אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשנה ליועץ המשפטי של רמ"י נבחר ליו"ר הוועדה המחוזית ירושלים צילום: ניב קנטור

בלעדי לכלכליסט

המשנה ליועץ המשפטי של רמ"י נבחר ליו"ר הוועדה המחוזית ירושלים

עו"ד עמיר שקד הוא משפטן בהכשרתו ולכן הבחירה בו אינה טריוויאלית וגורמת למתכננים רבים להרים גבה. שקד ימונה לתפקיד בדיוק שנה לאחר שהיו"ר הקודמת דלית זילבר עזבה אותו משום שמונתה למנהלת מנהל התכנון

19.07.2018, 15:54 | אמיתי גזית

היו"ר החדש של הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים הוא עו"ד עמיר שקד (39), סגן היועץ המשפטי של רשות מקרקעי ישראל. לכלכליסט נודע כי ועדת האיתור שהוקמה לבחירת היו"ר החדש ובה ישבו בין היתר אביגדור יצחקי ששימש עד לפני כמה חודשים יו"ר מטה הדיור, והמשנה ליועמ"ש ארז קמיניץ, המליצה לשר האוצר משה כחלון על שני מועמדים - שקד, ושחר סולר, ראש אגף תכנון סביבתי במשרד להגנת הסביבה. בשבוע שעבר כחלון בחר בשקד.

הודעה על בחירתו הופצה על ידי מזכירות הממשלה לשרי הממשלה בנוהל קבלת החלטות שלא בישיבת ממשלה. על פי הנוהל אם אף אחד מהשרים לא הגיב להצעת ההחלטה, יראו בה כמאושרת. על פי הודעת מזכירות הממשלה, מינויו של שקד ייכנס לתוקף ביום ראשון הקרוב ב-22 ביולי.

ירושלים, צילום: אירית קוטונה ירושלים | צילום: אירית קוטונה ירושלים, צילום: אירית קוטונה

שקד ימונה לתפקיד בדיוק שנה לאחר שהיו"ר הקודמת דלית זילבר עזבה אותו משום שמונתה למנהלת מנהל התכנון. מאז ממלאת את מקום היו"ר מתכננת הוועדה, שירה תלמי.

שקד הוא משפטן בהכשרתו ולכן הבחירה בו אינה טריוויאלית וגורמת למתכננים רבים להרים גבה, גם לאור גילו הצעיר.

יחד עם זאת מתוקף תפקידו ברשות מקרקעי ישראל הוא צבר ניסיון רב בתחום המקרקעין - היה שותף מרכזי בגיבוש הסכמים מקרקעין משמעותיים ובהם שוה"מ 3 שנחתם עם משרד הביטחון לפינוי מחנות צה"ל מהמרכז, וכן הסכמים עם רכבת ישראל וחברת החשמל. בנוסף ליווה את המתכננים של רמ"י בהכנת תוכנות מתאר ברמת ארצית, מחוזית ותוכניות שהוגשו לועדה למתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל).

גורם בכיר במשרד האוצר התומך בבחירה בשקד, הסביר לכלכליסט כי היו"ר אינו חייב להיות איש תכנון משום שתפקידו על פי אותו גורם "לסגור את הזירות הפוליטיות, לעבוד מאחורי הקלעים כדי להגיע הסכמות, ולנהל מו"מ. ולא להסתובב בין הרגליים של מתכנן הוועדה".

לדברי אותו גורם דווקא הבחירה במתכננים לתפקיד יושבי ראש התגלתה לעיתים כלא יעילה - ממילא לכל וועדה יש מתכנן המשמש סמכות מקצועי, וכאשר גם היו"ר מתכנן נוצרות מחלוקות.

בתקופת כהונתו של כחלון בוצעה רפורמה במנהל התכנון שעבר ממשרד הפנים למשרד האוצר. בתקופה שבה התכנון היה שייך למשרד הפנים, יו"ר וועדות התכנון היו הממונים על המחוזות, פקידים בכירים בעלי השכלה כלכלית בד"כ. מאז הרפורמה שר האוצר הוא זה שממנה את יו"ר הוועדות, עד עתה מינה מתכננים לוועדות המחוזיות. זו הפעם הראשונה שנבחר משפטן לתפקיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
התפקיד עצמו מיותר
מאז המעבר למשרד האוצר, הכפילות של מתכנן ויו"ר הועדה מיותרת לחלוטין. אפשר להתרשם מזה בכל דיון במחוז הדו ראשי ת"א (עד לפרישתה המתוכנת של נעמי) - עם יו"ר ומתכננת חזקות, משפיעות ובעלות אג'נדה, ומצד שני - בישיבות של קפלן וברנד החלשים במחוז מרכז. גם המודל של יו"ר חזקה מעל מתכננת חלשה (דלית זילבר כיו"ר מעל שירה תלמי בירושלים) לא הוכיח את עצמו. אין צורך בתפקיד כפול. יש לבצע רויזיה, המתכננת / מתכנן צ"ל יו"ר הועדה, והסגנים שלו צריכים להיות אנשי מקצוע חזקים.
מתכנן  |  22.07.18
לכל התגובות