרעיני בשתי המדינות, הסנקציות האמריקאיות והאירופיות על רוסיה בעקבות פלישתה לאוקראינה והתערבותה במלחמה שם, המעורבות הרוסית במלחמה בסוריה, הגרעין האיראני, צפון קוריאה והמעורבות הרוסית בבחירות בארה"ב.

שני הצדדים ניצלו את השעות שלפני הפסגה כדי להנמיך את הציפיות. "זו לא פסגה, אלא שיחה", אמר אמש שגריר ארה"ב במוסקבה ג'ון האנטסמן. טראמפ אמר לפני המראתו לפינלנד כי הוא "נוסע עם ציפיות נמוכות, לא עם ציפיות גבוהות". לדבריו, "אני לא יודע מה יקרה, אבל אני יודע מה אני אבקש". הבוקר מתח דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב ביקורת על מדיניות החוץ של הממשל האמריקאי הנוכחי. לדבריו, אמירותיו האחרונות של טראמפ בעניין רוסיה הן "דוגמה שערורייתית לתחרות חסרת מצפון", והן "מדאיגות את מוסקבה".

טראמפ, מצידו, כתב הבוקר בחשבון הטוויטר שלו כי "היחסים שלנו עם רוסיה מעולם לא היו גרועים יותר, וזאת הודות לשנים רבות של טיפשות אמריקנית, וכעת הודות לציד המכשפות המושחת". מאז בחירתו של טראמפ לנשיא נפגשו הוא ופוטין רק לזמן קצר, בשולי ועידות פסגה רחבות יותר. היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון אמר בריאיון לרשת ABC כי ארה"ב "לא בונה על תוצאות ממשיות כלשהן מהמפגש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות