אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אני רוצה להוציא את ממשלת ישראל מחדר המיטות שלנו" צילום: עמית שעל

הכמוסה

"אני רוצה להוציא את ממשלת ישראל מחדר המיטות שלנו"

פרופ' אלון טל, ראש החוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת ת"א, סבור שעכשיו, כשישראל היא המדינה הצפופה ביותר במערב, אנחנו צריכים לעשות פחות ילדים. האזינו לפרק הראשון של "הכמוסה" - פודקאסט חדש מבית כלכליסט

20.07.2018, 09:10 | קרן צוריאל ואורי פסובסקי

"ממשלות ישראל לדורותיהן משלמות באופן אובססיבי לאנשים לעשות ילדים, ממענק הלידה ועד רשימה ארוכה של תשלומי סעד וקצבאות. היה לזה היגיון בשנות החמישים והשישים, כשגידול האוכלוסיה היה יעד לאומי לגיטימי. היום זה טירוף. אלה סובסידיות מעוותות שמקדמות מטרה לא ראויה מבחינה ציבורית". זו דעתו הלא-פופולרית אך מפוכחת של פרופ' אלון טל, ראש החוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב ופעיל סביבה ותיק, ממקימי ארגון אדם, טבע ודין.

בשנתיים האחרונות טל מסתובב ברחבי הארץ ומטיף לרעיון שילדים זה שמחה וברכה, אבל גם עלולים לגרום לצרות צרורות לאיכות החיים בארץ. לכן, בפשטות, הוא קורא לאנשים לעשות פחות ילדים. "אנשים אומרים לי, 'אתה נכנס לנו לחדר המיטות', ואני אומר, להיפך - אני רוצה להוציא משם את ממשלת ישראל, שאומרת לכם לעשות יותר ילדים. אנחנו חייבים להירגע ולהבין שהמדינה צפופה. מי שרוצה הרבה ילדים, שיממן את זה בעצמנו. אנחנו, כמדינה, לא מסוגלים וגם לא צריכים".

בראיון מרתק ופוקח עיניים בפרק הראשון של "הכמוסה", הפודקסט החדש מבית כלכליסט, אלון טל מסביר למה כיום צריך להגביל את הילודה. בניגוד לשנות החמישים והשישים, הוא אומר, היום ישראל לא צריכה הרבה אזרחים שיישבו את הארץ ויקבעו עובדות בשטח. "כשאנחנו המדינה הצפופה ביותר בעולם המערבי זו חשיבה לא רלבנטית. האוכלוסיה בישראל גדלה בשיעור של 2% לשנה וזה אומר שהיום יש פה 8.6 מיליון אנשים ואנחנו בדרך ל-15 מיליון אנשים".

פרופ פרופ' אלון טל. "איפה שלא תסתכלו תראו שעברנו את התשתית מבחינה אנושית ואיכות החיים בארץ הולכת ומידרדרת" | צילום: עמית שעל פרופ

"המאזינים יודעים בדיוק מה המשמעות, כי גם הם יושבים בפקק ואומרים, 'אוף, אני לא אגיע לחתונה היום'; הילד שלהם בכיתה עם 41 ילדים ולא יקבל יותר עזרה מהמורה שלו. אנשים שצריכים טיפול רפואי מוצאים את עצמם במיטה במסדרון כי בתי החולים ב-130% תפוסה. איפה שלא תסתכלו תראו שעברנו את התשתית מבחינה אנושית ואיכות החיים בארץ הולכת ומידרדרת". איפה מחפשים השראה לפיתרון? מסתבר שאולי דווקא לאיראן יש מה להציע.

"אני רוצה להוציא את ממשלת ישראל מחדר המיטות שלנו"
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאן"אני רוצה להוציא את ממשלת ישראל מחדר המיטות שלנו"

הכמוסה הוא פודקאסט חדש מבית כלכליסט, שבו קרן צוריאל ואורי פסובסקי יציגו רעיונות ואנשים יוצאי דופן, שיגרמו לכם לראות את העולם קצת אחרת. האזינו מדי יום שישי באתר כלכליסט ובאפליקציית הפודקאסט האהובה עליכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות