אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אימון מתקדם: הכאב הטוב בשריר צילום: שאטרסטוק

אימון מתקדם: הכאב הטוב בשריר

הכאבים לאחר אימון הם חלק חשוב מחיזוק השרירים ועדיף להתאושש מהם ללא תרופות אנטי־דלקתיות

17.07.2018, 08:28 | ארי תדהר

רובנו עושים אימון כדי להתחזק. אך בשלב הראשון האימון דווקא מחליש אותנו. הוא גורם למיקרו־קרעים בשרירים ובגידים המניעים תהליך דלקתי ונפיחות. על פי מחקרים זהו הגורם לחלק מהכאב שאנו חשים לאחר אימון.

זה אולי נשמע מוזר, אבל למעשה המנוחה וההתאוששות מאימון שהיה מספיק מאתגר, הן אלו שגורמות לנו לחזור חזקים יותר לאימון הבא. אולי איננו אמורים לעשות כל מה שביכולתנו כדי להפחית את הכאב, אלא דווקא לקבל אותו, כחלק מתהליך השיפור וההתחזקות שלנו כספורטאים.

הדעה שמקורם של הכאבים הללו הוא בהצטברות של חומצה לקטית בשרירים כבר הופרכה מזמן. חוקרים רבים מתחום הפיזיולוגיה ורפואת הספורט סבורים שאין לראות בכאב ובתהליך דלקתי משהו רע, אלא לקבלו כחלק בלתי נפרד ואף הכרחי מתהליך חיזוק השריר והסתגלות לעומס האימונים.

כאב אחרי אימון מאתגר. לחבק אותו ולא להלחם בו, צילום:  שאטרסטוק כאב אחרי אימון מאתגר. לחבק אותו ולא להלחם בו | צילום: שאטרסטוק כאב אחרי אימון מאתגר. לחבק אותו ולא להלחם בו, צילום:  שאטרסטוק

הדרכים המקובלות להתאוששות בעבר היו מניעה או הפחתה של התהליך הדלקתי. לפי המחקרים האחרונים, אסטרטגיית התאוששות כזו מונעת את תהליך הבנייה המלא של השריר, גורמת להצטלקות ברקמות השרירים ולפציעות כתוצאה מכך.

ההמלצות החדשות הן להימנע מתרופות אנטי־דלקתיות כי הן פוגעות בתהליך השיקום של השריר.

להאצת תהליך ההתאוששות ניתן להיעזר במסאז’ או בגליל עיסוי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות