אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הונג קונג: פלטפורמת מימון סחר תקצץ בניירת ובהונאות צילום: שאטרסטוק

הונג קונג: פלטפורמת מימון סחר תקצץ בניירת ובהונאות

המערכת מבוססת הבלוקצ'יין תרחיב אפשרויות של עסקים קטנים שעד כה הסתפקו בגישה מוגבלת לשירותים בנקאיים. בנק HSBC ו־20 בנקים נוספים ישתפו פעולה עם היוזמה הממשלתית שהיא מהראשונות מסוגה, ויהיו בעליה של הפלטפורמה

17.07.2018, 08:16 | דון ויינלנד, פייננשל טיימס

בחודש הבא תחל לפעול פלטפורמת מימון הסחר מבוססת הבלוקצ'יין של הרשות המוניטרית בהונג קונג, המתפקדת כבנק המרכזי דה פקטו של עיר המדינה. הפלטפורמה תחבר בין 21 בנקים, בהם HSBC וסטנדרד צ'רטרד הבריטיים.

קראו עוד בכלכליסט

המערכת פותחה על ידי חברת האחזקות הסינית פינג אן. השקתה תהיה אחד הפרויקטים הממשלתיים הראשונים והגדולים ביותר לשדרוג תעשיית מימון הסחר העולמי, ששווייה 9 טריליון דולר. "במקום בנקים פרטיים המנסים לעשות זאת, ישנו הרגולטור שיאחד בין כל הבנקים", אמרה ג'סיקה טאן, סגנית מנכ"ל פינג אן.

מטה HSBC בהונג קונג, צילום: שאטרסטוק מטה HSBC בהונג קונג | צילום: שאטרסטוק מטה HSBC בהונג קונג, צילום: שאטרסטוק

השימוש בבלוקצ'יין צפוי לקצץ בזמן ובניירת הכרוכים בשגרת מימון הסחר ובעסקאות מימון שרשראות אספקה. זאת, משום שהפלטפורמה תאפשר אימות מהיר יותר של כל שלב בהליך המורכב ותאשר את אמינות הצדדים המעורבים. חלק מהעסקאות שעד כה נדרשו שבועיים להשלמתן, יוכלו להסתיים בתוך יום אחד בלבד.

בנוסף, הודות לפלטפורמת מימון הסחר יהיה קל יותר לזהות הונאות. לעתים קרובות חברות מבקשות מהבנקים מימון גבוה מהנדרש למימון העסקה. מרגע שהמסחר יבוצע על ידי בלוקצ'יין, כל הצדדים יוכלו לראות את גובה המימון הנדרש ולצמצם את האפשרות להשיג כספים עודפים.

כיום קיימים כמה בנקים פרטיים המפתחים מערכות מימון סחר מבוססות בלוקצ'יין. בחודש מאי הודיע בנק HSBC כי השלים את עסקת מימון הסחר המסחרי באמצעות בלוקצ'יין, הראשונה בעולם. גם דויטשה בנק הגרמני וראבובנק ההולנדי איחדו כוחות במטרה להשיק פעילויות מסחריות דומות.

הבנקים שישתפו פעולה עם הרגולטור ההונג־קונגי יהיו בעליה של הפלטפורמה החדשה. עד כה אישרו 21 בנקים את השתתפותם בפרויקט, אך ייתכן כי בנקים נוספים יצטרפו בהמשך.

וואן־קונקט, חברת הפינטק של פינג אן שפיתחה את פלטפורמת מימון המסחר ההונג־קונגית, השתמשה בטכנולוגיות שכבר נבחנו בסין. על פי טאן, אחת התכונות המרכזיות של הפלטפורמה היא מתן האפשרות לחברות קטנות לשפר את גישתן למסחר ומימון שרשרות אספקה.

כיום, בנקים ברחבי העולם דוחים פעמים רבות את גישתן של חברות קטנות לשירותים בנקאיים. זאת בגלל זינוק בעלויות של בדיקות הנאותות הנדרשות בעת החתמת לקוחות חדשים. הטכנולוגיות של וואן־קונקט מסוגלות לחלץ טווח רחב של מידע על אודות חברות במחיר נמוך, זאת כדי לאמוד לקוחות פוטנציאליים. כך, תוכל פלטפורמת מימון הסחר לקבל יותר עסקים קטנים.

בעבר התמקדו עסקיה של וואן־קונקט בשוק הסיני. עם זאת, בראשית 2018 היא פתחה שלוחה בסינגפור, וכעת החברה מעסיקה יותר מ־100 עובדים מחוץ לסין.

בלוקצ'יין היא הטכנולוגיה הניצבת בבסיס מטבעות קריפטוגרפיים כמו ביטקוין. במקום להשתמש בהליך סליקה מרכזי, טכנולוגיית הבלוקצ'יין רותמת אלפי צמתי מחשוב פרטניים על מנת לאמת עסקאות, מה שהופך את המערכת למוגנת כמעט באופן הרמטי מפני פריצות סייבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות