אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מודי'ס העלתה את תחזית דירוג האשראי של ישראל ל"חיובית" איי אף פי

מודי'ס העלתה את תחזית דירוג האשראי של ישראל ל"חיובית"

חברת דירוג האשראי אישררה את הדירוג של ישראל ברמה של A1. היא ציינה, בין השאר, את הצמיחה הגבוהה - ומנגד את הצורך לבצע שינויים מבניים ארוכי טווח בשוק העבודה וסיכונים גיאופוליטיים מתמשכים

20.07.2018, 23:57 | עמרי מילמן

חברת דירוג האשראי הבינלאומית מודי'ס פרסמה הערב כי עדכנה את תחזית דירוג האשראי של מדינת ישראל ל"חיובית", ואישררה אותו ברמה של A1; זאת, לאחר שביקרו נציגי החברה בארץ ביוני האחרון.

בהודעת החברה נכתב כי דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של A1 מאזן בין התחזקות החשבונות החיצוניים, צמיחה גבוהה בהשוואה למדינות הייחוס ומסגרת מוסדית חזקה, לבין הצורך לבצע שינויים מבניים ארוכי טווח בשוק העבודה וסיכונים גיאופוליטיים מתמשכים.

החברה מציינת כי אחד הגורמים להעלאת תחזית הדירוג הינו הביצועים הפיסקליים המיטביים, ובמיוחד הורדת יחס החוב הציבורי לתוצר ביותר מ-10 נקודות האחוז משנת 2008 לכ-60% מהתוצר. עובדה זו משקפת מסגרת תקציבית שקולה וביצועי צמיחה חזקים.

גורם נוסף שהביא להחלטה של חברת הדירוג על העלאת התחזית הינו איתנותה הגוברת של הכלכלה, הנתמכת על ידי הדינמיות של ההייטק, עצמאות אנרגטית במגמת עלייה וחשבונות חיצוניים מתחזקים. כלכלת ישראל הפגינה צמיחה כלכלית איתנה עם צמיחת התוצר הריאלי בשיעור של 3.5% בממוצע בעשור האחרון, צמיחה חזקה יותר מהנתון החציוני עבור מדינות ייחוס המדורגות A1. עוד צויין לגבי ענף ההייטק כי תרם משמעותית לצמיחה של המשק במיוחד דרך הגדלת ייצוא השירותים שהגדילה את העודף בחשבון השוטף, והיוותה מוקד להשקעות זרות (שתומכרות ברזרבות המט"ח של בנק ישראל).

כחלון ונתניהו, צילום: אלכס קולמויסקי כחלון ונתניהו | צילום: אלכס קולמויסקי כחלון ונתניהו, צילום: אלכס קולמויסקי

מלבד הצורך לבצע רפורמות בשוק העבודה, נכתב גם כי מדינת ישראל עדיין ניצבת בפני סיכונים גיאופוליטיים, ביניהם תכנית הגרעין של איראן, סיכונים להתערבויות בסכסוכים באיזור וכן הסיכון להסלמת המצב עם הפלסטינאים. עם זאת, ישראל חוותה שיפור במצבה הבטחוני בשנים האחרונות, על רקע כושר הרתעה, סיוע צבאי מארה"ב וגם שיפור ביחסים הדיפלומטיים והכלכליים עם מדינות ערב השכנות.

התחזית החיובית מעידה על כך שדירוג האשראי לא צפוי לרדת במהלך השנה-שנה וחצי הקרובה, אך אם לא יעלה הדירוג התחזית תהפוך ל"יציבה", כלומר ההערכה תשתנה לכך שלא יהיה שינוי. האנליסטים מעריכים כי אם חוזקות המשק, הצמיחה והמוסדות היציבים בו ימשיכו לתת אותותיהם, הדירוג יוכל לעלות בהמשך. מנגד, הסלמה במתחים עם הפלסטינאים אשר תוביל להגברת הבידוד הבינלאומי עלולה לגרום ללחצים כלפי מטה על דירוג האשראי של המדינה, כמו גם במידה ומחויבות הממשלה למשמעת פיסקלית תדעך ומהלכים פוליטיים יביאו להגדלת הגירעון.

שר האוצר, משה כחלון, אמר: "העלאת תחזית דירוג האשראי היא עדות נוספת לחוזקה ויציבותה של כלכלת ישראל. יש לציין כי מדובר בהעלאת תחזית דירוג שנייה בשנה האחרונה. כלכלת ישראל מציגה את נתוני המאקרו הטובים ביותר מקום המדינה - שיעור האבטלה הנמוך ביותר, צמיחה חזקה, יחס חוב תוצר הולך ויורד ודירוג האשראי הגבוה ביותר. כל הנתונים מוכיחים כי המדיניות הכלכלית שאנו מובילים הכוללת כלכלה חופשית ואחראית במקביל לחיזוק מעמד הביניים והשכבות החלשות היא הדרך הנכונה".

החשב הכללי, רוני חזקיהו: "העלאת תחזית הדירוג של מדינת ישראל פעם שנייה בתוך שנה ע"י סוכנויות דירוג אשראי שונות משקפת את הביצועים הפיסקליים החזקים ומדגישה את החשיבות בהמשך מדיניות המעודדת צמיחה תוך כדי הורדת נטל החוב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות