אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי דורש מ-Airbnb להציג מחירים אמיתיים ללא טריקים צילום: שאטרסטוק

האיחוד האירופי דורש מ-Airbnb להציג מחירים אמיתיים ללא טריקים

נציבות הצדק, הצרכנים והשוויון המגדרי באיחוד טוענת שענקית שיתוף הדירות מציגה מחירים באופן מטעה ומבלבל. החברה נדרשת לבצע רפורמה במדיניות שלה, או שתהיה חשופה לקנסות וסנקציות

17.07.2018, 10:07 | עומר כביר
האיחוד האירופי דורש מ-Airbnb לשנות את תנאי השימוש שלה ולהציג את המחירים באתר בצורה שקופה יותר, או להתמודד עם מהלכי אכיפה רגולטוריים.

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה שפרסמה של נציבת הצדק, הצרכנים והשיוויון המגדרי של האיחוד, ורה ג'ורובה, נטען שאופן הצגת המחירים וחלק מתנאי השימוש של שירות השכרת הדירות לא תואמים רגולציות והוראות שונים של האיחוד האירופי.

כך, למשל, נדרשת Airbnb לשנות את אופן הצגת המחירים בתוצאות החיפוש כך שיוצג למשתמשים המחיר הסופי והמלא, כולל התשלום בעבור ניקיון והעמלות שגובה Airbnb. במקרים שבהם לא ניתן להציג מחיר סופי מראש נדרשת החברה להודיע ברור שעלולים להתווסף אליו עמלות. ג'ורובה מתייחסת לנוהג ידוע של Airbnb, שמציגה בתוצאות החיפוש את המחיר נטו ללילה. רק כשנכנס המשתמש לרשומה עצמה מוצג המחיר המלא, שיכול להיות גבוה בכמה עשרות דולרים.

אפליקציית Airbnb, צילום: שאטרסטוק אפליקציית Airbnb | צילום: שאטרסטוק אפליקציית Airbnb, צילום: שאטרסטוק

עוד נדרשת Airbnb להבהיר מתי נכס מוצע להשכרה מטעם מארח פרטי ומתי מטעם גורם מקצועי. זאת, מכיוון שכללי הגנת הצרכן והזכויות שמגיעות לו שונים בכל אחד מהמקרים.

הנציבה גם מבקשת מהחברה לשנות סעיפים בתנאי השימוש שלה שסותרים את חוקי האיחוד. בין השאר מצוין ש-Airbnb לא יכולה להטעות לקוחות באמצעות פנייה לבית משפט במדינה שבה אינם מתגוררים; שאסור לה לשלול מצרכנים את זכותם הבסיסית לתבוע מארחים במקרה של נזק לגוף או לרכוש; ושמדיניות ההחזרים של החברה צריכה להיות ברורה ושאסור לה לשלול מצרכנים את זכותם לפנות לסעדים משפטיים.

אולטימטום לפני ענישה

Airbnb נדרשת להגיש עד סוף אוגוסט פתרונות מפורטים לסוגיות שהעלתה הנציבה. במידה שהפתרונות המוצעים לא יענו על הדרישות עתידים רשויות האיחוד ונציגי Airbnb להיפגש בספטמבר בניסיון ללבן את הדברים. אם הצעות החברה לא ישביעו את רצון הנציבה, יוכלו הרשויות לנקוט בצעדי אכיפה נגד החברה.

עם זאת, הסמכויות של נציבת הצרכנים נחשבות למוגבלות יחסית, בוודאי ביחס לאלו של עמיתתה, נציבת התחרותיות מרגרט וסטאגר, שיכולה להטיל (ואכן הטילה) קנסות של מיליארדי דולרים על חברות שהפרו חוקי הגבלים עסקיים.

"יותר ויותר צרכנים מזמינים את החופשה שלהם ברשת, והתחום הזה הוליד הזדמנויות רבות", אמרה ג'ורובה בהודעה לעיתונות. "אבל פופולריות היא לא תירוץ לאי-ציות לכלל הצרכנות של האיחוד האירופי. צרכנים חייבים להבין בקלות בעבור מה וכמה הם ישלמו ולזכות לכללים הוגנים במקרה של ביטול. אני מצפה ש-Airbnb תגיב במהרה עם הפתרונות הנכונים".

מ-Airbnb נמסר בתגובה לבלומברג: "אנחנו מתייחסים לנושא ברצינות ומחויבים לשקיפות גדולה ככל האפשר מול הקהילה שלנו. אורחים מיודעים לגבי כל התשלומים, כולל עמלות שירות ומסים, לפני אישור החלטתם לבצע הזמנה. נעבוד עם הרשויות כדי לחדד את הנקודות שהועלו".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות