אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קנס היסטורי לגוגל: תשלם 5.1 מיליארד דולר באירופה צילום: רויטרס

קנס היסטורי לגוגל: תשלם 5.1 מיליארד דולר באירופה

ענקית הטכנולוגיה תידרש לשלם את הקנס הגדול בתולדותיה באשמת התנהלות מונופוליסטית בתחומי מערכות ההפעלה למובייל; החברה כבר נקנסה בעבר באיחוד ב-2.7 מיליארד דולר בשל הטיית תוצאות חיפוש, ומתנהלת נגדה חקירה נוספת בחשד לבריונות בשוק הפרסום המקוון

18.07.2018, 11:23 | עומר כביר
האיחוד האירופי הטיל על גוגל קנס עתק היסטורי בסך 4.34 מיליארד יורו (כ-5.1 מיליארד דולר) בעקבות ניצול לרעה של מעמדה של החברה בתחום מערכות ההפעלה לסלולר.

קראו עוד בכלכליסט

הקנס הצפוי יוטל על גוגל במסגרת אחת משלוש החקירות המרכזיות שנציבת התחרותיות של האיחוד, מרגרט וסטאגר, מובילה נגד ענקית הטכנולוגיה, ויהיה השני שמוטל על החברה. הקנס הראשון, בסך 2.7 מיליארד דולר, הוטל על גוגל ביוני שעבר לאחר שקבעה וסטאגר שהחברה שינתה את תוצאות החיפוש שלה כדי להבדיל תוצאות משירותים שלה על חשבון שירותים מתחרים דוגמת yelp.

החקירה השלישית קשורה לפלטפורמת הפרסום AdSense ומתמקדת בחוזים שבין 2006 ל-2009 מנעו מאתרים שמציגים את הפרסומות של גוגל להציג פרסומות מפלטפורמות מתחרות, ומאז 2009 מגבילים את האופן שבו ניתן להציג פרסומות אלו. החלטה בחקירה זו צפויה להתקבל בחודשים הקרובים.

מרגרט וסטאגר, צילום: אי פי איי מרגרט וסטאגר | צילום: אי פי איי מרגרט וסטאגר, צילום: אי פי איי

החקירה בסוגיית אנדרואיד מתמקדת במדיניות של גוגל לחייב יצרניות מכשירים להתקין מראש יישומים של גוגל להפוך את מנוע החיפוש של החברה לברירת המחדל במכשיר. לתפיסת האיחוד, מדובר בהתנהלות שמציבה בפני חברות כמו סמסונג ו-LG ברירה אנטי-תחרותית: להתקין את היישומים של גוגל או לאבד גישה לחנות האפליקציות פליי.

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ

לטענת וסטאגר, נוהל זה מבצר את הדומיננטיות של גוגל ברשת, והפסיקה העתידית שלה צפויה לאסור על החברה להמשיך להפעיל אותו. לחילופין, ייתכן שגוגל תחויב לספק לצרכנים דרך קלה להחלפת שירותי ברירת המחדל.

שינויים אלו יכולים להיות מהותיים אפילו יותר מהקנס, שכן איבוד המעמד של שירותי גוגל כברירת מחדל יאפשר ליצרניות לחתום על עסקאות רווחיות עם מתחרות בתמורה להתקנת היישומים והשירותים שלהן, או לחייב את גוגל לשלם לחברות אלו מיליארדי דולרים כדי לשמר את השירותים שלה (כפי, למשל, שהיא משלמת לאפל עבור הגדרת מנוע החיפוש שלה כברירת המחדל בדפדפן ספארי באייפון).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
אני רוצה שיטילו קנס על מרצדס!
כבר שנים שהמונופול הזה מחייב אותי לקנות מכוניות שלהם עם הסמל שלהם! די, כמה אפשר להיכנע לתכתיבים של חברות הרכב האירופיות?! אני רוצה לקנות מרצדס ולקבל אותה עם סמל של שברולט! ובנימה קצת יותר רצינית - הגיע הזמן שהאיחוד האירופאי ישקיע בחדשנות ויצירת חברות ארופאיות שיתנו פייט למונופולים האמריקאים במקום לבוא ו"להעניש" אותם על ההצלחה שלהם. ככה לא מעודדים חדשנות, ככה לא מעודדים תחרות - בדרך הזאת האיחוד לא יצליח להביא להקמה של חברה אירופאית מצליחה סופסוף. למה להשקיע ולנסות להצליח אם בסוף יקנסו אותך על ההשקעה אחרי שהצלחת? זה איום יותר גדול על שוק חופשי וצמיחה מהמכסים המטופשים של טראמפ שהיום קיימים ומחר לא.
רוני  |  18.07.18
2.
אני מכיר את המחלה האירופית מחוויה אישית
הרגולטורים האירופיים לא יעצרו בשום אבסורד כל עוד חברה אמריקאית מעזה להצליח במקום שהמתחרות הארופיות נכשלות. אנדרואיד היא אצבע בעין האירופית, מערכת "חינמונית" שניצחה את הטכנולוגיות הקינייניות של היצרנים האירופיים של טלפונים סלולריים, כמו נוקיה, פיליפס ואריקסון, שלא הצליחו להתאים את המערכות הקנייניות שלהם לעידן הסמארטפון. מסיבות לא ברורות הרגולטורים הישראלים נוטים לאמץ שגיאות אירופאיות כאילו הטפשות היא סממן אצילות, בעוד האמריקאים הם דוגמת הניוון המוסרי שבא בעקבות עשיית עושר קפיטליסטי בלי יסורי מצפון סוציאל-דמוקרטים.
ביל גייטס  |  18.07.18